5 min

Fizinių asmenų, kurie vykdo veiklą, mokesčių kalendorius

Tekstas "FIZINIŲ ASMENŲ" balta spalva gradiento fone, pereinant iš raudonos kairėje į violetinę dešinėje.
Turinys
Atnaujinta 2025-02-13

Fiziniai asmenys gali vykdyti veiklą:

Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, vykdantys  individualią veiklą pagal pažymą ar įsigiję  verslo liudijimus -metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. turi VMI pateikti metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą.

Šią deklaraciją turi pateikti ir tais atvejais, kuomet išsiėmė individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, bet jokių pajamų iš šių veiklių, dėl kurių išsiėmė pažymą ar verslo liudijimą, negavo.

Plačiau apie deklaravimą dirbantiems su individualios veiklos pažyma skaitykite straipsnyje

Straipsnis

Nenuolatiniai Lietuvos gyventojai įregistravę individualią veiklą per nuolatinę bazę (pagal pažymą) – t. y. kuomet atvykę į Lietuvą vykdo individualią veiklą, metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. turi pateikti Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio nuo individualios veiklos per nuolatinę bazę Lietuvoje pajamų deklaracijos FR0531 formą. Jei jie mokestiniu laikotarpiu tampa nuolatiniais Lietuvos gyventojais pagal GPMĮ 4 straipsnio 1 dalį – tai jie turės jau pateikti nuolatinio GPM311 formą

Nenuolatiniai Lietuvos gyventojai įsigiję verslo liudijimu deklaracijos teikti neprivalo.

Pagal GPM įstatymą gyventojai gali būti nuolatiniai (Lietuvos gyventojai, kurie veikia Lietuvoje) ir nenuolatiniai (užsienio valstybių gyventojai, kurie atvykę į Lietuvą vykdo individualią veiklą).

Gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą ir šiai individualiai veiklai priskyrę ilgalaikį turtą -VMI turi pateikti Fizinio asmens pranešimo apie ilgalaikio turto ar jo dalies priskyrimą vykdomai individualiai ir/arba kitai ekonominei veiklai FR0457 formą.

Jei individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas savo vykdomai veiklai iš kito gyventojo nuomojasi ilgalaikį turtą – tai nuomos išmokos priskiriamos A klasės pajamoms ir išmokas išmokantis individualią veiklą vykdantis gyventojas privalo nuo išmokamų nuomos pajamų išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą 15 proc. pajamų mokestį ir išmokėtas išmokas deklaruoti GPMĮ 24 straipsnyje nustatyta tvarka:

  • pateikdamas to mėnesio, kurį išmoka faktiškai buvo išmokėta, Mėnesinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM313 formą (joje išmokos ir nuo jų išskaičiuotas pajamų mokestis deklaruojami bendromis sumomis) (mėnesiui, kurį išmokėta išmoka, pasibaigus, iki kito mėnesio 15 d.) ir,
  • metams (t. y. tiems metams, kuriais išmoka išmokėta) pasibaigus turės deklaruoti iki kitų metų vasario 15 d., pateikdamas atitinkamų metų Metinės gyventojams išmokėtų išmokų, priskiriamų A ir B klasės pajamoms, deklaracijos GPM312 formą. Šioje formoje nurodoma gyventojui per tuos metus išmokėtas pajamas bei nuo tokių pajamų išskaičiuotą pajamų mokesčio sumą.
Struktūrinė schema, iliustruojanti keturis nuomos pajamų deklaravimo žingsnius lietuvių kalba. 1 veiksmas: klasės pajamų mokėjimas. 2 veiksmas: GPM313 formą pateikite iki kito mėnesio 15 d. 3 veiksmas: GPM312 formą pateikite iki vasario 15 d. 4 veiksmas: sumokėkite 15% mokesčių į biudžetą.

Asmuo, vykdantis individualią veiklą su pažyma, gali savanoriškai registruotis PVM mokėtoju arba privalomai registruojasi PVM mokėtoju, jei pasiekia pajamų ribą, nuo kurios privaloma registruotis PVM mokėtoju pagal PVM įstatymą.

Jei šis asmuo yra PVM mokėtojas, tuomet jis turi pateikti pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos formą. Šią formą jis turi pateikti priklausomai nuo to, koks jo mokestinis laikotarpis yra: iki kito kalendorinio mėnesio 25 d.; arba iki kito kalendorinio pusmečio 25 d.; arba iki kito kalendorinio ketvirčio 25 d.

PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenis (i.SAF) )VMI privalo teikti apmokestinamieji asmenys, kurie yra registruoti PVM mokėtojais Lietuvoje. Tai aktualu ir fiziniams asmenims, vykdantiems individualią veiklą su pažyma.

Kai fiziniai asmenys (apmokestinamieji asmenys – PVM mokėtojai), vykdo ekonominę (PVM apmokestinamą ir / ar PVM neapmokestinamą) ir neekonominę veiklą (pvz., valstybės ar savivaldybių funkcijas), tai jie privalo VMI teikti visų išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų (skirtų tiek ekonominei, tiek neekonominei veiklai) registrų duomenis.

Diagrama, kurioje parodytas individualių įmonių PVM registravimo procesas. Veiksmai apima pajamų įvertinimą, FR0388 formos užpildymą, PVM kodo gavimą ir PVM deklaracijų teikimą kas mėnesį ar du kartus per metus. Tekstas lietuvių kalba.

Tokiu atveju registrų duomenys teikiami, pradedant kalendorinių metų mėnesiu, kurį asmuo vykdė ekonominę veiklą, ir teikiami neatsižvelgiant į tai, ar tais laikotarpiais veikla buvo vykdoma, ar ne. i.SAF tiekiami mokestiniam laikotarpiui pasibaigus iki kito mėnesio 20 dienos: fiziniai asmenys teikia priklausomai nuo jų mokestinio laikotarpio, kuris gali būti arba pusmetis, arba mėnuo. PVM sąskaitų faktūrų registrų pildymo ir pateikimo taisyklės patvirtintos VMI prie FM viršininko 2004-04-21 įsakymu Nr. VA-55 „Dėl pridėtinės vertės mokesčio sąskaitų faktūrų registrų tvarkymo“.

Pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 straipsnio 3 dalies nuostatas yra numatyti du socialinio draudimo įmokų mokėjimo būdai:

  • avansinis, kuomet socialinio draudimo įmokos yra deklaruojamos ir mokamos einamaisiais metais kiekvieną mėnesį (sumokama iki einamojo mėnesio paskutinės dienos ir iki kito kalendorinio mėnesio 15 dienos pateikiant SAV pranešimą)
  • arba metinis, kuomet pasibaigus kalendoriniams metams socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos ir sumokamos nuo VMI deklaruotų pajamų.
Paveikslėlyje lietuvių kalba aprašyti du socialinio draudimo mokėjimo būdai. Pirmoji – mėnesinės įmokos po deklaravimo. Antroji – metinės išmokos, apskaičiuotos ir sumokėtos deklaravus pajamas.

Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, išskyrus asmenis, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimą, teikia SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį (toliau – SAV pranešimas) tais atvejais kai už kalendorinį mėnesį socialinio draudimo įmokas apskaičiuoja ir moka avansu. SAV pranešimas teikiamas už kalendorinį mėnesį ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.

Verslo liudijimus įsigiję asmenys SAV pranešimo neteikia, nes jiems socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos už veiklos vykdymo laikotarpius (dienas) nuo minimalios mėnesinės algos.

Pranešimą  („Pranešimas apie savarankiškai dirbantį asmenį (forma SAV)“) asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, teikia tik tada, kai už kalendorinį mėnesį įmokas apskaičiuoja ir moka avansu ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Toks asmuo pats pasirenka ar jis nori mokėti avansines įmokas ar ne, taip pat jis pats įvertina kokias sumas, t. y. draudžiamąsias pajamas, nori nurodyti SAV pranešime.

Jeigu asmuo pasirenka mokėti avansines socialinio draudimo įmokas, tai šias įmokas už einamąjį mėnesį privalo sumokėti iki to mėnesio paskutinės dienos, ir iki kito mėnesio 15 d. pateikti SAV pranešimą, kuriame deklaruoja per tą kalendorinį mėnesį gautas (uždirbtas) pajamas, nuo kurių skaičiuojamos VSD įmokos.

Du sąrašai lygina VSD mokėjimo galimybes. Kairėje: Mėnesiniai mokėjimai su paskutinės dienos mėnesio terminu ir deklaracija iki 15 d. Teisė: Metiniai mokėjimai be mėnesio ataskaitos, skaičiuojami su metinėmis pajamomis, sumokami iki gegužės 1 d.

Jeigu asmuo nenori mokėti avansinių įmokų kas mėnesį, tuomet toks asmuo neprivalo teikti SAV pranešimų. Tuomet įmokas nuo apmokestinamųjų pajamų jis gali sumokėti tik kartą metuose, kai jis VMI deklaruoja pajamas iš individualios veiklos. Tokiu atveju asmuo privalo sumokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas iki paskutinės deklaracijos VMI pateikimo dienos.

Asmenys, vykdantys individualią veiklą tam tikrais atvejais gali nemokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų. Apie tai išsamiau galima skaityti Sodros internetiniame puslapyje https://www.sodra.lt/

author avatar
Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Doc. dr. Martynas Endrijaitis yra mokesčių teisės ekspertas, VU Teisės fakulteto ir Verslo mokyklos docentas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių mokslinių bei praktinių straipsnių mokesčių, teisės, finansų temomis komentarų autorius. Martynas taip pat skaito paskaitas mokesčių teisės, finansinės apskaitos ir audito teisės bei viešųjų finansų teisės temomis, vadovauja kursiniams, magistro darbams ir disertacijoms. Švietimo ir mokymo tikslais straipsniuose, komentaruose pateikiama autoriaus kaip pedagogo ir mokesčių teisės eksperto nuomonė. Martynas turi VU socialinių mokslų (teisės) daktaro laipsnį, taip pat VU ekonomikos (finansinės apskaitos ir audito) magistrą ir gavęs apdovanojimą už nuopelnus mokslui.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Baltos, paryškintos raidės, kuriose rašoma „UAB“, yra centre ant lygaus gradiento fono, kuris pereina nuo raudonos kairėje iki violetinės dešinėje.
4 min Darius Šoparas
Kas yra uždaroji akcinė bendrovė (UAB)?
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra atsakomybės privatus juridinis asmuo, kurį sudaro akcininkai, valdantys įstatinį kapitalą. Uždaroji akcinė bendrovė yra privatus juridinis asmuo, kurio įstatinis kapitalas yra padalintas į dalis, vadinamas akcijomis. Civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo apsaugo akcininkų asmeninius turtus nuo verslo rizikos. UAB veiklą reglamentuoja akcinių bendrovių įstatymas, kuris nustato pagrindines taisykles, įskaitant minimalaus […]
Gradiento fonas nuo mėlynos iki violetinės su tekstu "I. VAZ GIDAS" centre balta spalva.
11 min Darius Šoparas
i.VAZ gidas
i.VAZ yra Išmaniosios Mokesčių Administravimo Sistemos (i.MAS) posistemė, skirta važtaraščių duomenų teikimui Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pagal teisės aktų reikalavimus ir duomenų teikimo prievoles. Ši posistemė leidžia mokesčių mokėtojams teikti važtaraščių duomenis elektroniniu būdu, užtikrinant jų saugumą ir tikslumą. Naudodamiesi i.VAZ – įmonės gali lengvai ir greitai pateikti visą reikiamą informaciją apie krovinio vežimą, taip […]
Baltas tekstas „MTEP“ didžiosiomis raidėmis, centre vientisame ryškiai žaliame fone.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
MTEP lengvata
Pelno mokesčio įstatymas (toliau – PMĮ) numato įvairias pelno mokesčio lengvatas įmonėms. Pavyzdžiui, lengvata investiciniam projektui, lengvata išlaidoms kinui remti, akcijų paketo pardavimo pajamų neapmokestinimas ir t. t. Viena iš šių aktualių lengvatų yra ir taip vadinama MTEP lengvata. MTEP pelno mokesčio lengvata taikoma įmonėms, kurios vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Įmonės gali tris […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai