5 min

Individualios veiklos apskaita. Ką turiu žinoti?

Iliustracija: rudas portfelis, laikrodis, rodantis 10:10, dokumentas pavadinimu „ȘAȘKAȚA FAKTŪRA“ ir mokėjimo terminalas mėlyname fone.
Turinys
Atnaujinta 2024-08-05

Į apskaitą ir jos tvarkymą svarbu žiūrėti atsakingai. Svarbu nepasimesti ir žinoti už ką aš, kaip individualios veiklos vykdytojas, esu atsakingas ir kuo turiu pasirūpinti. Skaitykite straipsnį – individualios veiklos apskaita.

Tvarkinga apskaita yra būtina kiekvienam verslui, siekiančiam sėkmės. Svarbu tinkamai registruoti individualios veiklos pajamų ir išlaidas, laikantis teisės aktų reikalavimų, bei vesti detalią pajamų ir išlaidų žurnalą. Tai padeda užtikrinti, kad visi finansiniai duomenys būtų tikslūs ir lengvai prieinami.

Pirmasis žingsnis – sukurti aiškią apskaitos sistemą. Tai gali būti paprasta skaičiuoklė arba specializuota apskaitos programinė įranga.

Veiklos apskaitos principas

Individualios veiklos apskaita pirmiausia prasideda nuo apskaitos principo pasirinkimo.

Pinigų apskaitos principas. Pasirenkamas ne PVM mokėtojų (asmenų, kurių pajamos per 12 pastarųjų veiklos mėnesių neviršijo 45 tūkst. € ribos), veikloje nenaudojančių ilgalaikio turto, taip pat atlikėjų bei sporto veikla užsiimančių asmenų.

Kaupimo principas. Priskiriamas PVM mokėtojams. Pasirinkus šį principą, jis taikomas iki veiklos pabaigos. PVM mokėtojams pajamos pripažįstamos pagal kaupimo apskaitos principą, o ne PVM mokėtojams – pagal pinigų apskaitos principą.

Mokesčiai

VSD ir PSD mokami Sodrai, GPM mokestis – VMI.

VSD įmokų nereikia nemokėti, jei tai yra pirma savarankiška veikla nuo 2018-01-01.

PSD įmokų nereikia mokėti mokantis ar studijuojant, esant draustam darbdavio ar gaunantiems pensiją.

GPM mokamas, pildant metinę pajamų deklaraciją už praėjusius kalendorinius metus iki gegužės 1 d. Tiesa, galimos susigrąžinti permokos už praėjusių metų būsto, automobilio remonto ir auklių paslaugų išlaidas, gyvybės draudimo (savo, sutuoktinio, nepilnamečių vaikų arba vyresnių kaip 18 metų neįgalių vaikų) išlaidas, pensijų kaupimo įmokas, palūkanas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 m. sausio 1 d.).

Svarbu tinkamai tvarkyti apskaitą vykdant individualią veiklą pagal pažymą, laikytis apskaitos taisyklių ir naudoti tinkamus įrankius bei praktikas, kad būtų užtikrintas atitiktis reikalavimams.

Kaip mokesčiai apskaičiuojami, sužinokite čia.

Banko sąskaita

Rekomenduojame atskirti darbo ir asmeninę banko sąskaitą. Tai palengvina biudžeto planavimą ir išlaidų fiksavimą.

Patogiai sekite, kiek išleidžiate darbui: 

  • Įrangai

  • Transportui

  • Edukacijai

  •  ir kita.

Sąskaita faktūra

Kiekvieną kartą už suteiktas paslaugas arba parduotą prekę išrašoma sąskaita faktūra. Svarbi jų teisinga struktūra.

Sąskaitos faktūros sudėtinės dalys:

  • Apskaitos dokumento pavadinimas

  •  Apskaitos dokumento data

  • Pardavėjo, t.y. surašiusiojo sąskaitą faktūrą, pavadinimas, kodas

  • Gavėjo duomenys

  • Prekės/paslaugos pavadinimas

  •  Mato vienetai, kaina ir suma

  •  Įvardinamas sąskaitą išrašęs ir ją priėmęs asmuo

Pajamų ir išlaidų žurnalas

Individualios veiklos vykdytojas, verslo liudijimą arba įmonę turintis asmuo turi pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą. Pajamų ir išlaidų žurnalas yra būtinas tiksliai apskaitai, mokesčių apskaičiavimui ir teisės aktų laikymuisi. Pajamoms ir išlaidoms iš skirtingų veiklų apskaityti gali būti pildomas vienas žurnalas arba kiekvienai veiklai atskiras.

Naudojantys kasos aparatą pildo Individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato operacijų ir išlaidų apskaitos žurnalą.

Skelbiama, kad kasos aparatus privalo naudoti tie individualios veiklos vykdytojai, kurie prekiauja tiek maisto produktais, tiek ne maisto produktais pastatuose ar patalpose, kioskuose, vagonėliuose, kilnojamuosiuose nameliuose, autoparduotuvėse.

Pripažįstami šie atskaitymo metodai:

Faktinės išlaidos. Apskaičiuojami mokesčiai nuo gauto uždarbio, iš gautų pajamų atėjus išlaidas. Saugomi visi pajamas bei išlaidas įrodantys dokumentai.

30 procentų nuo pajamų. Pildant pajamų ir išlaidų žurnalą, išlaidų skiltis nėra privaloma. Svarbiausi dokumentai, pagrindžiantys pajamas.

Verta skaitmenizuoti savo apskaitą. Ją galite tvarkingai vesti ir duomenis saugoti su Sąskaita123 internetine programine įranga.

Greita dokumentų prieiga

Nemokamai saugokite sutartis ir peržiūrėkite dokumentus “debesyje”, naudojant Google Drive. Individualios veiklos pažymą, sutartis ir kitus svarbius dokumentus klientams galite siųsti kartu su sąskaitomis faktūromis Sąskaita123 sistemoje. 

Apskaitos vedinimo sistema

Vykdantys individualią veiklą renkasi neelektroninę arba elektroninę buhalterinės apskaitos tvarkymo priemonę. Taip pat privaloma vesti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą, kuriame reikia tinkamai registruoti ir kategorizuoti finansines veiklas. Išvengti duomenų praradimo bei siekiant patogaus projektų ir klientų valdymo, sąskaitų išrašymo, automatizuoto žurnalo pildymo ar mokesčių skaičiuoklės gali išbandyti Sąskaita123 net 30 d. nemokamai.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Gradiento fonas nuo raudonos iki oranžinės spalvos su baltomis raidėmis „SF“ vaizdo centre.
9 min Darius Šoparas
Sąskaitų išrašymas: viskas, ką reikia žinoti
Sąskaitų išrašymas yra vienas svarbiausių kasdienių verslo finansų valdymo procesų. Tai ne tik formalumas – teisingai ir laiku išrašytos sąskaitos padeda užtikrinti sklandų atsiskaitymą, stiprina klientų pasitikėjimą ir leidžia išvengti teisinių ar mokestinių nesklandumų. Kas yra sąskaitų išrašymas? Sąskaitų išrašymas yra svarbus procesas kiekviename versle, nes jis užtikrina, kad prekių ar paslaugų pardavimas būtų tinkamai […]
Paveikslėlyje yra nuo tamsiai mėlynos iki juodos spalvos gradiento fonas, kurio centre baltomis, paryškintomis didžiosiomis raidėmis rašomas žodis „SUARTIS“.
4 min Darius Šoparas
Paslaugų teikimo sutarties šablonas
Siekiant išvengti nesklandumų – laisvai samdomas specialistas turėtų sudaryti su klientu paslaugų teikimo sutartį. Kaip tai atrodo? Jūsų dėmesiui – paslaugų teikimo sutarties šablonas. Kokie pagrindiniai elementai turi būti įtraukti į paslaugų teikimo sutartį? Paslaugų teikimo sutartis – tai teisinis dokumentas, kuriuo dvi šalys (paslaugų teikėjas ir užsakovas) susitaria dėl paslaugų teikimo sąlygų. Šio tipo […]
Vaizdas turi gradientinį foną, pereinantį nuo mėlynos kairėje iki violetinės dešinėje. Centre baltas tekstas „PVM TIPAI“.
4 min Darius Šoparas
PVM klasifikatorių lentelė (PVM tipai)
Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra vienas pagrindinių netiesioginių mokesčių, kuris taikomas prekėms ir paslaugoms daugelyje pasaulio šalių. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, PVM administravimas yra svarbi apskaitos ir mokesčių sistemos dalis. Tam, kad mokesčių administravimas būtų efektyvus ir skaidrus, naudojami PVM klasifikatoriaus kodai. PVM klasifikatorių kodus rasite čia (redakcija – PVM klasifikatoriaus […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai