Viskas apie atostogas - nepanaudotos atostogos išeinant iš darbo ir kiti aspektai
Viskas apie atostogas – nepanaudotos atostogos išeinant iš darbo ir kiti aspektai | Sąskaita123
Kasmetinių atostogų tikriausiai laukia kiekvienas dirbantis asmuo, nes ateina laikas, kai reikia pailsėti ir atsipūsti nuo darbų. Tačiau kartais darbuotojai nepanaudoja viso atostogų laiko, per kelis metus jų susikaupia. Ką daryti su sukauptom atostogom ir kaip nepanaudotos atostogos bus apmokamos į darbo išeinant iš darbo – skaitykite šiame straipsnyje.
Kasmetinės atostogos – kiek per metus jų priklauso?
Kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per metus, o bent viena kasmetinių atostogų dalis negali būti trumpesnė nei 10 darbo dienų, jeigu žmogus dirba 5 dienų darbo savaitę, arba trumpesnė nei 12 darbo dienų (jei dirbama šešias darbo dienas per savaitę).
Darbuotojui, dirbančiam 5 darbo dienas per savaitę priklauso 20 darbo dienų metinių atostogų. Darbdavys turi skirti 24 darbo dienas metinių atostogų, jeigu darbuotojas dirba 6 dienas per savaitę. Kai dirbama kintančiu grafiku, darbuotojams turi būti suteikiamos 4 savaitės atostogų per metus.
Ilgesnėmis, 25 darbo dienų atostogomis, gali džiaugtis neįgalūs darbuotojai ir vienišos mamos ar tėčiai, auginantys vaiką iki 14 metų ar negalią turinį vaiką – iki 18 metų.
Jei darbuotojo profesija priskiriama prie sukeliančios didelę emocinę įtampą, kaip medikas, lakūnas ir kt., jam priklauso pailgintos atostogos. Daugiau apie tai skaitykite Kas gali gauti papildomų atostogų?
Kasmetinės atostogos skaičiuojamos pagal Darbo kodeksą, o kompensacija už nepanaudotas atostogas apskaičiuojama pagal darbuotojui darbo sutartyje nustatytą darbo laiko normą, įskaitant kalendorinių dienų skaičiavimą.
Kada kasmetinės atostogos gali būti nurašytos?
Kiek laiko galima kaupti atostogas apibrėžia Darbo kodeksas. Jame nurodyta, kad asmuo, įgijęs teisę į visos trukmės kasmetines atostogas, privalo jas išnaudoti per trejus metus. Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas įsidarbino iki 2020 m. liepos 1 d. jam 2020 metų atostogos nusibrauks 2024 m. sausio 1 d., o 2021 m. atostogos nusibrauks 2025 m. sausio 1 d. Taigi, verta suklusti tiems, kas dar neišnaudojo dalies 2021 metų atostogų, nes vos už kelių mėnesių t.y. 2025 01 01 jie praras galimybę išnaudoti sukauptas dienas ir gauti už jas kompensaciją ar darbo užmokestį, atostogų dienos bus tiesiog nurašytos.
Darbo kodeksas numato, kad nepertraukiamų kasmetinių atostogų privaloma išeiti kartą per metus, kurių darbo dienų skaičius yra 10 ar 12 d. (Priklausomai ar dirbama 5 ar 6 d. d. savaitė). Toks kodeksas užtikrina, kad dirbantieji nepervargtų ir sumažėtų rizika susirgti dėl nepertraukiamo darbo krūvio.
Kada kompensacija už nepanaudotas atostogas nemokama?
Kompensacija už nepanaudotas atostogas nemokama, jei darbuotojas nenutraukia darbo sutarties. Nepanaudotas dienų skaičius perkeliamas į kitus metus. Taigi, jei asmuo atostogavo 10 darbo dienų 2023 metais, o jam priklauso 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, tai likusios dienos bus priskaičiuotos 2024 metams, ir darbdavys šiais metais privalės skirti 25 darbo dienų trukmės atostogas.
Išeina iš darbo, bet turi nepanaudotų atostogų
Nutraukiant darbo sutartį darbdavys privalo išmokėti kompensaciją už nepanaudotas atostogas, nepriklausomai nuo to, ar darbuotojas išeina į darbo savo noru, ar yra atleidžiamas. Atleidimo iš darbo atveju, kompensacija už nepanaudotas atostogas yra apskaičiuojama pagal įmonės politiką ir teisės aktus. Teisę į piniginę kompensaciją darbuotojas įgyja, kai jam priklauso bent 1 dienos trukmės nepanaudotų kasmetinių atostogų. Tačiau, jis praranda teisę į kompensaciją už daugiau nei trejus metus nepanaudotas atostogas.
Kaip apmokamos nepanaudotos atostogos?
Kaip apskaičiuojama atostogų trukmė
Išdirbus metus laiko darbuotojui priklauso 20 ar 24 darbo dienos (d. d.) atostogų, o išdirbus pusę metų jam priklausytų 10 ar 12 dienų. Taigi, skaičiuojant apytiksliai, teisę gauti kompensaciją už bent 1 kasmetinių atostogų dieną atsiranda, kai darbuotojas yra atidirbęs bent 18 darbo dienų (5 d.d. savaitė) ar 12 d.d. (6 d.d. savaitė). Per mėnesį darbuotojas uždirba 1.67-2 d.d. atostogas.
Suskaičiuoti kiek darbuotojui priklauso atostogų dienų ypač svarbu, kai jis nori išeiti iš darbo, nes už kiekvieną nepanaudotą dieną turi būti mokamos kompensacijos.
Kokio dydžio tikėtis atostoginių?
Už atostogų dienas mokamas vidutinis darbo užmokestis, kurį darbuotojas gavo per paskutinius tris mėnesius. Suma apskaičiuojama pagal trijų mėnesių darbo dienų skaičių ir atlyginimą, išvedamas vidutinis darbo užmokestis (VDU) už 1 darbo dieną ir padauginamas iš atostogų dienų. Taigi, jeigu darbuotojas gaudavo 1500 eurų į rankas pastaruosius tris mėnesius, dirbo 5 dienas per savaitę ir už kiekvieną darbo dieną gauna 75 eurus į rankas, už 1 atostogų diena jis gautų 75 eurus, o už 10 dienų atostogų – 750 eurų.
Paprasta skaičiuokle galima pasinaudoti šioje nuorodoje atostoginių skaičiuoklė.
Jeigu darbuotojo darbo savaitė yra ne fiksuota 5-6 d.d. ir dienos darbo trukmė skiriasi, jo VDU vienai atostogų dienai gali būti skaičiuojamas pagal darbo laiko valandos įkainį.
Kompensacijos dydis už nepanaudotas atostogas
Kompensacija už nepanaudotas atostogas priklauso asmeniui išdirbus vieną mėnesį, per kurį jis sukaupė 1-2 d.d. atostogas. Jam išeinant iš darbo turėtų būti sumokėta apie 1,65-2 darbo dienų darbo užmokestis. Jeigu darbuotojas išdirbo visus darbo metus ir nesinaudojo atostogomis, jam išeinant, priklausytų nuo 20 darbo dienų iki 1 mėnesio VDU.
Pavyzdys – darbuotojas panaudojo visas atostogas 2024 metais, o 2025 metų vasario 1 d. nusprendė išeiti iš darbo, jam priklausytų kompensacija už 1.67-2 d. d. nepanaudotų atostogų. Jeigu darbuotojas nutrauktų darbo sutartį 2025 liepos 1 d., t.y. po 6 mėnesių, jam priklausytų 10-12 d. d. darbo užmokesčio už nepanaudotas atostogas.
Visus nesklandumus su darbdaviu galima spręsti susitarimo būdu arba kreipiantis į valstybinę darbo inspekciją (VDI).
Kada ir kokiais atvejais suteikiamos kasmetinės atostogos?
Kasmetinės atostogos yra privalomos, tačiau kokį jų grafiką pasirinkti priklauso nuo susitarimo su darbdaviu. Darbuotojams atostogos suteikiamos eilės tvarka. Darbo kodekse numatyta, kad darbovietėje turi būti sudaryta kasmetinių atostogų eilė, tačiau kai kurie darbuotojai turi pirmumo teisę į kasmetines atostogas – tai asmenys, auginantys vaiką iki 3 metų, nėščiosios, asmenys, auginantys neįgalų vaiką iki 18 metų.
Sekančioje eilėje atostogomis gali pasinaudoti asmenys auginantys 2 ir daugiau vaikų ar neišnaudoję praeitų metų atostogų. Daugiau skaitykite kada galima išeiti kasmetinių atostogų Darbo kodekso 127 straipsnyje.
Taigi, džiaukitės kasmetinėmis atostogomis, gerai pailsėkite ir žinokite savo teisę į kompensaciją už nepanaudotas atostogas nutraukiant darbo sutartį.