5 min

Dirbu su individualios veiklos pažyma ir planuoju šeimos pagausėjimą. Mokesčiai, išmokos

Rašomasis stalas su smėlio spalvos žirklėmis, pieštukais, sąvaržėlėmis, trintukais, klijais ir tvarkingai išdėstytais popieriaus lapais. Dvi baltos ir geltonos apskritimo formos yra viršuje rudame fone.
Turinys
Atnaujinta 2024-08-03

Darbas su individualios veiklos pažyma užtikrina tas pačias garantijas kaip ir darbuotojams pagal darbo sutartį. Žinoma, tokiu atveju išmokų (ligos, motinystės, pensijos..) dydis priklauso nuo to – kokio dydžio įmokos bus padarytos.

Darbą su individualios veiklos pažyma supa niuansai, kai „ne už kalnų” šeimos pagausėjimas. Tėvystės atveju, savarankiškai dirbantys tėvai gali gauti tėvystės išmokas, jei atitinka tam tikras sąlygas, įskaitant pajamas ir pajamas susijusias su individualia veikla.

Kūdikis guli ant minkšto paviršiaus, su maža šypsena žiūri į fotoaparatą. Netoliese yra meškiukas. Fone yra širdies ir balionų iliustracijos. Lietuviškame tekste klausiama apie išmokas gaunančius tėvus.

Kaip gauti gauti išmoką?

Siekiant, kad pajamos iš individualios veiklos būtų įtrauktos į motinystės išmokas (ir tokiu atveju, kai IV Jūsų pagrindinis pajamų šaltinis, ir tokiu atveju, kai tai tik papildomas pajamų šaltinis) – reikia kiekvieną mėnesį SODRAI sumokėti socialinio draudimo įmokas ir tuo pačiu pateikti SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį.

Pajamos, įskaitant pajamas iš pajamas, yra svarbios apskaičiuojant motinystės išmokas, nes jos tiesiogiai veikia finansinę paramą tėvams. Tuomet įmokos yra sumokamos avansu ir gautas uždarbis yra įtraukiamas į motinystės išmokas.

Vaiko priežiūros atostogų metu taip pat galima dirbti pagal IVP, o tai neturės įtakos kompensacijos dydžiui.

Pavyzdžiui, įmokos už gegužės mėnesį avansu turi būti sumokamos iki gegužės 31 dienos, o SAV pranešimas turi būti pateiktas iki birželio 15 dienos. Ir taip toliau žiūrint kiekvieno mėnesio galą ir kito mėnesio 15 dieną.

Juodas tekstas „kas yra SAV“ su dideliu klaustuku prie jo, visas apgaubtas juodu apskritimu baltame fone.

SAV pranešimas gali būti pateikiamas teritoriniuose skyriuose arba išsiųstas paprastu paštu. Patogiausia galimybė – prisijungus prie asmeninės sodros puslapio paskyros draudėjui. Vaiko priežiūros išmokos apima motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas, kurios yra skaičiuojamos pagal naują mokėjimo struktūrą savarankiškai dirbantiems tėvams. 

Negalima įmokų mokėti atbuline tvarka už praėjusius metus, jie nebus įskaitomi kaip pajamos iš veiklos.

Kiek mokesčių mokėti?

Jeigu SAV pateikimo metu deklaruosite tik tam tikrą pajamų dalį  – tokiu atveju išmokos bus vertinamos ir pateikiamos tik kitais metais ir bus sumokama nepriemoka.

Siekiant gaut išmokas reikia per dvejus metus būti sukaupus 12 mėnesių stažą nepriklausomai nuo to – kokiu principu dirbsite (mėnesį dirbsite, porą – ne ir t.t.).

Svarbiausia, kad SODRAI būtumėte sumokėjęs 12 MMA per tuos du metus, kurie ir bus naudojami vaiko išmokoms. Jeigu vaiko priežiūros atostogose būsite 1-erius metu, tokiu atveju gausite pilną išmoką, jeigu 2-jus metus – pirmais metais bus išmokama 70 procentų algos, o antras metais – 40 procentų algos (Jūsų deklaruojamų pajamų 12 mėnesių vidurkis). 

