5 min

Mokesčių deklaravimas: kaip teisingai deklaruoti pajamas?

Nešiojamasis kompiuteris stovi atidarytas ant stalo šalia užrašų knygelės ir rašiklio. Baltas puodelis yra priešais nešiojamąjį kompiuterį, o mažas vazoninis augalas yra šone. Fonas neryškus, viršuje iš dalies matomi geltoni ir žali apskritimai.
Turinys
Atnaujinta 2024-08-12

Mokesčių deklaravimas – procesas, kurio metu gyventojai ir juridiniai asmenys pateikia informaciją apie savo praėjusiais metais gautas pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Laiku ir tiksliai pateiktos deklaracijas yra svarbios norint gauti galimas mokesčių grąžinimus ir išvengti baudų.

Kam aktualus mokesčių deklaravimas?

Lietuvoje pajamas privalo deklaruoti šie asmenys:

Gavę tam tikros rūšies pajamas nuo kurių mokesčiai nebuvo apskaičiuoti ir sumokėti darbdavio ar kitų asmenų:

  • Nuomos pajamas iš kitų gyventojų;

  • Palūkanas;

  • Pajamas už parduotą ne 3 metus nuosavybėje laikytą automobilį;

  • Su darbo santykiais susijusias pajamas iš užsienio;

  • Pajamas iš individualios veiklos: turintiems individualią veiklą pagal pažymą ar verslo liudijimą (net ir tuo atveju, jei pajamų negavote);

Siekiantys:

  • Perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD);

  • Pasinaudoti nustatytomis lengvatomis (pvz., už studijas, gyvybės draudimą, įmokas į pensijų fondus);

  • Grąžinti permokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM);

  • Deklaruoti turtą (pvz., valstybės tarnautojams, politikams ir pan.).

Jeigu reikia pateikti papildomą informaciją dėl deklaracijų, būtina kreiptis į atitinkamas institucijas.

Deklaruoti taip pat privalo visi pelno siekiantys ir ne pelno siekiantys juridiniai asmenys, registruoti Lietuvoje.

Kada atliekamas pajamų deklaravimas?

Pajamas deklaruoti už praėjusius metus kasmet reikia iki gegužės 2 d. VMI vis dar laukiame deklaracijų iš asmenų, kurie nepateikė savo pajamų deklaracijų iki nustatyto termino. Deklaruoti galima elektroniniu būdu per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) arba popieriniu būdu pateikiant deklaraciją VMI teritoriniam skyriui.

Pajamų mokesčio deklaravimo vieta

Lengviausias būdas deklaruoti pajamas – elektroniniu būdu per EDS: https://deklaravimas.vmi.lt/. Prisijungus prie sistemos galėsite naudotis patogiu deklaravimo vedliu, kuris padės žingsnis po žingsnio užpildyti deklaraciją.

Lietuvos paštas yra atsakingas už muitinės mokesčių palengvinimą ir deklaravimo procedūras, reikalingas prekėms, atvykstančioms iš ne ES šalių.

Jei neturite galimybės prisijungti prie EDS – galite deklaruoti pajamas popieriniu būdu. Deklaracijos formas galite rasti VMI interneto svetainėje: https://deklaravimas.vmi.lt/lt/Korteles/Visos_formos/Visos_formos.aspx ir užpildyti jas rankiniu būdu. Užpildytą deklaraciją reikia pateikti VMI teritoriniam skyriui.

VMI interneto svetainėje rasite daugiau informacijos apie pajamų deklaravimą https://www.vmi.lt/

Mokesčių informacijos centre (MIC) galite gauti nemokamą konsultaciją pajamų deklaravimo klausimais. MIC kontaktinę informaciją rasite VMI interneto svetainėje: https://www.vmi.lt/evmi/kontaktai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė 2023 m. gyventojų pajamų deklaravimo statistiką.

2023 m. gyventojų pajamų deklaravimo metu (palyginus su 2022-ais metais) daugiau gyventojų gavo GPM permokas, o vidutinė grąžinama suma šiek tiek išaugo. Taip pat padidėjo paramą skyrusių gyventojų skaičius ir suma. Didžiausia grąžinama suma šiek tiek sumažėjo, o didžiausia mokėtina suma išaugo.

Dažniausiai daromos mokesčių deklaravimo klaidos ir kaip jų tinkamai išvengti

Deklaruojant pajamas svarbu būti atidžiam ir stengtis išvengti klaidų. Deja, nemažai gyventojų kasmet daro įvairias klaidas, kurios gali sukelti nemalonių pasekmių, tokių kaip vėluojantys mokesčiai, baudos ar netgi auditas iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI). Įmonė pasilieka teisę patikrinti siuntinį bet kuriuo metu be išankstinio įspėjimo, jei nėra pakankamai informacijos apie siuntos turinį.

