Banko kortelė vaikaui: kaip atidaryti sąskaitą nuotoliniu būdu?
Tėvai gali atidaryti sąskaitą savo vaikui nuotoliniu būdu ar banko padalinyje. Tai populiarus tėvų sprendimas, kuris padeda mokyti vaikus finansinio raštingumo ir kaip veikia elektroninės atsiskaitymo priemonės. Sąskaita su mokėjimo kortele vaikui leidžia atlikti kasdienius smulkius mokėjimus vaiko vardu (vaiko vardu), o tėvai gali stebėti visas atliekamas operacijas.
Įvairių bankų duomenimis, dažniausiai atidaromos sąskaitos vaikams iki 14 metų. Kiekvienais metais jų daugėja nuo 14 iki 39 procentų. „Citadele“ banko apklausa parodė, kad 2023 m. banko korteles vaikams turi net 47 % asmenų nuo 7 iki 18 metų.
Kada geriausia atidaryti vaiko sąskaitą?
Atidaryti vaiko sąskaitą yra geriausia, kai vaikas dar yra mažas. Ši praktika yra sveikintina, nes vaikas nuo mažens ugdomas tvarkyti finansus savarankiškai. Mokėjimo sąskaitą vaikui galima atidaryti nuo gimimo, o mokėjimo kortelę galima išduoti nuo 7 metų. Iki sulaukiant 14 metų, sąskaitai tvarkyti reikės suaugusiųjų priežiūros.
Tas pats, kaip ir suaugusiesiems, tik skirta vaikams
Bankai suteikia galimybes vaikams turėti savo sąskaitą ir mokėjimo kortelę. „Swedbank“ tai bekontaktė Mastercard WEB kortelė, „Luminor“ banke išduodama nemokama bekontaktė debeto kortelė. Taigi, vaikai gali naudotis tokiomis pačiomis paslaugomis kaip ir suaugusieji, tik saugesnėmis.
Kasdienės bankininkystės paslaugos, tokios kaip sąskaitos ir debeto kortelės, padeda vaikams mokytis finansinio raštingumo nuo mažens.
Kortelės ir sąskaitos vaikams daugelyje bankų yra nemokamos.
6-7 metų vaikai su tėvų priežiūra gali:
Atlikti bekontakčius mokėjimus
Išsiimti grynų pinigų
Naudotis interneto banku ir mobiliojoje programėlėje pasitikrinti PIN kodą, atlikti pinigų pervedimus.
Tiesa, sąskaita yra valdoma tėvų iki tol, kol vaikui sueina 14 arba 18 metų. Vaikai gali prisijungti prie interneto banko tam gavę tėvų sutikimą.
Nuo 7 metų asmeninė sąskaita ir kortelė
„Swedbank“ ir „Luminor“ bankuose vaikai gali turėti savo asmeninę sąskaitą ir mokėjimo kortelę nuo 6 metų, o „SEB“ banke nuo 7 metų amžiaus. Banko kortelė vaikui suteikia atsiskaitymo, išsiimti grynųjų pinigų išėmimo galimybes. Vienas iš tėvų gali atidaryti sąskaitą savo vaikui interneto banke, pateikę paraišką ir reikiamus dokumentus.
Tik banko sąskaita
Banko sąskaita vaikui padėtų taupyti jo ateičiai. Ją atidaryti gali vienas iš tėvų arba globėjų interneto banke arba banko padalinyje.
Pagal Lietuvos statistiką net 70 % studentų pagrindinis pajamų šaltinis yra tėvai. Taigi, sukauptos lėšos bus labai reikalingos studijų metais.
Banko sąskaita + Jaunimo programa (O-5 m.)
„Swedbank“ banko sąskaitą turintys vaikai ir paaugliai gali dalyvauti Jaunimo programose. Jos padeda suprasti, kaip naudotis pinigais saugiai. Programos yra nemokamos. Už vaikų sąskaitą ir planą „Patogu“ nuo 0 iki 5metų su Jaunimo programa mokėti nereikia. O nuo 6 metų vaikams galimos paslaugos:
nemokamai išduodamos bekontaktės Mastercard WEB kortelės
nemokamas paslaugų planas „Patogu“;
prieinama „Swedbank“ programėlė;
finansinio raštingumo žaidimai ir patarimai.
Dabar jaunimo programos dalyviai džiaugiasi nauja dovana – nuolaida kino bilietams, kurią suteikia „Apollo Kinas”.
Vaiko sąskaitos atidarymas iš tėvų
Tėvai gali atidaryti vaiko sąskaitą ir suteikti jam mokėjimo kortelę, kad vaikas galėtų tvarkyti savo finansus savarankiškai. Ši praktika yra sveikintina, nes vaikas nuo mažens ugdomas tvarkyti finansus savarankiškai. Tėvai taip pat gali sekti vaiko sąskaitos likutį ir padėti jam tvarkyti finansus.
Kai vaiko sąskaita bus atidaryta ir susieta su jūsų interneto banko paskyra, galėsite matyti vaiko sąskaitos likutį ir išrašą
Pagaliau sąskaita vaikui atidaryta ir jis turi savo mokėjimo kortelę! Galite didžiuotis savo atžala, jis taip greitai auga! Tačiau, tėvams tikriausiai kyla klausimai, ką daryti, kad vaikas užuot mokęsis valdyti finansus netaptų išlaidžiu. Bankai apie tai pagalvojo.
„Swedbank“ vaiko sąskaita sujungta su vienu iš tėvų, todėl galima 100 % valdyti situaciją – matyti sąskaitos likutį ir visas atliktas operacijas. Bekontaktei Mastercard Web kortelei taikoma saugumo programa. Su ja galima išgryninti iki 290 eur per kalendorinį mėnesį.
Mano vaikui nuo 0-5 metai
Atidaryti sąskaitą vaikui galima nuo jo gimimo. Tai padaryti gali vienas iš tėvų arba globėjų banko padalinį ar nuotoliniu būdu, prisijungęs prie interneto banko. Su savimi reikia turėti asmens tapatybės kortelę ir vaiko gimimo liudijimą ar įrašą.
Kaip vyksta naujasis „Swedbank“ jaunimo programos žaidimas?
Šiuo metu vyksta nemokamas naujas „Swedbank“ žaidimas „Žinių žygis“. Jame gali dalyvauti Jaunimo programos dalyviai savo interneto banke. Žemiau esančiame „Žinių žygis“ žaidime reikia atsakyti į klausimus, susijusius su finansiniu raštingumu.
Kyla iššūkių kalbant su vaikais apie pinigus
Jeigu kyla iššūkių kalbant su vaikais apie pinigus naudokitės „Swedbank” patarimais, kuriuos rasite čia. Kalbėkite su vaikais atsižvelgdami į jų amžių.
Žaiskite pinigų žaidimus su vaikais iki 6 metų;
6-13 metų vaikai jau suvokia pinigų vertę, todėl su jais kalbėkite apie savo šeimos biudžeto galimybes, apie vaiko asmenines pajamas ir išlaidas.
13 m. vaikai gali patys planuoti savo asmeninį biudžetą.
Nuo 14 m. vaikams
14-17 metų vaikai gali patys atsidaryti sąskaitą nuvykę į banko padalinį ir ją savarankiškai valdyti su vieno iš tėvų sutikimu. Jei kortelė priklauso „Luminor“, kortelės išdavimo mokestis – 000 eur. „Swedbank“ Jaunimo programos dalyviams kortelė yra nemokama. Jaunuoliai gali naudotis Smart Id programėle prisijungdami prie interneto banko.
„Swedbank“ šiuo metu siūloma 15 % nuolaida gyvybės draudimui, kuria verta pasinaudoti tiek tėvams, tiek vaikams.
Padėkite planuoti asmenines pajamas ir išlaidas:
Jau nuo 6-7 metų vaikai iš tėvų paprastai gauna pinigų būtinoms išlaidoms ir mokosi planuoti savo biudžetą. Patarkite vaikui skaičiuoti, kiek ir kur pinigų jis išleidžia. Skatinkite jį užsidirbti atliekant įvairius buitinius darbus, pavyzdžiui, sutvarkyti kambarius, padėti mamai virtuvėje ir kt.
Išmokykite sekti išlaidas ir planuoti asmeninį biudžetą
Uždirbtus pinigus perveskite į vaiko asmeninę sąskaitą. Pakalbėkite su savo atžala kaip sekti išlaidas ir planuoti biudžetą bei pirkinius:
per kiek laiko, kokią sumą jis galėtų susitaupyti;
kam jis norėtų išleisti savo pinigus;
kiek norėtų sutaupyti ir ką nusipirkti;
Patarkite vyresniam vaikui, kaip jis galėtų daugiau užsidirbti.
Vaikai ir skaitmeniniai pinigai: kokius saugumo aspektus svarbu aptarti?
Kortelė vaikui yra labai patogus sprendimas, tačiau reikėtų su mažaisiais pakalbėti apie įvairius saugumo aspektus:
kaip užblokuoti banko kortelę, jei vaikas ją pametė;
kaip sukurti ir prisiminti Smart Id programėlės kodus ir saugiai prisijungti prie interneto banko.
Pristatykite e. pinigų ir e. įrankių veikimo principus
Interneto banke esantys elektroniniai pinigai (e. pinigai) ir elektroninės mokėjimo priemonės (e. įrankiai) yra inovatyvūs būdai atlikti finansinius atsiskaitymus. Šiuose įrankiuose esantys pinigai tikri, todėl vienas iš tėvų lai supažindina vaiką su e. įrankių privalumais ir saugiu naudojimu.
Kartu suraskite būdą kaip padidinti jaunuolio pajamas
Pagalvokite kartu su jaunuoliu kaip jis galėtų užsidirbti. Tai galima padaryti darbu arba investicijomis. Paskatinkite savo vaiką atrasti mėgstamą veiklą ir iš jos užsidirbti.
Šeimos biudžetas
Šeimos biudžetas yra svarbus dalykas, kurį tėvai turi suformuoti, kad vaikas galėtų tvarkyti savo finansus savarankiškai. Šeimos biudžetas padeda vaikui suprasti, kaip tvarkyti finansus ir kaip išleisti pinigus. Tėvai taip pat gali padėti vaikui suformuoti šeimos biudžetą ir mokyti jį tvarkyti finansus.
Bankai tūkstančiais skaičiuoja vaikams atidaromas sąskaitas
Bankai tūkstančiais skaičiuoja vaikams atidaromas sąskaitas, kad vaikai galėtų tvarkyti savo finansus savarankiškai. Ši praktika yra sveikintina, nes vaikas nuo mažens ugdomas tvarkyti finansus savarankiškai. Bankai taip pat suteikia vaikams mokėjimo kortelę, kad vaikas galėtų tvarkyti savo finansus savarankiškai.
Nuolat atnaujinamą edukacinį turinį galite sekti „Swedbank“ tinklaraštyje
„Swedbank“ tinklaraštyje yra nuolat atnaujinamas edukacinis turinys, kuris padeda vaikams suprasti, kaip tvarkyti finansus savarankiškai. Tinklaraštyje yra straipsniai apie finansinio raštingumo, mokėjimo kortelės, sąskaitos likutį ir kitus finansinius dalykus. Vaikai taip pat gali sekti tinklaraštyje ir mokyti savo tėvus apie finansus.
Nuolat atnaujinamą edukacinį turinį galite sekti „Sweedbank“ tinklaraštyje
„Swedbank“ tinklaraštyje rasite įdomios informacijos apie vaikų finansinio raštingumo ugdymą. Skaitykite turinį kartu su savo atžala, kurį rasite: Banko korteles vaikams