Kaip tapti laisvai samdomu specialistu? 9 žingsnių gidas

Trijų laisvai samdomų darbų, sąveikaujančių su klientų atsiliepimais ir įvertinimais, iliustracija. Centrinėje figūroje yra kalbos burbulai su žvaigždute ir linijomis, širdies simbolis ir įvertinimo kalbos burbulas. Šalia esančiose figūrėlėse yra ausinės ir dokumentai su dolerio ženklais. Fonas žalsvai melsvas.


Turbūt ne kartą teko girdėti, kad freelancinimas – ateities darbo pobūdis. Mes sakome, kad ateitis – šiandien. Darbas namuose – išaugo kaip niekada, ne tik dėl covido įtakos, tačiau ir dėl pačių žmonių noro dirbti laisviau. Pavyzdžiui, Darius Šoparas yra sėkmingas laisvai samdomas specialistas ir kūrybinis partneris savo įmonėje.

Vadovas Darius Šoparas taip pat yra UAB generalinis direktorius, kuris prisidėjo prie įmonės augimo ir sėkmės.

Tiesa, darbas namuose – nėra tas pats kas darbas sau. Nuotolinis darbas gali būti atliekamas palaikant darbo santykius su įmone, o štai savarankiškas darbas suteikia galimybę pačiam rinktis klientus, planuotis darbo laiką ir net uždarbį.

Domina? Stebuklo nebus. Tik juodas, ilgas darbas. Tačiau daugelis laisvai samdomų specialistų teigia, kad rezultatas – atperka įdirbį.

Kad viskas būtų kuo paprasčiau ir patys pirmi, kaip laisvai samdomo specialisto žingsniai, nebūtų labai vingiuoti ir sunkūs – pateikiame trumpą gidą, kuriame yra 9 aspektai, kuriuos reikia apgalvoti asmeniui, kuris planuoja dirbti sau.

  1. Ar Jums tikrai tinka darbas sau?

Nors darbas sau dažniausiai atrodo kaip labai patraukli savęs realizacijos forma, kuri tuo pačiu dar ir padeda užsidirbti, tačiau praktikoje dažnai viskas ne taip šviesu kaip yra tikimasi.

Apgalvokite – ar Jums tikrai pavyks atlikti tam tikras funkcijas, tvarkyti apskaitą (tam, žinoma, labai siūlome naudotis mūsų sąskaita123 sistema), planuoti darbo laiką, bendrauti su klientais (kurie, žinoma, visada yra teisūs) ir panašiai. Viską suderinti – tikrai nėra paprasta. Tačiau kitų patirtys rodo, kad įmanoma.

  1. Kas man sekasi?

Žinoma, vien noro dirbti sau – nepakanka. Reikia nuspręsti – ką galite pasiūlyti rinkai? Visada geriausia sieti su ta veikla, kuri buvo daroma samdomame darbe, kadangi tokiu atveju pati pradžia bus patogesnė ir paprastesnė. Tiesa, net ir pasirinkus visai kitą sferą – viskas yra įmanoma.

Gal jums sekasi rašyti arba prižiūrėti socialinius tinklus? Gal Jums labiausiai tinka ir patinka programavimas? Kas Jus traukia ir kam neskaičiuojate laiko? Nepamirškite, kad freelancinti galima ne tik atliekant darbus su kompiuteriu. Net ir mezgimas – freelancinimas.

  1. Laikas tobulinimuisi.

Kad ir kokias paslaugas siūlote – dažniausiai daugiau arba mažiau vis tiek teks nuolat tobulintis, kad galėtumėte išlikti konkurencingas. Jeigu galvojate, kad freelancinimas reiškia, jog galėsite nesukti galvos dėl kvalifikacijos kėlimo – tikrai ne. Net priešingai. Darbas įmonėje dažniausiai yra saugesnis, juolab, dažniausiai vadovas apmoka kursus, kurie skirti kompetencijų gerinimui. Tuo tarpu nusprendus dirbti sau, deja, teks savo uždarbį investuoti į kvalifikacijos kėlimą.

  1. Reklamuokite savo paslaugas.

Žinoma, labai svarbus darbas freelancinimo metu yra ieškoti klientų, kuriems Jūsų paslaugos reikalingos. Yra labai daug ir lietuviškų, ir užsienietiškų platformų, kuriose galima skelbti apie teikiamas paslaugas. Viskas priklauso nuo to – kas yra Jūsų potencialus klientas.

Kelios tinkamos erdvės savo paslaugų skelbimui yra: SolidGigs, FlexJobs, Upwork ir Fiverr

  1. Internetinės svetainės kūrimas.

Visada labai siūloma turėti internetinę svetainę, kurioje yra Jūsų darbų pavyzdžių. Tai padeda ne tik jums kur kas paprasčiau sudaryti tinkamą įvaizdį apie teikiamas paslaugas, tačiau taip pat ir klientams labai greitai ir patogiai peržiūrėti darbus bei įvertinti stilių, kuris gali atitikti jo poreikius arba ne. Tai yra kur kas patogesnis savęs reklamavimo būdas nei, pavyzdžių, pavyzdžių siuntimas kiekvienam galimam klientui asmeniškai.

  1. Įkainių nustatymas.

Gana jautri vieta, tačiau anksčiau arba vėliau – teks apie ją pagalvoti. Kiek vertos yra Jūsų paslaugos? Tai priklauso nuo daugelio veiksnių įskaitant ir Jūsų patirtį, gebėjimus… Visada galima apžiūrėti konkurentų darbus bei įkainius. Esame tikri, kad tai bent jau kažkiek supaprastins savo darbų kainų apibrėžimą.

  1. Darbo vietos ir laiko planavimas.

Nors daugeliui freelancinimas siejasi su darbu naktimis ant jūros kranto, tačiau sutikite, kad tai tik romantika, kuri ne tik kad ne kiekvienam pasiekiama, o tuo pačiu dažniausiai ir nepraktiška.

Patogiausia yra dirbti prie stalo, labiausiai Jums darbingomis valandomis ir daugeliui tai yra tradicinės 08-17 valandos. Daugelis renkasi darbą namuose, kadangi taip pigiau ir galima sutaupyti daug laiko. Sprendimas neblogas tik įvertinkite – ar Jums nebus sunku dirbti toje pačioje patalpoje kur ir ilsitės.

  1. Pažinčių mezgimas.

Net jeigu ir esate intravertiškas žmogus, tačiau siūlome bandyti megzti pažintis, kurios gali būti naudingos Jūsų veiklos puoselėjimui. Dalinkitės kontaktais su kitais žmonėmis ir jie dalinsis su Jumis. Taip „veikia“ verslas ir tuo pačiu tokiu principu siūlome bendradarbiauti ir Jums.

  1. Finansinis stabilumas.

Daugelis žmonių bijo pradėti dirbti sau, kadangi pergyvena, kad pati pradžia bus finansiškai labai sunki. Išties, vieniems sekasi lengviau, kitiems sunkiau, tačiau faktas, kad pačioje pradžioje uždarbis dažnai mažesnis nei gaudavote iš vienos įmonės dirbant pagal sutartį. Taigi, siūlome apgalvoti – ar turite užtektinai finansų, kol veikla „įsivažiuos“.

Išsami informacija apie laisvai samdomus specialistus

Laisvai samdomi specialistai yra profesionalai, kurie dirba savarankiškai, be nuolatinės darbo sutarties su konkrečia įmone. Jie gali dirbti įvairiose srityse, tokiose kaip konsultavimas, projektų valdymas, dizainas, programavimas ir daug kitų. Šis darbo pobūdis yra populiarus šiuolaikinėje darbo rinkoje, nes suteikia lankstumo ir galimybę dirbti su įvairiomis įmonėmis. Laisvai samdomi specialistai gali pasirinkti projektus, kurie jiems labiausiai patinka, ir dirbti tokiu tempu, kuris jiems yra patogiausias. Tai leidžia ne tik geriau subalansuoti darbo ir asmeninį gyvenimą, bet ir nuolat tobulėti bei įgyti naujų įgūdžių.

Verslo planavimas laisvai samdomiems specialistams

Verslo planavimas yra esminis laisvai samdomiems specialistams, nes jie turi būti savo verslo vadovais. Tai reiškia, kad reikia nustatyti aiškius tikslus, strategijas ir planus, kurie padės pasiekti sėkmę. Finansų planavimas yra ypač svarbus, nes laisvai samdomi specialistai turi būti atsakingi už savo pajamų generavimą ir išlaidų valdymą. Be to, marketingo strategijos yra būtinos, kadangi reikia būti matomiems ir žinomiems potencialiems klientams. Svarbu nuolat analizuoti rinką, stebėti konkurentus ir prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų, kad galėtumėte išlikti konkurencingi.

Rizikos valdymas laisvai samdomiems specialistams

Rizikos valdymas yra neatsiejama laisvai samdomų specialistų darbo dalis. Jie turi būti atsakingi už savo darbo sąlygas, užtikrinti, kad darbo aplinka būtų saugi ir sveika. Finansinės rizikos valdymas taip pat yra svarbus aspektas, nes pajamos gali būti nereguliarios. Todėl būtina turėti finansinį rezervą nenumatytiems atvejams. Reputacijos rizikos valdymas yra dar vienas svarbus aspektas, nes laisvai samdomi specialistai turi išlaikyti gerą vardą tarp klientų. Tai reiškia, kad reikia laikytis aukštų darbo standartų ir nuolat siekti geriausių rezultatų.

Laisvai samdomų specialistų ateitis

Laisvai samdomų specialistų ateitis atrodo labai perspektyvi. Šiuolaikinė darbo rinka vis labiau vertina lankstumą ir gebėjimą prisitaikyti prie įvairių projektų ir įmonių. Laisvai samdomi specialistai turi nuolat mokytis ir tobulėti, kad išliktų konkurencingi. Tai reiškia, kad reikia investuoti į savo kvalifikacijos kėlimą ir nuolat sekti naujausias tendencijas savo srityje. Be to, tinklo plėtra yra labai svarbi, nes tai padeda rasti naujų klientų ir bendradarbiavimo galimybių. Ateityje laisvai samdomi specialistai turės dar daugiau galimybių dirbti įvairiose srityse ir su įvairiomis įmonėmis.

Žingsniai tapti laisvai samdomu specialistu

Žingsniai tapti laisvai samdomu specialistu yra:

  1. Nustatyti savo tikslus ir strategijas: Aiškiai apibrėžkite, ko norite pasiekti ir kaip planuojate tai padaryti.

  2. Išmokti savo darbo srityje: Nuolat tobulinkite savo įgūdžius ir žinias.

  3. Sukurti savo tinklą: Užmegzkite ryšius su kitais specialistais ir potencialiais klientais.

  4. Išvystyti savo marketingo strategijas: Būkite matomi ir žinomi savo klientams.

  5. Būti atidus savo finansų planavimui: Tvarkykite savo pajamas ir išlaidas atsakingai.

  6. Būti atidus savo rizikos valdymui: Užtikrinkite savo darbo sąlygas ir finansinį stabilumą.

  7. Būti atidus savo mokymuisi ir tobulėjimui: Nuolat investuokite į savo kvalifikacijos kėlimą.

Šie žingsniai padės laisvai samdomiems specialistams pasiekti sėkmę ir išlikti konkurencingiems darbo rinkoje.