5 min

6 faktai apie freelancinimą

Baltas tekstas su užrašu „FREELANCINIMAS“ vientisame violetiniame fone.
Turinys
Atnaujinta 2025-06-17

Vis dar dvejojate, ar verta pradėti dirbti savarankiškai? Tuomet šis straipsnis kaip tik jums.

O jeigu jau turite individualios veiklos pažymą ar esate patyręs freelancerių bendruomenės narys – nenustebkite, kai kurie faktai gali būti nauji ir jums.

Vienas dalykas aiškus – freelancinimas jau seniai nebėra tik laikinas sprendimas studentams ar kūrybininkams. Tai visavertis darbo modelis, kuris stipriai transformuoja pasaulinę darbo rinką, daro įtaką mūsų gyvenimo kokybei ir keičia požiūrį į darbą apskritai.

Pandemija padėjo freelanceriams išeiti iš šešėlio

COVID-19 pandemija buvo lūžio taškas. Nuotolinis darbas, kuris anksčiau atrodė kaip nišinis reiškinys, tapo masiniu reiškiniu.

2020 m. pasaulyje buvo skaičiuojama apie 1,1 milijardo freelancerių. Šiandien jų yra dar daugiau. Vien JAV, remiantis „Freelancers Union“ duomenimis, freelancerių bendruomenę sudaro apie 64 milijonai žmonių, o iki 2027 m. prognozuojama, kad jie sudarys net 50 % visos JAV darbo jėgos.

Kas įdomu – net 78 % buvusių samdomų darbuotojų, išbandžiusių freelancinimą pandemijos metu, tvirtina, jog nebenorėtų grįžti į tradicinį darbą (Šaltinis: Harvard Business School, Freelancers Union).

MetaiFreelancerių skaičius pasaulyje
2019~900 mln.
20201,1 mlrd. (šuolis per pandemiją)
2024>1,2 mlrd.
Prognozė 2027 m. JAV50 % visos darbo rinkos

Namų biuras – produktyvumo šaltinis

Ar žinojote, kad freelanceriai, dirbantys iš namų, vidutiniškai yra 35 % produktyvesni nei dirbdami tradiciniame biure?

Priežastys paprastos:

  • nėra triukšmingų kolegų,
  • nėra nereikalingų susitikimų,
  • nėra nuolatinių trukdžių.

Savo erdvėje freelanceris kuria tokį ritmą ir aplinką, kuri jam leidžia maksimaliai susikaupti. Tai patvirtina ir „Upwork“ tyrimas – 63 % apklaustų laisvai samdomų specialistų teigia, kad jų darbas tapo našesnis, kai jie persikėlė į namų biurą.

Pagerėjusi fizinė ir emocinė sveikata – daugiau nei mitas

Vienas dažniausiai minimų freelancinimo privalumų – pagerėjusi savijauta.

Naujas darbo ritmas leidžia:

  • efektyviau planuoti laiką,
  • derinti profesinę veiklą su asmeniniu gyvenimu,
  • įtraukti reguliarias pertraukas ir judėjimą,
  • valgyti subalansuotai, o ne „greitai ką nors griebti“ biure,
  • daugiau laiko skirti šeimai ir draugams,
  • atrasti naujus pomėgius ir hobius.

Pagal „Forbes“ tyrimą, net 70 % laisvai samdomų specialistų nurodo, kad jų psichologinė sveikata pagerėjo pradėjus dirbti savarankiškai.

Tradicinis darbuotojas (8–17)Freelanceris
Fiksuotas grafikasLankstus grafikas
Ilgos kelionės į darbąDirba iš namų arba kavinės
Formalus aprangos kodasLaisvas aprangos stilius
Vadovo kontrolėSavarankiška atsakomybė
Ribotos kūrybinės galimybėsPasirenkami projektai
Ribotas poilsisSavarankiškas laiko planavimas

Dar įdomiau – 58 % jų atrado naujų bendraminčių profesiniuose tinkluose (online bendruomenėse, kursuose), kurie padėjo augti tiek profesiškai, tiek asmeniškai.

Įgūdžiai tobulinami nuolat – augimas garantuotas

Vienas iš stipriausių freelancinimo variklių – nuolatinis mokymasis. „Upwork“ duomenimis, net 91 % laisvai samdomų specialistų kiekvienais metais investuoja į naujų įgūdžių įgijimą ar esamų tobulinimą.

Kodėl? Nes freelancinimo rinkoje konkurencija verčia nuolat augti:

  • dalyvauti mokymuose ir kursuose,
  • sekti naujoves,
  • išmanyti naujas technologijas,
  • gilinti specifines žinias.

Be to, klientai vis dažniau vertina ne tik „ilgametę patirtį“, bet ir aktualumą rinkoje bei gebėjimą greitai prisitaikyti prie besikeičiančių tendencijų.

Daugiafunkciškumas – naujojo freelancerio kasdienybė

Ar žinojote, kad vidutinis laisvai samdomas specialistas dirba bent 2–3 srityse?

Pavyzdžiui, tekstų kūrėjas dažnai tuo pačiu siūlo ir SEO paslaugas, grafikos dizaineris – socialinių tinklų turinio kūrimą, o programuotojas – UX/UI dizaino sprendimus.

Pagal „Payoneer“ apklausą, 76 % freelancerių per pastaruosius dvejus metus išplėtė savo paslaugų spektrą bent viena papildoma sritimi.

Lankstus darbas – naujas darbo rinkos standartas

Klasikinė 8–17 val. darbo diena traukiasi į istorijos vadovėlius.

Šiandien 50–80 % samdomų darbuotojų nesijaučia pilnai realizuojantys savo potencialo tradiciniame darbe. Jie dažnai jaučiasi įsprausti į rėmus, atlieka užduotis mechaniškai ir yra mažiau motyvuoti.

Būtent todėl freelancinimas siūlo alternatyvą – lankstų darbo grafiką, galimybę rinktis projektus ir klientus, o svarbiausia – jausmą, kad valdai savo laiką ir gyvenimą.

„Medium“ prognozuoja, kad iki 2030 m. freelancinimas bus vienas iš dominuojančių darbo modelių, o įmonės vis dažniau samdys ne nuolatinius darbuotojus, o išorinius specialistus projektiniams darbams.

Jeigu iki šiol freelancinimas atrodė tik kaip „planas B“ arba laikina išeitis – turbūt dabar į jį žiūrite visai kitomis akimis.

Puslankio diagrama su penkiomis priežastimis, kodėl žmonės pereina į freelancinimą: geresnis balansas, noras valdyti laiką, dirbti su pasirinktu klientu, didesnės pajamos, neigiamas požiūris į biuro darbą.

O jei jau esate laisvai samdomų specialistų gretose, galbūt šie faktai paskatins dar labiau tobulinti savo darbo įpročius ir siekti dar daugiau profesinės laisvės.

Ir čia verta priminti: Sąskaita123 – puikus pagalbininkas visiems, kas renkasi savarankišką kelią. Su šiuo įrankiu apskaita tampa paprasta ir greitai valdoma, o tai leidžia sutelkti dėmesį į tai, kas svarbiausia – darbą, augimą ir laisvę.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Baltas tekstas „FREELANCERIS“ centre šviesiai žaliame fone.
7 min Rūta Kirdeikė
Kaip tapti laisvai samdomu specialistu? 9 žingsnių gidas
Turbūt ne kartą teko girdėti, kad laisvai samdomas darbas arba freelancinimas yra ateities darbo pobūdis. Mes sakome, kad ateitis – šiandien. Darbas namuose – išaugo kaip niekada, ne tik dėl covido įtakos, tačiau ir dėl pačių žmonių noro dirbti laisviau, tad laisvai samdomas specialistas – tapo patrauklia opcija darbdaviams ir darbuotojams. Laisvai samdomo specialisto kelias Žingsnis Trumpas aprašymas 1. Apibrėžkite savo sritį Įsivardinkite […]
Baltame lietuviškame tekste mėlynai žaliame gradiento fone rašoma "Ką turiu žinoti apie laisvai samdomų darbuotojų atostogas?" Šalia teksto yra neryški gaublio piktograma.
5 min Darius Šoparas
Ką turiu žinoti apie freelancerio atostogas?
Vieni kraunasi lagaminus vos tik termometro stulpelis peržengia 20 laipsnių ribą, kiti laukia rudens ramybės ir ištuštėjusių miestų. Tačiau yra ir trečias tipas – žmonės, kuriems „atostogos“ skamba kaip neįgyvendinama prabanga. Jie dirba sau, dažnai iš namų, vadovauja sau patys ir vis dėlto niekaip nesugeba išjungti kompiuterio net savaitgaliais, ką jau kalbėti apie savaitę be […]
Žodis „NAMUOSE“ baltu, paryškintu, be serifų šriftu užrašytas oranžiniame fone.
4 min Rūta Kirdeikė
Darbas namuose: 5 patarimai didesniam efektyvumui
Per pastaruosius kelerius metus darbas iš namų iš nišinio reiškinio tapo globalia tendencija. 2020–2021 m. pandemija išmokė milijonus darbuotojų ir laisvai samdomų specialistų organizuoti darbus virtualiai. Remiantis Stanford University tyrimu, net 42 % pasaulio darbo jėgos tam tikru laikotarpiu dirbo iš namų pandemijos metu. Dalis jų po pandemijos nebegrįžo į biurus – ir ne be […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai