Atnaujinta 2025-01-12
Jeigu turite savo verslo idėją ir ieškote būdų kaip ją įgyvendinti – verta pasidomėti mažosios bendrijos (MB) steigimu. Tai lengvai (su)valdomas ir paprastai įsteigiamas teisinis komercinės veiklos įforminimas.
Kas yra mažoji bendrija?
Mažoji bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, kuris gali vykdyti bet kokio pobūdžio, įstatymais nedraudžiamą veiklą. Tai populiari verslo forma tarp asmenų, nusprendusių vykdyti nedidelės apimties veiklą. Mažosios bendrijos steigimas nereikalauja didelių pradinių investicijų ir gali būti puikus būdas sukurti šeimos verslą, įteisinti individualią komercinę veiklą ar mažos komandos verslą. MB nariai neturi darbo santykių su mažąja bendrija, jų asmeninis turtas apsaugotas nuo įmonės skolų bankroto atveju.
Kodėl verta steigti mažąją bendriją?
Mažosios bendrijos steigimo privalumai:
paprastas įsteigimo procesas, kuris gali būti atliekamas elektroniniu būdu;
MB narys gali lengvai išeiti iš verslo atsiimdamas savo įnašą ir savo nario teises parduoti ar perleisti kitam nariui;
lankstus pelno pasiskirstymas;
mažesni pradinių investicijų reikalavimai (nereikia įstatinio kapitalo, priešingai nei UAB atveju);
galimybė dirbti be buhalterio (priklauso nuo veiklos apimties);
gali steigti ir vienas asmuo, o vėliau įsitraukti kiti asmenys;
ribota civilinė atsakomybė.
- Prieš steigiant MB reikia apgalvoti verslo planą, sužinoti ketinamos vykdyti veiklos ypatumus ir reikalavimus. Numatyti būsimų pajamų dydį ir išlaidas, sužinoti, kokius mokesčius reikės mokėti ir kokie dokumentai bus reikalingi. Visa tai padės lengvai pasiruošti „startui” į naują pradžią – sėkmingą savo verslo steigimą, o esant poreikiui – likvidavimą.
Mažosios bendrijos steigimas: reikalavimai
Mažąją bendriją gali steigti Lietuvos ir užsienio piliečiai, fiziniai asmenys ir juridiniai asmenys, tačiau narių skaičius negali viršyti 10.
Steigimo dokumentai
Patogiausia įmonę steigti internetu, nes platforma pati sugeneruoja reikiamus pildymui dokumentus. Pirmiausia jums reikės prisijungti prie Registrų centro savitarnos sistemos ir pasirinkus juridinio asmens teisinę formą – mažąją bendriją, užpildyti prašymą. Sistema jums pateiks steigimo aktą (jeigu yra vienas steigėjas) ar sutartį (jeigu yra keli steigėjai). Jūsų pasirinktame dokumente bus nurodomi steigėjai, MB pavadinimas ir adresas, atstovo ir vadovo duomenys, kokie bus bendrijos narių įnašai. Visus šiuos aspektus jau turite būti apgalvoję iš amksto.
Jums bus reikalingi mažosios bendrijos steigimo nuostatai. Šiame dokumente turėsite įvardinti bendrijos veiklos tikslus, lėšų nariams išmokėjimo sąlygas, narių priėmimo tvarką ir kitus aspektus.
MB steigimo aktą ar sutartį ir nuostatas elektroniniu būdu turi pasirašyti visi steigėjai. Vėliau prašymą pildęs steigėjas pasirašo dokumentus JAR-1-E forma. Paskui paslauga įdedama į krepšelį ir savitarnos sistemoje apmokama. Mokestis už šią paslaugą gali būti apie 57 eurus.
Juridinio asmens įregistravimas atliekamas per 1 darbo dieną, jeigu dokumentai pateikti teisingai.
Teikiant prašymą Registrų centrui popieriniu būdu – MB steigimas užtrunka ne ilgiau kaip per 3 darbo dienas.
Mažosios bendrijos registravimo procesas
Prieš steigiant bendriją jums reikės sugalvoti jos pavadinimą, kurį pateiksite Registrų centrui. Svarbu, kad tokiu pačiu vardu nebūtų įregistruota jau kitą įmonė, o pavadinimas gali būti tiek lietuvių, tiek anglų kalba.
Turėsite pateikti MB buveinės adresą. Tai gali būti nuosavas adresas arba nuomojamos patalpos. Jeigu buveinė nuomojama, patalpų savininkai turi duoti sutikimą ir jį pasirašyti elektroniniu parašu.
Steigiant įmonę elektroniniu būdų visi dokumentai privalomi pasirašyti elektroniniu parašu, todėl kiekvienam steigėjui reikia tokio mobilaus parašo. Dokumentai Registrų centrui gali būti pateikti ir fiziniu būdu.
Mažoji bendrija vykdys tam tikrą veiklą. Taigi, jums reikės nurodyti veiklos rūšį, kurią pasirinksite iš Juridinių asmenų registro tvarkytojo pateikto elektroninio veiklos rūšių klasifikatoriaus.
Užpildžius dokumentus elektroniniu būdu kaip aprašėme anksčiau, paslauga įdedama į Registrų centro krepšelį ir nurodytą sumą reikia apmokėti, mokestis gali būti apie 57 eurus.
Registracija JADIS ir JANGIS sistemose
Užregistruotos mažosios bendrijos nariai privalo pateikti apie save duomenis JADIS sistemoje, kurioje kaupiami duomenys apie juridinių asmenų dalyvius. Taip pat MB turi pateikti duomenis JANGIS sistemoje, kurioje kaupiama informacija apie juridinių asmenų naudos gavėjus.
Veiksmai po mažosios bendrijos registracijos
Gavę Registrų centro patvirtinimą, kad MB užregistruota – jums reikės atlikti šiuos veiksmus:
Atidaryti atskirą banko sąskaitą. Tokia sąskaita atskiria nuosavas lėšas nuo verslo. Ji leidžia lengviau vesti apskaitą ir vykdyti mokesčių deklaravimo procesą. Atskira sąskaita įmonėms privaloma pagal Lietuvos teisės aktus.
Išsirinkti įgaliotą asmenį.
Pasirinkti valdymo formą.
MB vadovo funkcijos
Mažosios bendrijos narių susirinkimas gali būti ir valdymo organas arba išrenkamas ir paskiriamas bendrijos vadovas. Jis gali būti bendrijos narys, su juo turėsite sudaryti civilinę paslaugų sutartį. Ją su vadovu pasirašo įgaliotas asmuo.
Vadovo funkcijos apima daugelį įmonės valdymo darbų. Jis organizuoja mažosios bendrijos narių susirinkimus ir kasdieninę bendrijos veiklą, sudarinėja įvairius sandorius. Teikia nariams dokumentus ir informaciją. Priima sprendimus steigti įmonės filialus ir atstovybes, paskirti ir atleisti MB darbuotojus.
Vadovas taip pat paima MB lėšas ir išmoka jas avansu nariams kaip pelną. Jis veikia pagal mažosios bendrijos nuostatus, kuriuose gali būti parašyta, kokiems sprendimams priimti reikalingas MB narių sutikimas. Vadovas teikia informaciją per JAR ir JADIS sistemas apie MB narius.
Kokie privalomi MB mokesčiai?
Mažoji bendrija, kaip pelno siekianti organizacija, privalo mokėti mokesčius nuo gauto pelno, taip pat Valstybinio socialinio draudimo (VSD), Pridėtinės vertės (PVM) ir Privalomojo sveikatos draudimo (PVM) mokesčius.
Pelno mokestis
Nuo 2025 metų jis sudaro 16 %. Pirmais veiklos metais po MB steigimo pelno mokestis neprivalomas. Lengvatinis 6 % mokestis gali būti taikomas, jeigu įmonėje dirba ne daugiau nei 10 žmonių, o jos metinis pelnas neviršija 300 000 eurų.
PVM mokestis
Mokamas, jeigu MB pajamos per metus viršijo 45 000 eurų arba įsigyta prekių iš kitų valstybių vertė siekė daugiau nei 14 000 eurų. Mokamas 21 % PVM mokestis.
PSD ir VSD
Moka kiekvienas bendrijos narys, o šio mokesčio suma priklauso nuo išmokėto pelno dydžio nariams.
MB veiklos apskaita
MB steigimas tai pats paprasčiausias būdas įteisinti savo verslą, nereikalaujantis didelių investicijų, darbuotojų ar netgi buhalterio. Jeigu jūsų MB kuria vienas ar keli asmenys savo apskaitą lengvai galite tvarkyti per apskaitos platformas. Viena iš populiariausių ir patogiausių Lietuvoje yra saskaita123.lt sistema, kurios pagalba greitai generuosite sąskaitas faktūras, sutaupysite laiko ir visada matysite savo sąskaitas vienoje vietoje.
Jeigu MB veikla yra plačios apimties, turite darbuotojų, apskaitą tvarkyti gali buhalteris. Jis taip pat gali naudotis saskaita123.lt sistema, prie kurios prisijungę jūs matysite visus buhalterio išrašytus kvitus ir sąskaitas.
MB steigimo naudingi patarimai
Patariama steigti MB, jeigu:
planuojate nedidelės apimties verslą;
jeigu norite auginti nedidelį verslą;
turite gerą idėją ir norite ją įgyvendinti, bet dar nežinote, kokie bus rezultatai.
Paprastai ir greitai registruoti MB gali kiekvienas, taip pat galite MB registraciją patikėti profesionalioms verslo konsultavimo įmonėms. Taigi, jeigu jau ne kartą apgalvojote savo verslo strategiją, galbūt pats laikas ją įgyvendinti steigiant mažąją bendriją.