Remiantis VMI duomenimis – dažniausiai pasitaikančios mokesčių deklaravimo klaidos yra:

Neteisingai nurodomas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD)

NPD yra tam tikra pajamų suma, kuri neapmokestinama GPM. Dažnai žmonės pamiršta atsižvelgti į jiems priklausančius NPD dydžio padidėjimus, pvz., dėl vaikų auginimo ar tam tikrų negalių. Rekomendacija: prieš deklaruodami pajamas – atidžiai peržiūrėkite galiojančius NPD dydžius ir įsitikinkite, kad juos nurodote teisingai. Lietuvos paštas yra atsakingas už tai, kad visos siuntos būtų tinkamai deklaruotos ir apmokestintos pagal ES reglamentus ir Lietuvos įstatymus.

Nedeklaruojamos visos pajamos

Kai kurie žmonės pamiršta deklaruoti visas gautas pajamas: tokias kaip nuomos pajamos, palūkanos, pajamos iš užsienio ar individualios veiklos. Rekomendacija: deklaruokite visas pajamas, net ir tas, kurios, jūsų manymu, gali būti neapmokestinamos. Nuo 2021 m. liepos 1 d. visoje ES įsigaliojo nauja deklaravimo ir apmokestinimo tvarka, kurią privalo laikytis gavėjai.

Neteisingai nurodomos išlaidos

Tam tikros išlaidos gali būti atimamos iš pajamų, taip mažinant mokestinį pagrindą. Tačiau svarbu teisingai priskirti išlaidas ir turėti joms patvirtinančius dokumentus.

Neteisingai pildoma deklaracijos forma

Deklaravimo formos gali atrodyti sudėtingos, todėl svarbu jas atidžiai užpildyti ir vengti klaidų. Rekomendacija: prieš pildydami deklaraciją – peržiūrėkite VMI pateiktas instrukcijas ir prireikus kreipkitės pagalbos į specialistą. Nauja forma leis klientams gauti informaciją apie sumokėtus importo mokesčius. Šią formą galima gauti klientų aptarnavimo centre.

Pavėluotai pateikiama deklaracija

Deklaracijos pateikimo terminas yra kasmet iki gegužės 2 d. Vėluojant pateikti deklaraciją – tenka mokėti delspinigius. Rekomendacija: nepamirškite deklaracijos pateikimo termino ir pasirūpinkite ja iš anksto.

Rekomendacijos:

  • Atidžiai peržiūrėkite VMI pateiktą informaciją apie gyventojų pajamų deklaravimą.

  • Prieš pildydami deklaraciją – pasitarkite su mokesčių specialistu, jei nesate tikri dėl ko nors.

  • Naudokitės VMI elektronine deklaravimo sistema (EDS), kuri padeda išvengti klaidų ir automatiškai apskaičiuoja mokėtiną mokestį.

  • Nepamirškite deklaracijos pateikimo termino ir pasirūpinkite ja iš anksto.

Vengdami klaidų ir atsakingai deklaruodami pajamas – galite išvengti nemalonių pasekmių ir užtikrinti sklandų mokesčių mokėjimo procesą.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Tekstas ryškiai žaliame fone, kuriame baltomis didžiosiomis raidėmis parašyta "VIDUTINIS DARBO UŽMOKESTIS".
5 min Darius Šoparas
Vidutinis darbo užmokestis 2024
Vidutinis darbo užmokestis – tai vienas iš svarbiausių rodiklių, kuris atspindi šalies ekonomikos pulsą ir visuomenės gerovę. Jis ne tik nubrėžia – kaip keičiasi žmonių finansinės galimybės, bet ir signalizuoja apie darbo rinkos bei ekonomikos sveikatą. Ar atlyginimai auga sparčiau nei infliacija? Ar darbuotojai gali užtikrinti savo bazinius poreikius ir gyventi oriai? Šie klausimai tiesiogiai […]
Paveikslas yra purpuriniame fone, kurio centre baltas tekstas „IŠEITINĖ KOMPENSACIJA“.
5 min Darius Šoparas
Išeitinė kompensacija atleidžiant iš darbo 2024: kas, kada ir kiek?
Išeitinė kompensacija yra viena iš garantijų, kuri geba užtikrinti finansinę apsaugą darbuotojams netekus darbo dėl darbdavio kaltės arba dėl kitų svarbių priežasčių. Atleidimas darbdavio iniciatyva, kai darbuotojai atleidžiami be jų kaltės, taip pat turi finansinių pasekmių, viena jų – teisė į išeitinę kompensaciją. Ji tampa svarbiu užnugariu, kai pajamų šaltinis nutrūksta. Valstybinė darbo inspekcija paruošė […]
Paveikslėlyje pavaizduoti žodžiai „TIN SKAIČIUS“ baltomis, paryškintomis didžiosiomis raidėmis gradiento fone, pereinant nuo šviesiai geltonos kairėje iki oranžinės dešinėje.
4 min Darius Šoparas
Mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris (TIN numeris)
Mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris (TIN) – unikalus kodas, kuris yra naudojamas mokesčių administravimui. Lietuvoje TIN suteikiamas kiekvienam asmeniui, kuris įregistruojamas kaip mokesčių mokėtojas ir naudojamas įvairiose mokesčių sistemos funkcijose (taip pat ir atliekant verslo registraciją bei mokant mokesčius). Kam reikalingas TIN numeris? TIN (Tax Identification Number) numeris yra unikalus mokesčių mokėtojo identifikavimo kodas, kuris yra naudojamas finansiniuose sandoriuose […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai