5 min

Ką būtina žinoti apie savo būsimą pensiją ir kaip renkamas darbo stažas?

Paveikslėlyje pavaizduotas baltas žodis „PENSIJA“, kurio centre yra vientisas raudonas fonas.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-09

Kiekvienam Lietuvoje dirbančiam gyventojui verta žinoti – kiek darbo stažo yra sukaupęs, už ką gaunami taškai stažui. Tai žinodamas, galės geriau organizuoti likusį laiką iki pensijos, kad senatvėje tikrai gautų užsitarnautas pajamas. Taip pat svarbu suprasti, kaip veikia pensijų kaupimo sistema. Stažo skaičiavimo metodika padeda tiksliai nustatyti sukauptą darbo stažą.

Kas yra darbo stažas?

Žmogus užsidirba darbo stažą per laikotarpį, kai turėjo ar turi darbo santykius ir kitus laikotarpius, kurie pagal norminius teisės aktus ar kolektyvines sutartis gali būti įskaičiuoti į darbo stažą.

Stažą kaupia ir asmenys dirbantys su individualia veikla, turintys įmones, ūkininkai, jeigu moka socialinio draudimo įmokas. Taip pat stažas skaičiuojamas kitais atvejais.

Kas dar įeina į darbo stažą:

  • laikotarpis, per kurį gaunate ligos, motinystės ar tėvystės pašalpas;

  • laikas, kai išsaugoma jūsų darbo vieta ir darbo užmokestis;

  • apmokamų atostogų laikas;

  • neapmokamų atostogų laikas iki 14 mėnesio dienų;

  • neapmokamos atostogos neįgaliesiems asmenims ar slaugantiems neįgalųjį, kurios tęsiasi iki 30 kalendorinių dienų;

  • laikotarpis, už kurį mokama ilgalaikio darbo išmoka atleidžiant iš darbo.

  • teisėto streiko laikas ir kiti įstatymuose numatyti atvejai.

Daugiau apie tai skaitykite: kas įeina į darbo stažą.

Kaip sužinoti, koks mano darbo stažas?

Norint sužinoti savo stažo dydį – reikia prisijungti prie „Sodra“ paskyros. Savo paskyroje galite gauti duomenis apie sukauptą darbo stažą.

Kaip skaičiuojamas darbo stažas?

Vienerių metų darbo stažas užsiskaito, kai gyventojas gauna bent 12 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMA) per metus (nuo kurių nuskaičiuojamos socialinio draudimo įmokos). Jam užsiskaito 12 mėnesių stažo apskaitos vienetai. Vis tik pensijos dydis skirsis priklausomai nuo to, koks buvo jūsų atlyginimo ir mokamų socialinio draudimo įmokų dydis. Pensijos dydį lemia ne tik išdirbti metai, bet ir koks būtų bazinės pensijos rodiklis jums išėjus į pensiją bei sukaupti apskaitos taškai.

Kiek metų stažo reikia turėti?

Darbo stažo kaita 2019-2027 metai

Nuo 2004 m. iki 2017 m. moterims ir vyrams buvo reikalingas 30 metų stažas. Nuo 2017 m. jis didėjo po 6 mėnesius ir šiuo metu, metais reikalingas 33,5 metų darbo stažas. Jis ir toliau didės iki 2027 metų, kai bus pasiekta 35 metai darbo stažo tiek vyrams, tiek moterims, daugiau skaitykite: stažo laikas.

Pasitikrinkite stažą asmeninėje Sodros paskyroje

Kiek metų stažo sukaupėte galite pasitikrinti prisijungę prie savo paskyros svetainėje „Sodra“ pasirinkdami stažo patikrinimas.

Spauskite mygtuką – „Gyventojui“ ar „Draudėjui/Darbdaviui“ ir galėsite prisijungti prie savo paskyros per banką arba elektroniniu parašu. Tai gali trukti kelias sekundes. Jeigu prisijungimo patvirtinimas sėkmingas – savo paskyroje pasirinkite kairėje pusėje „Mano suvestinės“ ir jums bus pateiktos visos suvestinės susijusios su jūsų darbo stažu.

Duomenys „Sodros“ paskyroje atnaujinami kas 6 mėnesiai.

Kaip skaičiuojami darbo stažo taškai?

Per 1 stažo metus galima surinkti iki 5 apskaitos taškų

Stažo taškų skaičiavimas gali būti atliekamas apskaitos taškais (apskaitos vienetais). 1 taškas įgyjamas, jeigu sumokama 12 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio (VDU) draudimo įmokų. Jeigu per metus mokamos draudimo įmokos nuo MMA, įgyjama 0.5 apskaitos vienetai, kitaip tariant – įgyjamas 1 metų darbo stažas. Skaičiuojant pagal taškus, per metus daugiausiai galima įgyti 5 apskaitos vienetus.

Daugiau skaitykite stažo taškai.

Kaip sužinoti savo būsimos pensijos dydį?

Norint sužinoti savo būsimos pensijos dydį – reikia prisijungti prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros. Tai gali trukti kelias sekundes.

Spauskite mygtuką – „Gyventojui“ ar „Draudėjui/Darbdaviui“ ir galėsite prisijungti prie savo paskyros per banką arba elektroniniu parašu. Laukiame, kol būsite nukreipti per banką į asmeninę „Sodros“ paskyrą. Jeigu prisijungimo patvirtinimas sėkmingas – savo paskyroje pasirinkite kairėje pusėje „Mano suvestinės“ ir jums bus pateiktos visos suvestinės, susijusios su jūsų darbo stažu.

Sodros suvestinė ir darbo stažo skaičiuoklė

Stažą lemia ne tik darbo metų skaičius, bet ir tai, kokio dydžio socialinio draudimo įmokos buvo mokamos, kiek buvo sukaupta apskaitos taškų ir koks yra bazinės pensijos dydis. 2024 m. bazinė pensija yra 269.77 eurai. Tiksliau paskaičiuoti, kokio dydžio pensiją gausite, pasinaudokite šia „Sodros skaičiuokle“.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Gradiento fonas nuo mėlynos iki violetinės su tekstu "I. VAZ GIDAS" centre balta spalva.
11 min Darius Šoparas
i.VAZ gidas
i.VAZ yra Išmaniosios Mokesčių Administravimo Sistemos (i.MAS) posistemė, skirta važtaraščių duomenų teikimui Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pagal teisės aktų reikalavimus ir duomenų teikimo prievoles. Ši posistemė leidžia mokesčių mokėtojams teikti važtaraščių duomenis elektroniniu būdu, užtikrinant jų saugumą ir tikslumą. Naudodamiesi i.VAZ – įmonės gali lengvai ir greitai pateikti visą reikiamą informaciją apie krovinio vežimą, taip […]
Baltas tekstas „MTEP“ didžiosiomis raidėmis, centre vientisame ryškiai žaliame fone.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
MTEP lengvata
Pelno mokesčio įstatymas (toliau – PMĮ) numato įvairias pelno mokesčio lengvatas įmonėms. Pavyzdžiui, lengvata investiciniam projektui, lengvata išlaidoms kinui remti, akcijų paketo pardavimo pajamų neapmokestinimas ir t. t. Viena iš šių aktualių lengvatų yra ir taip vadinama MTEP lengvata. MTEP pelno mokesčio lengvata taikoma įmonėms, kurios vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Įmonės gali tris […]
Nuotraukoje baltomis didžiosiomis raidėmis pavaizduotas žodis „DEKLARAVIMAS“, kurio centre yra gradientinis fonas, pereinantis iš mėlynos spalvos kairėje į geltoną dešinėje.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Aktualūs praktiniai pajamų deklaravimo klausimai: 2025 metų gairės
Šiemet deklaruojant pajamas už praėjusius 2024 metus naujovių nėra. Svarbiausia prisiminti šias pajamų deklaravimo datas: gegužės 2 d. – terminas pateikti pajamų deklaraciją bei liepos 31 d. – ikis šios datos grąžinamos permokos. Taigi, deklaracijas, prašymus skirti dalį sumokėto gyventojo pajamų mokesčio (GPM) paramai, o kai kuriems ir pateikti turto deklaracijas, per Elektroninio deklaravimo sistemą […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai