Vienišo asmens išmoka. Kas tai?

Mėlyna vyresnio žmogaus akis iš arti. Odoje aplink akis matomos raukšlės ir smulkios linijos, matomos pilkos blakstienos ir antakiai. Akyse atsispindi šviesa, ryškios detalės, panašiai kaip unikali kiekvieno vieniso asmens ismoka istorija.


Kas Yra Vienišas Asmuo: Vienišo Asmens Išmoka. Kas Tai? | Sąskaita123

Kas tai?

Vienišo asmens išmoka yra valstybinės socialinės paramos forma, skirta vienišoms asmenybėms, kurios atitinka tam tikras sąlygas. Ši išmoka yra skirta pagerinti vienišų asmenų gyvenimo kokybę ir užtikrinti jiems minimalų gyvenimo lygį.

Vienišo asmens išmoka yra viena iš socialinio draudimo sistemos dalių, kuria siekiama užtikrinti, kad visi vieniši asmenys, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar fizinių galimybių, galėtų gyventi saugiai ir patogiai.

Ši išmoka yra skirta asmenims, kurie yra vieniši, t. y. nebūna sudarius santuokos arba jeigu santuokos yra pasibaigusios, o jeigu asmuo yra našlys ar našlė – nei Lietuvoje, nei užsienio valstybėje negauti našlių pensijos ar išmokos našlystės (maitintojo netekimo) atveju.

Vienišo asmens išmoka bus skiriama nuo dienos, kurią asmuo atitinka sąlygas išmokai gauti. Ši išmoka bus mokama kas mėnesį, už einamąjį kalendorinį mėnesį, ir jos dydis nuo liepos 1 d. siekia 28,63 eurų.

Nuo 2022 m. sausio 1 d. teisę į vienišo asmens išmoką įgis visi vieniši žmonės gaunantys senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją. Ši išmoka bus pristatoma gavėjams tokia pačia tvarka, kuria yra pristatoma socialinio draudimo pensija ar šalpos išmoka.

Vienišo asmens išmoka neturi įtakos kitoms žmogui pagal kitus įstatymus priklausančioms kas mėnesį mokamoms išmokoms ar kompensacijoms, skiriamai piniginei socialinei paramai ar apmokėjimui už socialines paslaugas.

Sodros pateikti prašymai

Nuo 2021 m. liepos 1 d. gyventojai „Sodrai“ pateikė apie 18 tūkst. prašymų dėl vienišo asmens išmokos, daugiau nei  40 proc. prašymų pateikta telefonu. „Prašymų pateikimas telefonu buvo numatytas vienišo asmens išmokos įstatyme ir mūsų klientai aktyviai naudojasi šia galimybe“ – sako „Sodros“ klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.

Kaip pateikti prašymą

Sodra“ primena, kad pateikti prašymą telefonu išlieka patogiausias būdas, užtenka paskambinti „Sodros“  informacijos telefono numeriu 1883 arba (+370) 5 250 0883. Skambinant ilguoju telefono numeriu taikomi standartiniai operatorių tarifai, t. y. tokie patys kaip skambinant bet kuriuo kitu numeriu, netaikomas sujungimo mokestis. Teikiant žodinį prašymą telefonu, „Sodros“ darbuotojas paprašo patvirtinti asmens tapatybę vienu iš galimų autentifikavimo būdų. Prašymą taip pat galima pateikti ir internetu, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkus laisvos formos prašymą bei pridėjus užpildytą Prašymą dėl vienišo asmens išmokos skyrimo, kurio pasirašyti bei skenuoti nereikia. Pridėjus prašymą spauskite mygtuką Pateikti

Svarbi Informacija apsilankant „Sodros“ akyriuje

Kitas būdas pateikti prašymą dėl vienišo asmens išmokos yra atvykti į „Sodros“ skyrių, tačiau būtina žinoti, kad pasibaigus karantinui, tačiau besitęsiant ekstremaliai situacijai, „Sodra“ gyventojus klientų aptarnavimo skyriuose bei priimamuosiuose ir toliau priima tik iš anksto užsiregistravus. Kviečiant iš anksto registruotis apsilankymui „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose ir priimamuosiuose, ne tik siekiama užtikrinti gyventojų ir darbuotojų saugumą, be to, klientai sutaupo laiko, nes nereikia priėmimo laukti eilėje. Registruotis vizitui galima užpildžius registracijos formą „Sodros“ internetiniame puslapyje www.sodra.lt/registracija arba paskambinus telefonu 1883 arba (+370) 5 250 0883. Kiekvienas klientas, užsiregistravęs konsultacijai, gaus patvirtinimą ir bilieto numerį su tiksliu apsilankymo laiku. Į priimamojo skyrius atvykusius gyventojus pasitiks „Sodros“ specialistai. Klientai, atvykstantys į „Sodros“ skyrius ir priimamuosius, kaip ir anksčiau privalo dėvėti apsaugines veido kaukes, dezinfekuotis rankas, laikytis saugaus atstumo.

Kreipimosi Reikalavimai

Kas gali kreiptis dėl vienišo asmens išmokos nuo liepos 1 d.? Nuo liepos mėn. pradžios dėl vienišo asmens išmokos gali kreiptis vieniši žmonės gaunantys šalpos senatvės pensiją, socialinę pensiją arba šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų). Išmoka taip pat priklauso senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems arba ne mažiau kaip 60 proc. darbingumo netekusiems šalpos kompensacijų gavėjams. Dėl išmokos nuo liepos mėn. gali kreiptis ir žmonės, kurie gauna socialinio draudimo pensiją kartu su mažų pensijų priemoka. Tai tie asmenys, kurie yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus arba yra netekę 60 ir daugiau proc. darbingumo ir jų gaunama senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensija yra mažesnė nei 260 eurų.

Socialinio Draudimo Našlių Teisės

Ar našliai gali kreiptis dėl vienišo asmens išmokos? Vienišo asmens išmokas galės gauti tie našliai, kurie iki šiol teisės gauti našlių pensijos neturėjo. Naujoji mokėjimo sistema, skirta vienišiems asmenims, kurie neatitinka socialinio draudimo našlių pensijos reikalavimų, numato, kad šios išmokos bus lygios socialinio draudimo našlių pensijos pagrindinei sumai, taip sprendžiant finansinius skirtumus tarp vienišų asmenų ir gerinant paramą tiems, kuriems jos reikia. Pavyzdžiui, našliai negali gauti našlių pensijos, jei miręs sutuoktinis nebuvo įgijęs reikiamo minimalaus stažo pensijai gauti, nuo santuokos sudarymo iki sutuoktinio mirties buvo praėję mažiau nei 1 metai arba žmogus neįgaliu buvo pripažintas vėliau negu per 5 metus nuo sutuoktinio mirties. Jei našlio gaunama našlių pensija yra mažesnė nei 28,63 eurai, jis galės gauti vienišo asmens išmoką tik vietoje našlių pensijos, tai yra, jei pateiks prašymą sustabdyti našlių pensijos mokėjimą. Išmoka gali būti skirta taip pat našlaičių pensijų gavėjams, kurie turi teisę gauti tiek našlių, tiek našlaičių pensiją, tačiau pasirinko gauti našlaičių pensiją.

Vienišo Asmens Išmokos Skyrimas

Nuo 2022 m. sausio 1 d. teisę į vienišo asmens išmoką įgis visi vieniši žmonės gaunantys senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją.

Išmokos Mokėjimo Detalės

Kada ir kur bus mokama išmoka? Tiems gyventojams, kurie pateiks prašymus nuo šių metų liepos 1 d. iki spalio 31 d., sprendimai dėl vienišo asmens išmokos skyrimo bus priimti ir išmokos pradėtos mokėti lapkričio mėnesį, kartu sumokant išmokos nepriemoką, jei tokia susidarys. Teikiant prašymus nuo lapkričio 1 d., sprendimas dėl vienišo asmens išmokos skyrimo bus priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais gavimo dienos. Vienišo asmens išmoka bus mokama kiekvieną mėnesį už einamąjį kalendorinį mėnesį. Jos dydis nuo liepos 1 d. siekia 28,63 eurų. Vienišo asmens išmoka bus pristatoma gavėjams tokia pačia tvarka, kuria yra pristatoma socialinio draudimo pensija ar šalpos išmoka. Pavyzdžiui, jei šalpos senatvės pensija žmogui pristatoma į namus, tai ir vienišo asmens išmoka bus pristatyta į namus. Jei šalpos neįgalumo pensiją gyventojas gauna į asmeninę sąskaitą, tai ir šią išmoką gaus į tą pačią sąskaitą.

Darius Šoparas

Darius Šoparas yra fintech SaaS’o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.