5 min

Kas yra slenkantis darbo grafikas?

Šventinis maketas su užrašu lietuvių kalba apie atostogų dienų naudojimą iki 2025 m. sausio 1 d. Apsuptas raudonų uogų, juodų rašiklių ir rašalo buteliukų, papuoštas atvirutėmis su užrašais "Naujieji metai" ir "Ho-ho-ho!" rudame fone.
Turinys
Atnaujinta 2024-11-26

Kas yra slenkantis darbo grafikas? | Sąskaita123

Slenkantis darbo grafikas – tai lanksti darbo organizavimo sistema, kai darbo valandos paskirstomos pagal iš anksto sudarytą tvarkaraštį (dažnai keičiant pamainas). Ši sistema dažnai susijusi su darbo laiko apskaitos metodais, kurie leidžia lanksčiai planuoti darbo valandas. Tokia darbo forma yra ypač paplitusi gamybos sektoriuje, sveikatos apsaugos sistemoje, prekyboje ir paslaugų teikimo srityse.

Darbo laikas gali apimti rytines, dienines, vakarines ar naktines pamainas, o grafikai dažnai koreguojami atsižvelgiant į įmonės poreikius ir sezoniškumą.

Infografika pavadinimu "Aktualu darbuotojai: 5 darbo laiko režimai" kuriame detalizuojami penki darbo grafikų tipai lietuvių kalba, įskaitant nestandartinį darbo laiką, darbą ne visą darbo dieną, lankstų grafiką, pamaininį darbą ir individualų darbo laiką.

Infografika pavadinimu „Aktualu darbuotojai: 5 darbo laiko režimai” kuriame detalizuojami penki darbo grafikų tipai.

Darbo kodeksas numato…

Darbo kodeksas numato, kad darbdavys gali parinkti arba darbuotojas pats prašyti dirbti pagal vieną iš šių darbo laiko režimų:

•    nekintančią darbo dienos (pamainos) trukmę ir darbo dienų per savaitę skaičių, •    suminę darbo laiko apskaitą, •    lankstų darbo grafiką, •    suskaidytos darbo dienos laiko režimą, •    individualų darbo laiko režimą.

Teisinis reguliavimas Lietuvoje

Lietuvoje slenkančio darbo grafiko reguliavimas numatytas Lietuvos Respublikos darbo kodekse. Įstatymai reikalauja, kad darbdaviai iš anksto informuotų darbuotojus apie jų darbo laiką. Paprastai grafikai turi būti pateikti ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki jų įsigaliojimo, nebent kolektyvinė sutartis numato kitaip.

Darbo kodeksas taip pat įpareigoja užtikrinti darbuotojų teisę į nepertraukiamą poilsį. Darbo pamaina negali trukti ilgiau nei 12 valandų, o tarp darbo dienų turi būti užtikrintas ne mažiau kaip 11 valandų poilsis. Savaitinis poilsio laikas negali būti trumpesnis nei 35 valandos. Naktinių pamainų atveju darbdaviai privalo įvertinti darbuotojų sveikatos būklę, o darbuotojai turi teisę į papildomas sveikatos patikras.

Jauna moteris aistringai dainuoja į senovinį mikrofoną. Ji turi ilgus rudus plaukus ir dėvi žalią viršutinę dalį. Fonas yra mėlynas bokeh efektas. Lietuviškas tekstas kairėje, su mažu "123" ir oranžine bangele apačioje.

Jauna moteris aistringai dainuoja į senovinį mikrofoną. Ji turi ilgus rudus plaukus ir dėvi žalią viršutinę dalį. Fonas yra mėlynas bokeh efektas. Lietuviškas tekstas kairėje, su mažu „123” ir oranžine bangele apačioje.

Darbo laiko režimų tipai

Darbo laiko režimas yra svarbus aspektas, kuris lemia, kaip darbuotojai organizuoja savo darbą ir laiką. Yra kelios darbo laiko režimų rūšys, kurios gali būti taikomos įvairiose darbovietėse. Pavyzdžiui, suminė darbo laiko apskaita, lankstus darbo grafikas, ir individualus darbo laiko režimas. Kiekvienas iš šių režimų turi savo privalumų ir trūkumų, todėl svarbu pasirinkti tinkamiausią pagal įmonės ir darbuotojų poreikius.

Suminė darbo laiko apskaita: kas tai ir kaip ji veikia

Suminė darbo laiko apskaita yra darbo laiko režimas, kai darbuotojas faktines valandas išdirba per apskaitinį laikotarpį, neviršijantį 3 mėnesių. Šis režimas suteikia daugiau lankstumo įmonėms, kurių darbuotojai dirba netradiciniu grafiku ir svyruojant darbo krūviui. Suminė darbo laiko apskaita gali būti pritaikoma, jei įmonė atitinka keliamus reikalavimus: supažindinus darbuotojus su atnaujintu apskaitos metodu, gavus darbdavio lygmeniu veikiančios profesinės sąjungos pritarimą (jei yra) bei įvykdžius formavimo ir konsultavimo darbus. Tai leidžia efektyviau planuoti darbo laiką ir užtikrinti, kad darbuotojai neviršytų nustatytų darbo valandų per apskaitinį laikotarpį.

Darbo dienos pamainos: lankstus darbo grafikas ir individualus darbo laiko režimas

Darbo dienos pamainos yra darbo laiko režimas, kai darbuotojas privalo darbovietėje būti fiksuotomis darbo dienos (pamainos) valandomis, o kitas tos dienos (pamainos) valandas gali dirbti prieš ar po šių valandų. Lankstus darbo grafikas suteikia galimybę darbuotojams dirbti prieš ar po fiksuotų darbo dienos (pamainos) valandų, leidžiant jiems geriau derinti darbą su asmeniniais įsipareigojimais. Individualus darbo laiko režimas suteikia dar daugiau laisvės, leidžiant darbuotojams savarankiškai planuoti savo darbo laiką be fiksuotų darbo dienos (pamainos) valandų. Šie režimai padeda užtikrinti darbo ir poilsio balansą bei prisitaikyti prie individualių darbuotojų poreikių.

Privalumai darbuotojams ir darbdaviams

Slenkantis darbo grafikas suteikia lankstumą darbuotojams, leidžia lengviau derinti darbą su asmeniniais įsipareigojimais, pavyzdžiui, šeimos poreikiais ar studijomis. Studentai gali rinktis vakaro pamainas, o tėvai – dirbti ryte, kai vaikai lanko mokyklą ar darželį.

Šis darbo organizavimo modelis taip pat naudingas darbdaviams, nes leidžia efektyviai planuoti darbo išteklius. Piko valandomis galima skirti daugiau darbuotojų, o mažesnės apkrovos metu optimizuoti personalo išlaidas.

Be to, tinkamai organizuotas slenkantis grafikas gali padėti išlaikyti darbo ir poilsio balansą. Pavyzdžiui, kai kurios įmonės taiko modelį, kai po intensyvios pamainos darbuotojams suteikiama ilgesnė poilsio diena. Tai padeda sumažinti pervargimą ir išlaikyti aukštą darbo našumą.

Darbo dienos organizavimas

Darbo dienos organizavimas yra svarbus aspektas, kuris lemia, kaip darbuotojai organizuoja savo darbą ir laiką. Efektyvus darbo dienos organizavimas padeda užtikrinti, kad darbuotojai galėtų produktyviai dirbti ir išlaikyti darbo ir poilsio balansą.

Darbo dienos planavimas ir organizavimas

Darbo dienos planavimas ir organizavimas yra procesas, kurio metu darbuotojai planuoja ir organizuoja savo darbą, siekiant efektyviai panaudoti darbo laiką. Tai gali būti atliekama naudojant įvairias priemones, tokias kaip darbo grafikai, planavimo lentos, ir kt. Tinkamai suplanuota darbo diena padeda išvengti pervargimo, užtikrina, kad visi darbai būtų atlikti laiku, ir leidžia darbuotojams geriau derinti darbą su asmeniniais įsipareigojimais.

Galimi iššūkiai ir rizikos

Nepaisant privalumų – slenkantis darbo grafikas taip pat kelia tam tikrų iššūkių. Vienas didžiausių trūkumų yra biologinio ritmo sutrikimai, kurie dažnai kyla dirbant naktinėse pamainose arba nuolat keičiantis darbo laikui. Dėl to darbuotojai gali jausti miego trūkumą, lėtinį nuovargį ar net patirti ilgalaikes sveikatos problemas, tokias kaip širdies ligos ar susilpnėjusi imuninė sistema.

Be to, nepastovus grafikas gali apsunkinti darbuotojų planavimą. Kai grafikai sudaromi tik trumpam laikotarpiui – darbuotojai susiduria su sunkumais derindami darbą su asmeniniais planais. Socialinio gyvenimo apribojimai taip pat yra dažnas reiškinys. Pamaininis darbas savaitgaliais, šventinėmis dienomis ar vakarais gali trukdyti dalyvauti šeimos renginiuose, šventėse ar kitoje socialinėje veikloje.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Du žmonės, dirbantys modernioje biuro patalpoje su nešiojamaisiais kompiuteriais ir užrašų knygelėmis ant balto stalo, žiūrint iš viršaus. Grindys dekoruotos spalvingomis geometrinėmis linijomis. Abu asmenys atrodo susikoncentravę į savo užduotis, apsupti biuro reikmenų, galbūt diskutuoja apie El. prekyba arba protų šturmas kaip sukurti verslą.
9 min Darius Šoparas
El. prekyba. Kaip sukurti verslą?
Kaip Sukurti Verslą Internete: El. Prekyba Dabar Kaip Niekad Viršija Pajėgumus Nors el. prekyba iš pažiūros ir gali atrodyti lengvai įgyvendinamas dalykas, tačiau už širmos slepiasi idėjos, apmąstymai, sprendimų priėmimas… Verslo pradžios planas – didelis žingsnis į priekį sėkmingo kelio link. Svarbu suprasti, kokį verslo modelį (verslas) ketinate pasirinkti, kad galėtumėte efektyviai planuoti. Pradėti verslą […]
Gradiento fonas nuo violetinės iki žalsvai melsvos spalvos su užrašu „Verslo apskaita“ centre baltame tekste.
3 min Darius Šoparas
Verslo apskaitos standartai
Verslo apskaitos standartai padeda Statistikos departamentui ir kitoms institucijoms palyginti finansinius rezultatus tarp įvairių įmonių ir veiklos sričių. Jie naudingi ir pačioms įmonėms, nes padeda priimti pagrįstus sprendimus, didina investuotojų pasitikėjimą bei skatina efektyvų veiklos planavimą. Verslo apskaitos standartai Lietuvoje Šiuo metu Lietuvoje taikomi 43 Verslo apskaitos standartai (VAS). Jie nustato – kaip tinkamai sudaryti […]
Paveikslėlyje pavaizduotas baltas žodis „Delspinigiai“, centre oranžiniame fone.
4 min Darius Šoparas
Delspinigiai: skaičiavimo tvarka
Delspinigių skaičiavimo tvarka gali padėti išvengti neaiškumų paslaugų teikimo procese. Dirbantiems savarankiškai bei turintiems savo įmones svarbu domėtis delspinigiais ir žinoti – kaip juos skaičiuoti (tai gali suteikti kur kas daugiau saugumo teikiant tam tikras paslaugas). Freelanceriams dažniausiai svarbu yra gauti apmokėjimą už suteiktas paslaugas, tad sutartyje, kuri yra pasirašoma su klientu – būtinai turi […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai