Esate saviizoliacijoje? Nedarbingumo ir ligos išmokos, kurias galite gauti

Situacija dėl Korona viruso vis dar nerimsta. Tad visiškai natūralu, jog net ir nesergantys turėtų susižinoti – ką daryti esant saviizoliacijoje. SODRA dalinasi informacija, kurią turi žinoti kiekvienas apie ligos bei nedarbingumo išmoką, jeigu dėl Covid-19 negalite išeiti iš namų.

Pirmiausia pokalbis su šeimos gydytoju

„Kartais sulaukiame gyventojų klausimų, ar atlikus testą dėl COVID-19 ar pranešus apie kontaktą su sergančiuoju Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (toliau – NVSC), nedarbingumo pažymėjimas bus išduotas ir ligos išmoka skirta automatiškai.

Svarbu pabrėžti, kad norėdami gauti nedarbingumo pažymėjimą dėl galimo užsikrėtimo COVID-19 ar kontakto su koronaviruso infekcija sergančiu asmeniu, pacientai, kaip ir visais kitais atvejais, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją“  – primena „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėjas Rimantas Mitkevičius.

Jei žmogus turi izoliuotis dėl kontakto su sergančiuoju, nedarbingumo pažymėjimas dėl privalomos saviizoliacijos gali būti išduotas, kai jis dėl savo darbo ypatumų negali dirbti nuotoliniu būdu ir jam nėra paskelbta prastova.

Tokiais atvejais galioja įprasta nedarbingumo pažymėjimo išdavimo ir ligos išmokos mokėjimo tvarka. Kol Lietuvoje paskelbtas karantinas ir ekstremali situacija, nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduoti ir pratęsti nuotoliniu būdu.

saviizoliacijoje

Pažymos išduodamos ir atgaline tvarka

Kartais dėl didelio pacientų srauto ar kitų objektyvių priežasčių gydymo įstaiga kreipimosi dieną negali išduoti nedarbingumo pažymėjimo. Jis gali būti išduotas atgaline data ne daugiau kaip už 5 darbo dienas, skaičiuojant nuo kreipimosi į šeimos gydytoją.

Jei šeimos gydytojas negali išduoti nedarbingumo pažymėjimo dėl to, kad dar negavo NVSC pažymos dėl asmens privalomos saviizoliacijos, pažymėjimas gali būti išduotas atgaline data. Tada, kai šeimos medicinos paslaugas teikianti įstaiga gaus NVSC pažymą, neatsižvelgiant į tai, kiek laiko praėjo nuo paciento kreipimosi dienos.

Nedarbingumas bus skirtas ir ligos išmoka mokama privalomos saviizoliacijos laikotarpiu. Tačiau ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų  pagal NVSC šeimos gydytojui pateiktą pažymą.

NVSC pažymos – dažniausiai reikalingos

Daugeliu atvejų šeimos gydytojas išduoda nedarbingumo pažymėjimą remdamasis NVSC pažyma, kurioje nurodytas privalomos izoliacijos laikotarpis.

NVSC pažymos nereikia, jei asmuo turėjo sąlyti savo šeimoje. Tai yra su sergančiuoju savo šeimos nariu, tačiau tik tuo atveju, jei šie žmonės gyvena kartu ir yra prirašyti prie tos pačios pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

Pasikeitimas įsigaliojo neseniai. Iki šiol šeimos gydytojas be NVSC pažymos galėjo išduoti nedarbingumo pažymėjimą privalomos izoliacijos laikotarpiui asmeniui, kuris turėjo sąlytį su sergančiu kartu gyvenančiu šeimos nariu, jei jis buvo prirašytas prie tos pačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos to paties gydytojo.

Tai sukeldavo nepatogumų gyventojams. Pavyzdžiui, jeigu iš 4 kartu gyvenančių šeimos narių 2 buvo prirašyti prie kito šeimos gydytojo, jiems reikėjo laukti, kol NVSC išduos atitinkamą pažymą. Dabar šio reikalavimo nebeliko. Užtenka, kad šeimos nariai būtų priregistruoti toje pačioje gydymo įstaigoje.

Prašymą pildo saviizoliacijoje esantis asmuo

Norint gauti ligos išmoką iš „Sodros“, reikia pateikti prašymą. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės „Sodros” paskyros gyventojui . Prisijungti galima su elektroniniu parašu, el. bankininkyste ar per e. valdžios vartus.

Jei vieną kartą tokį prašymą užpildėte, daugiau to daryti nebereikia – ligos išmoka bus skiriama automatiškai. Kreiptis dėl ligos išmokos galima ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo ligos pabaigos dienos.

Ligos išmoką gali gauti ligos socialiniu draudimu apdrausti asmenys. Su sąlyga, jei pirmajai ligos dienai turintys ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per pastaruosius 12 mėnesių arba 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.

Ligos išmokos dydis asmens ligos, saviizoliacijos atveju sudaro 62,06 proc. Asmens slaugos (priežiūros) atveju – 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Pasinaudokite Ligos išmokos skaičiuokle.

saviizoliacijoje

Informacija dalinasi Sodra.lt

Straipsnis ypač naudingas saviizoliacijoje esantiems asmenims, kurie sieka gauti ligos ar nedarbingumo išmoką.