Mokesčiai turi būti mokami laiku

Pavyzdžiui, asmuo per 12 mėnesių uždirbo 15 000 eurų ir sumokėjo soc. įmokas nuo 5250 eurų (atskaičius išlaidas ir t.t.). Jo priežiūros išmoka turėtų siekti apie 5250 eurų, kurie bus dalinami į 12 mėnesių.

Tokiu atveju kiekvieną mėnesį gaunama kiek daugiau nei 400 eurų. Pajamos, įskaitant pajamas iš pajamas, yra svarbios apskaičiuojant tėvystės atostogų išmokas. Kadangi nuo šios sumos dar yra atskaitomas GPM mokestis – į rankas lieka apie 400 eurų.

Pasinaudokite vaiko priežiūros išmokų skaičiuokle ir pasižiūrėkite, kas Jums priklauso. Skaičiuoklės padeda apskaičiuoti įvairias tėvystės atostogų išmokas, įskaitant motinystės ir tėvystės pašalpas.

Dažniausiai užduodami klausimai apie VPA ir NGA dirbant pagal IVP

Kas yra VPA ir NGA?

VPA – vaiko priežiūros atostogos.

NGA – nėštumo ir gimdymo atostogos.

Kaip apskaičiuojamos VPA ir NGA dirbant pagal individualios veiklos pažymą?

VPA apskaičiuojama nuo jūsų deklaruojamų pajamų. NGA skaičius priklauso nuo sumokėtų valstybinio socialinio draudimo įmokų.

Kokios yra mano pareigos dirbant pagal individualios veiklos pažymą?

  • Laiku deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius.
  • Mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas.
  • Saugoti dokumentus patvirtinančius pajamas ir išlaidas.

Kada ir kaip reikia mokėti mokesčius ir įmokas?

Mokesčiai ir įmokos mokami avansu arba po ataskaitinio laikotarpio. Tikslius terminus rasite VMI ir Sodros puslapiuose.

Mokėjimo būdai: bankiniu pavedimu, elektroninė bankininkystė.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Paveikslėlyje ryškiai geltoname fone baltomis didžiosiomis raidėmis pavaizduotas žodis „BIULETENIS“.
7 min Darius Šoparas
Kaip gauti ligos išmoką dirbant pagal IVP?
Ligos išmoka – piniginė kompensacija, kurią gyventojas gauna laikino nedarbingumo metu dėl ligos ar traumos. Lietuvoje ligos išmokas administruoja Sodra, tačiau jos mokėjimo sąlygos skiriasi priklausomai nuo veiklos formos. Dirbantieji pagal individualią veiklą dažnai susiduria su unikalia realybe – jų socialinės garantijos nėra tokios tvirtos, kaip samdomo darbo atveju. O kas nutinka, kai užklumpa liga? […]
Paveikslėlis yra mėlyname fone, kurio centre yra baltas žodis „JAUNIMAS“.
5 min Darius Šoparas
Kokias finansines klaidas daro jaunimas?
Jaunystėje finansų valdymas dažnai laikomas ne tokiu svarbiu dalyku, nes daugelis dar tik pradeda savarankišką gyvenimą ir mokosi tvarkytis su savo pajamomis. Visgi, būtent šiuo laikotarpiu daromos klaidos gali turėti ilgalaikių pasekmių, nes dažnai buvo manoma, kad išlaidos yra mažesnės nei iš tikrųjų. Kodėl finansinis raštingumas yra svarbus jau jaunystėje? Finansinis raštingumas yra vienas svarbiausių […]
Vaizdas turi gradientinį foną, pereinantį nuo mėlynos kairėje iki violetinės dešinėje. Centre baltas tekstas „PVM TIPAI“.
4 min Darius Šoparas
PVM klasifikatorių lentelė (PVM tipai)
Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra vienas pagrindinių netiesioginių mokesčių, kuris taikomas prekėms ir paslaugoms daugelyje pasaulio šalių. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, PVM administravimas yra svarbi apskaitos ir mokesčių sistemos dalis. Tam, kad mokesčių administravimas būtų efektyvus ir skaidrus, naudojami PVM klasifikatoriaus kodai. PVM klasifikatorių kodus rasite čia (redakcija – PVM klasifikatoriaus […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai