5 min

Kada mokami atostoginiai? + atostogų prašymo forma

Paveikslėlyje pavaizduotas lietuviškas žodis „atostoginiai“ baltu tekstu, kurio centre kairėje pusėje yra suskaidytas mėlynos spalvos fonas, o dešinėje – nuo geltonos iki oranžinės spalvos gradientas.
Turinys
Atnaujinta 2024-12-05
Svarbu žinoti atostogų biudžetą

Kiekvienam darbuotojui verta žinoti kaip apskaičiuojami ir kada turi būti išmokami jo atostoginiai. Juk atostogos – vienas iš geriausių įvykių per metus, kurias kiekvienas nori praleisti įdomiai, smagiai ir turiningai.

O jeigu atostogauti norima užsienyje ar Lietuvos kurorte – greičiausiai tai kainuos daugiau, todėl iš anksto reikia planuoti savo biudžetą ir numatyti poilsio išlaidas. Straipsnyje išsamiai atsakysime, kada mokami atostoginiai, kiek pinigų galima tikėtis, kaip apskaičiuojama atostoginių suma pagal išdirbtas darbo dienas.

Taip pat straipsnio gale rasite atostogų prašymo formą.

 

Kasmetinių atostogų apmokėjimas

Kasmetinių atostogų skaičiavimas

Atostoginių skaičiavimas

  • Kasmetinių atostogų privaloma išleisti darbuotoją bet kartą per metus.
  • Darbuotojui dirbant 5 darbo dienas per savaitę – jam priklauso 20 darbo dienų atostogų.
  • Jeigu dirbama kintančiu darbo grafiku – darbdavys privalo suteikti darbuotojui 30 dienų trukmės atostogas.
  • Jeigu apmokamas valandinis darbo grafikas tai ir atostoginių vidurkis skaičiuojamas už valandą.

Specifinėmis darbo sąlygomis dirbantys, patiriantys didesnę protinę įtampą asmenys gali turėti pailgintas atostogas. Darbuotojas gali prašyti kasmetinių atostogų, jeigu darbovietėje yra išdirbęs daugiau nei 6 mėnesius.

Pailgintos atostogos

Koks atlyginimas jums priklauso už kasmetines atostogas priklauso nuo to, kokį darbo užmokestį gavote per paskutinius 3 mėnesius. Apskaičiuojamas vidutinis darbo užmokestis (VDI) per paskutinius tris mėnesius. Darbdavys turi mokėti vidutinį vienos dienos darbo užmokestį už kiekvieną atostogų dieną.

Atostoginių mokėjimo laikas ir sąlygos

Kada mokami atostoginiai

Atostoginiai turi būti išmokami ne vėliau nei likusią paskutinę darbo dieną iki atostogų, pagal Lietuvos respublikos Darbo kodekso (DK) 130 str. 2 d. nuostatą. Jeigu atostogų dienų yra daugiau nei 20 d.d., už likusias dienas atostoginiai išmokami atostogų metu, darbo užmokesčio mokėjimo tvarka.

Darbuotojui pateikus prašymą, kad atostoginių suma būtų mokama tą dieną, kaip įprastas darbo užmokesčio mokėjimas, tokiu atveju pinigai prieš pat atostogas nėra pervedami.

Ką daryti, jeigu laiku nesumokėjo atostoginių?

Kompensacija už uždelstus atostoginius

Darbo kodeksas (DK) numato, jeigu darbdavys uždelsė atsiskaityti už kasmetines atostogas, darbuotojas, pateikęs prašymą, ne vėliau nei per tris dienas po atostogų, gali prisidėti dienas, už kurias nebuvo išmokėti atostoginiai, prie kitų atostogų. Tai numatyta DK 130 straipsnio 4 d. nuostatose.

Pavyzdžiui, jeigu jums pinigus pervedė trečią dieną atostogų metu, tokiu atveju, pateikite prašymą darbdaviui, kad jums kompensuotų vėlavimą ir prie sekančių kasmetinių atostogų pridėtų tris dienas. Galbūt darbdavys nebus patenkintas dėl tokio prašymo, tačiau jo atmesti negali.

Atostoginių išmokėjimas kartu su atlyginimu

Atostoginių išmokėjimo laikas

Atostoginiai už ilgesnes nei kasmetines atostogas mokami įprasta atlyginimo mokėjimo tvarka.

Pavyzdžiui, darbuotojas 2023 metais buvo sukaupęs 10 atostogų dienų, o 2024 metais tas dienas prisidėjo ir išėjo atostogų 30 dienų, reikia žinoti, kad už 20 dienų darbdavys privalo sumokėti likus ne mažiau nei dienai iki atostogų, o už likusias 10 dienų mokama įprasta tvarka kartu su atlyginimu.

Pagal Lietuvos respublikos įstatymus, atostoginius galima išmokėti kartu su atlyginimu, darbuotojui sutinkant ir pateikiant prašymą. Taip išmokėti atlyginimą patogu, kai imamos tik kelios dienos atostogų.

Kas gali sumažinti arba padidinti atostoginius?

Mažesnis darbo užmokestis - mažesni atostoginiai

  • Atostoginius gali sumažinti

sumažėjęs darbo atlyginimas. Jeigu per paskutinius tris mėnesius iki atostogų keitėsi atlyginimo dydis ir jis sumažėjo – jūsų vidutinio dienos užmokesčio suma bus mažesnė, nes skaičiuojamas 3 mėnesių, o ne metų vidutinis 1 dienos ar 1 valandos atlyginimas.

Atostoginius gali padidinti premijos

  • Atostoginius gali padidinti:

apskaičiuojant atostoginius svarbu per paskutinius tris mėnesius gautos premijos, priemokos ar priedai, kurie gali padidinti vidutinį darbo dienos užmokestį. Verta žinoti, kad prie atostoginių skaičiuojami priedai ir premijos tik už darbo rezultatus, o priedai šventės ar įmonės jubiliejaus proga nėra skaičiuojami, taip pat neįskaitomos ir motyvacinės piniginės premijos ar pajamos už įmonės automobilio naudojimą.

Atostoginių dydis nesikeis

  • Atostoginių dydis nesikeis:jeigu darbuotojas sirgo ir ėmė biuletenį, ėmė neapmokamų atostogų, buvo prastovose. Vidutinio darbo užmokesčio taisyklėse yra nustatyta, kad skaičiuojamas tik faktinis darbo laikas ir neįtraukiamas laikas, kai buvo nedirbama dėl ligos ar prastovos.

Pavyzdžiui, jeigu darbuotojo atostogos numatomos birželio 1-30 dieną, jo VDI bus nustatomas pagal kovo, balandžio ir gegužės mėnesio išdirbtą laiką. Sakykime, kad mėnesio atlyginimas yra 1000 eurų. T

ačiau, jeigu darbuotojui susirgus buvo paimtas biuletenis nuo gegužės 1 d. iki birželio 1 d., jo VDI bus skaičiuojamas tik pagal kovo ir balandžio mėnesiais išdirbtą darbo laiką. Per šį laiką gaunamas 2000 eurų atlyginimas dalinamas iš 40 darbo dienų. Gaunamas 1 d.d. atlygis – 50 eurų. Taigi, jei darbuotojas eina atostogauti 20 dienų, jis gaus 1000 eurų atostoginių. Daugiau apie tai skaitykite atostoginių išmokėjimas.

Kaip pačiam apskaičiuoti savo atostoginius?

Atostoginių skaičiavimo tvarka pagal darbo dienas ir valandas

Dėl tikslaus atostoginių skaičiavimo galima kreiptis į buhalterį, kuriam nebus sudėtinga pateikti tikslų atsakymą dėl atostogų apmokėjimo. Norint preliminariai pačiam žinoti ar numatyti savo atostoginius, svarbu rinkti darbo užmokesčio paskaičiavimo lapelius. Tokį lapelį darbdavys turi pateikti darbuotojams kartą per mėnesį. Jame nurodomas atlyginimas už išdirbtas darbo dienas arba valandas.

Turinčiam tokius lapelius darbuotojui tereikia paskaičiuoti trijų mėnesių vidurkį prieš atostogas ir jis žinos, kiek gali tikėtis gauti atostoginių.

Neišnaudotos atostogos – svarbu, kad jos netruktų ilgiau nei 3 metus

Išnaudokite sukauptas atostogas laiku

Dažnai darbuotojai neišnaudoja visų savo atostogų per metus. Tačiau atostoginių išmokėjimas privalomas tik už panaudotas atostogų dienas. Taigi, jeigu jūsų atostogos liko nepanaudotos, pvz. 10 dienų, tai jas galite prisidėti prie kitų metų atostogų, turėsite 30 dienų atostogų ir už visas jas gausite atostoginius.

Tačiau jeigu darbuotojo atostogos atidedamos daugiau nei 3 metams, tai po 3 metų pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, jos gali būti nubrauktos ir už jas atlyginimo neprivaloma mokėti.

Atostoginiai išeinant iš darbo

Darbdavys turi apmokėti darbuotojo kasmetines ir nepanaudotas atostogas, kurios buvo kaupiamos iki 3 metų, nutrūkus darbo sutarčiai. Taigi, jeigu išeinate iš darbo ir turite sukaupę 30 darbo dienų atostogų per 2 metus, galite tikėtis kompensacijos už visas atostogų dienas ar valandas.

Kada kyla sunkumų skaičiuojant atlyginimą už kasmetines atostogas?

Problema kai dirbama nepastoviu grafiku

Lietuvos buhalterių ir auditorių sąjungos prezidentės Daivos Čibirienės teigimu, dažnai susiduriama su problema dėl neteisingai apskaičiuotų atostoginių. Dažniausiai klausimai iškylą apskaičiuojant vidurkį, nes ne visada darbuotojas dirba tipinę darbo savaitę, kartais dirbama pagal iškvietimą, nėra pastovaus grafiko, dirbama vieną mėnesį darbo dienomis, kitą mėnesį – valandomis. Daugiau apie tai skaitykite – Ar reikia keisti atostoginių skaičiavimo tvarką?

Mėgaukitės atostogomis ir žinokite, kiek ir kada atostoginių jums priklauso.

Prašymą atostogoms WORD formatu rasite čia.

Kasmetinės atostogos

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai