5 min

Pajamų deklaravimas 2024 m.: kada, kam ir kaip

Asmuo, laikantis 50 ir 10 eurų banknotus, ištraukiantis juos iš mėlynos piniginės. Piniginėje yra kelios kortelės ir dokumentai. Fonas yra medinis paviršius, siūlantis stalą.
Turinys
Atnaujinta 2022-02-14

Atsakingi gyventojai nepamiršta, kad būtina susitvarkyti mokestinius, praėjusių metų niuansus. Svarbiausia, kad laiku turi būti pateikiama Lietuvos gyventojų pajamų deklaracija už praėjusius kalendorinius metus. Straipsnyje aptariami dažniausiai užduodami klausimai bei atsakymai į juos.

Kada prasidės pajamų deklaravimas?

Gyventojams siūloma pradėti deklaruoti pajamas už 2024 m. nuo kovo 1 d. Dažniausiai VMI kovo pradžioje būna apdorojusi gautus asmenų duomenis bei suformuoti preliminarias deklaracijas. Dažniausiai gyventojų pajamų mokesčio atgavimas dėl to yra greitesnis esantiems Vaiko priežiūros atostogose. Tokie asmenys pajamas gali deklaruoti anksčiau. Asmenys, kurių pajamos yra gaunamos su individualios veiklos pažyma (už 2023-uosius metus) – tikrai turėtų palaukti 2023 03 mėnesio.

Pajamu deklaravimas 2024: iki kada reikia deklaruoti pajamas?

Kiekvienais metais galutinis pajamų deklaravimo terminas yra nurodomas ir patikslinimas VMI. Valstybinės mokesčių inspekcijos internetiniame puslapyje patikslinama, kad šiais metais (2024) pateikti pajamų deklaracijas bei sumokėti mokesčius asmenys privalo iki gegužės 2 d.

Valstybinės mokesčių inspekcijos pareiškimas: kas turi nurodyti pajamas už 2024 m.?

2024 metais pradėti sutvarkyti už praėjusius kalendorinius turės paruošti šie žmonės:

  • Asmenys gavę su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Taigi, jeigu asmuo turi darbo santykius – pajamas parodyti jiems yra būtina.
  • Asmenys privalantys deklaruoti pajamas pagal Lietuvos Respublikos gyventojų turto nurodymo įstatymą. Jeigu pardavėte nekilnojamą objektą – deklaruoti ir sumokėti mokesčius yra būtina. Primename, kad tai nėra daroma automatiškai.
  • Gyventojai, vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar turėję verslo liudijimus. Jiems deklaravimas taip pat yra būtinas. Tokie asmenys privalo sumokėti ne tik gyventojo pajamų mokestį, tačiau ir kitus mokesčius SODRAI.
  • Gavę pajamų už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn turtą.
  • Gavę kitokių pajamų, dėl kurių atsiranda prievolė pildyti pajamų deklaraciją.
  • Pageidaujantys susigrąžinti pajamų mokestį.
  • Privalantys perskaičiuoti pajamų mokestį.
  • Galutinai iš Lietuvos išvykę gyventojai.

Kaip reikia deklaruoti pajamas?

Gyventojas teikti deklaracijas geriausia per „Mano VMI” (valstybinės mokesčių inspekcijos puslapį), pasirinkus patogų asmens tapatybės atpažinimo būdą. Elektroninis pajamų pateikimas vykdomas (EDS) čia.

Tinklalapio ekrano kopija lietuvių kalba, kurioje rodomos galimybės prisijungti per išorines sistemas arba naudojant VMI kredencialus. Jame išvardyti keli bankai, įskaitant Luminor, Swedbank, SEB ir kitus. Puslapyje yra VMI logotipas.

Deklaracijos žingsnius galite sekti čia

Taip pat pajamų pateikimas gali būti vykdomas ir atvykus į gyventojų aptarnavimo padalinius, prieš tai iš anksto užsiregistravus vizitui. Nelaukite paskutinės gegužės dienos, tuomet valstybinės institucijos dėl to užimtumo dirba lėtai neatsižvelgiant į gyventojams aktualius pateikimo terminus.

Pajamų mokesčio sumokėjimas: kam?

PSD ir VSD deklaraciją turite sumokėti Sodrai. GPM mokama tiesiogiai VMI.

Gyventojų pajamų mokesčio susigrąžinimas: kam?

Tvarka nurodo, jog permokos grąžinamos tiems, kas laiku pateikė ir teisingai užpildė pajamų deklaraciją (EDS) bei nurodė tikslius banko sąskaitos duomenis. Atgaunama suma išmokam iki liepos 31 d.

GPM suma gali būti susigrąžinama, deklaravus išlaidas už: 

  • gyvybės draudimo įmokas;
  • pateikti įmokas į III pakopos pensijų fondus (atgausite dalį GPM);
  • dalį būsto kredito palūkanų (kai kreditas gautas iki 2009 m. sausio 1 d.);
  • sumokėtas įmokas už studijas ar profesinį mokymą;

SVARBU: nuo 2022 m. GPM išlaidų lengvata už remonto ir auklių paslaugas – nebegalioja.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Žalias fonas su šviesesne žalia juostele dešinėje. Centre tekstas "KO VERTA MANO EL. SVETAINĖ?" balta spalva, kuri lietuviškai reiškia „Ko verta mano svetainė?.
5 min Rūta Kirdeikė
Patarimai, kurie padės patikrinti internetinės svetainės efektyvumą
Internetinės svetainės sėkmė yra ne tik lankytojų skaičius, bet ir tai, kaip jie elgiasi apsilankę – kiek ilgai lieka, kaip lengvai randa reikalingą informaciją ir ar grįžta. Internetinės svetainės efektyvumas tiesiogiai priklauso nuo daugelio elementų, pavyzdžiui, dizaino, funkcionalumo ir optimizacijos. Lankytojų analizė naudojant analitinius įrankius Norint suprasti, kaip efektyviai veikia svetainė – svarbu įvertinti lankytojų srautą ir […]
Žmogus dirba prie stalo su kompiuteriu ir laiko rožinį žymeklį virš popieriaus su eskizais ir užrašais. Išmanusis telefonas, kuriame rodomos programų piktogramos, yra ant stalo, apsuptas spalvingų rašiklių ir žymeklių.
8 min Darius Šoparas
Ar freelancinimas – tinkamas veiklos būdas tau?
Šiuo metu apie laisvai samdomus darbuotojus, arba laisvai samdomas darbuotojas, kalbama labai daug. Laisvai samdomas darbas tampa vis populiaresnis ir tikima, kad greitu metu tai bus ne tik pati aktyviausia ir dažniausiai pasirenkama darbo forma, tačiau ir pačių darbdavių akyse laisvai samdomi specialistai taps kur kas reikalingesni, dažniau pasirenkami. Visgi, tai kas tinka vienam – […]
Nuotraukoje baltas tekstas „SODROS grindys“ ryškiai žaliame fone.
2 min Darius Šoparas
Sodros grindys: kas ir kaip?
Sodros grindys – tai socialinio draudimo įmokų minimali suma, kurią privalo mokėti darbdaviai už visus savo darbuotojus (net jei jų darbo užmokestis yra mažesnis už minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA)). Ši nuostata įvesta siekiant užtikrinti, kad visi dirbantys asmenys turėtų pakankamą socialinio draudimo stažą ir galėtų gauti atitinkamas išmokas ateityje. Socialinio draudimo grindų dydžiai 2024 2024 […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai