5 min

Kada yra būtinas/reikalingas įstatinis kapitalas?

Asmuo naudojant skaitmeninį rašiklį, kad galėtų rašyti planšetiniame kompiuteryje tamsiame fone. Apatiniame kairiajame kampe rodomos abstrakčios žalios, oranžinės ir baltos spalvos figūros.
Turinys
Atnaujinta 2024-08-11

Nusprendus pradėti verslą pirmiausia reikia apsispręsti – kuri juridinio asmens forma Jums labiausiai tinka. Lietuvoje jų yra labai daug. Kuo daugiau akcentų bus įvertindama – tuo tikresnis galite būti, kad radote Jums labiausiai tinkamą.

Vienas iš vertinimo aspektų yra įstatinis kapitalas. Žiūrima – ar jo reikia. Kai kuriems verslo pradžioje tenka susipirkti labai daug įrangos, investuoti ir panašiai, tad norisi kiek tik įmanoma sumažinti patiriamas išlaidas.

Galima bandyti steigti įmonę, kuri neturi privalomojo įstatinio kapitalo. Tačiau kai jis nėra privalomas, nereiškia, kad nėra galimas.

Įstatinio kapitalo poreikis gali kisti priklausomai nuo to – koks įmonės tipas yra steigiamas. Pavyzdžiui, uždarosios akcinės bendrovės (UAB) atveju įstatinis kapitalas yra privalomas. Jis nurodo – kokia yra vienos akcijos vertė, tad akcininkams ir partneriams yra paprasčiau nuspręsti – ar juos domina tos įmonės veikla ir ar norisi tapti jos dalininku.

Registruojant įstatinį kapitalą, būtina pateikti pranešimą ir reikiamus dokumentus Juridinių asmenų registrui Registrų centre per nustatytą laikotarpį.

Kiekviena įmonė gali valdyti savo turtą taip, kaip nori, tačiau kuo didesnė jo bazė – tuo dažniausiai atsiranda ir daugiau galimybių, kurios net gali padėti verslui labiau plėstis. Ta bazė gali būti naudojama plėtrai, mokesčiams, investavimui, išlaidoms, jeigu patiriamas nuostolis ir t.t.

Įstatinis kapitalas dažniausiai renkamas ne tik dėl to, kad to reikalauja įstatymai, tačiau kai kurie verslai jį įneša, kadangi:

  • Norisi plėsti įmonės veiklą, o tam reikia daugiau papildomų lėšų.

  • Norisi suteikti daugiau pasitikėjimo.

  • Siekiant suteikti įmonei ir jos bendrasavininkams daugiau stabilumo.

  • Taip pat ir dėl solidumo. Didesnis įstatinis kapitalas gali būti solidesnės, didesnės įmonės reprezentacijos dalis. Tai gali padėti pritraukti daugiau naujų akcininkų bei investuotojų.

Įstatinio kapitalo dydis ir rizika

Dažnai atrodo, kad didesnis kapitalo dydis yra geriau. Tai yra tiesa. Tačiau didesnė investicija tuo pačiu reiškia ir didesnes rizikas, tad būsimas verslininkas arba dalininkas turi labai atsakingai įvertinti savo galimybes ir pačio verslo strategiją, tikslus. Didesnė investicinė rizika, žinoma, gali padėti akcininkui arba pačiam verslininkui uždirbti tikrai daug ir iš uždarosios akcinės bendrovės pereiti į AB.

UAB atveju, jeigu verslui sekasi gerai, akcininkai gauna išmokas, kurios yra vadinamos dividendais. Gaunama suma priklauso nuo to – kiek akcijų turi kiekvienas asmuo ir tuo pačiu kokia yra jų vertė. Taigi, brangesnės akcijos, kurioms labai dažnai įtaką daro ir didesnis pradinis kapitalas – galiausiai gali padėti ir daugiau uždirbti. Tačiau pasikartosime, kad versle – viskas yra rizika, kad sprendimą dėl įstatinio kapitalo reikia atlikti labai atsakingai.

Įstatinio kapitalo didinimas juridinių asmenų registro tvarkytojui

Tikrai taip, įstatinį kapitalą galima didinti tuomet, kai yra toks poreikis. Įstatinio kapitalo didinimo procesas yra gana paprastas ir patyrusiam buhalteriui gana greitai sutvarkomas. Viskas yra atliekama įstatymų numatyta tvarka. Juridinių asmenų registro tvarkytojui neradus kliūčių – sprendimą dėl įstatinio kapitalo jis tvirtina. Pakeistus įstatus turi peržiūrėti ir pasirašyti visi akcininkai bei dalininkai. Nuo sprendimo priėmimo turi nepraeiti daug laiko iki patvirtinimo.

Informaciją apie akcinių bendrovių įstatinio kapitalo didinimą (arba mažinimą) dokumentas per 10 dienų nuo sprendimo priėmimo turi būti pateiktas Juridinių asmenų registro tvarkytojui, įstatinį kapitalą per 10.

Įstatinio kapitalo mažinimas

Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, kad įstatinis kapitalas gali būti ne tik didinamas, tačiau ir mažinamas. Tačiau įstatinį kapitalą galima mažinti tik tokiu atveju, kai dėl to sutinka visi akcininkai. Visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimas yra galutinis. Visuotinio akcininkų susirinkimo priėmusio sprendimą mažinti kapitalą, sprendimas laikomas negaliojančiu, jeigu pakeisti įstatai nėra pateikiami per šešis mėnesius. Sprendimas mažinti kapitalą turi būti dokumentuotas ir pateiktas juridinių asmenų registrui per nustatytą laikotarpį. Kitu atveju tokia procedūra nėra galima.

Nuo visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimo dėl įstatinio kapitalo didinimo taip pat reikia daugumos. Tačiau praktika rodo, kad dažniausiai didinimas yra kur kas paprastesnis ir greitesnis procesas nei mažinimas. Dažnais atvejais įstatinį kapitalą yra nusprendžiama mažinti tuomet, kai įmonei prastai sekasi vykdyti veiklą. Sprendimas mažinti įstatinį kapitalą laikomas negaliojančiu jeigu pakeisti įstatai nėra pateikiami registrui per šešis mėnesius nuo visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimo.

Žinoma, kad tai kelia abejones ir nepasitikėjimą akcininkams. O kiekvienos įmonės tikslas turėtų būti įtikti ne tik klientams, tačiau ir bendrasavininkams, partneriams, kurie tam tikra prasme palaiko įmonės veiklą.

Įstatinio kapitalo dydis

Įstatinio kapitalo dydį lemia ne tik akcininkų, verslininkų, dalininkų poreikiai, tačiau ir mūsų šalies įstatymai. Pagal pasirinktą juridinio asmens tipą yra nustatytos tokios pradinio kapitalo sumos.

Uždaroji Akcinė Bendrovė (UAB) – 2 500 eur.

Akcinė Bendrovė (AB) – 25 000 eur.

Individuali Įmonė (IĮ) – nėra būtinas įstatinis kapitalas.

Mažoji Bendrija (MB) – nėra būtinas įstatinis kapitalas.

Fondas – nėra būtinas įstatinis kapitalas.

Ūkinė Bendrovė (ŪB) – nėra būtinas įstatinis kapitalas.

Asociacija – nėra būtinas įstatinis kapitalas.

Šios sumos arba galimybės/ne galimybės yra taikomos tik Lietuvoje. Jeigu nuspręsite steigti įmonė kitoje šalyje – tuomet reikia domėtis tos šalies įstatymais.

Taip pat įstatinis kapitalas gali apimti ne tik pinigines lėšas, tačiau ir nekilnojamą arba kokį nors kitą turtą. Svarbiausia, kad viskas būtų aiškiai surašyta įmonės reglamente. Tai padės išvengti neaiškumų, pavyzdžiui, keičiantis įmonės savininkams, daugėjant akcininkų ir panašiais atvejais.

Įstatinį kapitalą apie apipynę labai daug mitų. Jeigu turite daugiau klausimų – visada galite kreiptis į teisininkus arba buhalterius, kurie suteiks jums visą svarbiausią informaciją.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Paveikslas yra purpuriniame fone, kurio centre baltas tekstas „IŠEITINĖ KOMPENSACIJA“.
5 min Darius Šoparas
Išeitinė kompensacija atleidžiant iš darbo 2024: kas, kada ir kiek?
Išeitinė kompensacija yra viena iš garantijų, kuri geba užtikrinti finansinę apsaugą darbuotojams netekus darbo dėl darbdavio kaltės arba dėl kitų svarbių priežasčių. Atleidimas darbdavio iniciatyva, kai darbuotojai atleidžiami be jų kaltės, taip pat turi finansinių pasekmių, viena jų – teisė į išeitinę kompensaciją. Ji tampa svarbiu užnugariu, kai pajamų šaltinis nutrūksta. Valstybinė darbo inspekcija paruošė […]
Vaizdo fonas yra turkio spalvos su baltu tekstu centre su užrašu „MOKESČIŲ MOKĖTOJO KODAS.
6 min Darius Šoparas
Mokesčių mokėtojo kodas: kur rasti?
Mokesčių mokėtojo kodas yra unikalus identifikavimo numeris, kuris naudojamas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) administruojamų mokesčių apskaitoje. Šis kodas skirtas fizinių ir juridinių asmenų identifikacijai, nes padeda užtikrinti, kad mokesčių deklaracijos, mokėjimai ir kitos mokesčių apskaitos operacijos būtų susietos su konkrečiu mokesčių mokėtoju. Mokesčių mokėtojo kodas – kur rasti Lietuvoje? Fiziniams asmenims Lietuvoje fizinių asmenų mokesčių […]
Vaizdas su gradiento fonu, besikeičiančiu nuo mėlyno kairėje iki žalio dešinėje, su tekstu "KOMERCINIS PASIŪLYMAS" paryškintomis baltomis raidėmis viduryje.
5 min Darius Šoparas
Komercinis pasiūlymas – efektyvesnis su pardavimų automatizacija
Ar dažnai susiduriate su situacija, kai komercinių pasiūlymų ruošimas atima didžiąją dalį darbo dienos, tačiau klientų atsakymų ar sutarčių pasirašymų vis tiek nepakanka? Daugelis įmonių praranda vertingas galimybes ne dėl paslaugų kokybės, o dėl per daug laiko užimančio ir neefektyvaus pardavimo proceso. Sprendimas? Pardavimų automatizacija. Tai šiuolaikiškas įrankis, kuris leidžia vos per kelias minutes paruošti […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai