5 min

Viskas apie atostogas – nepanaudotos atostogos išeinant iš darbo ir kiti aspektai

Nuotraukoje paryškintomis baltomis raidėmis pavaizduotas žodis „ATOSTOGOS“, kurio centre yra gradiento fonas, kuris pereina nuo rožinės kairėje iki oranžinės dešinėje.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-16

Kasmetinių atostogų tikriausiai laukia kiekvienas dirbantis asmuo, nes ateina laikas, kai norisi pailsėti ir atsipūsti nuo darbų. Tačiau kartais darbuotojai neišnaudoja viso atostogų laiko, tad per keletą metų jų susikaupia. Ką daryti su sukauptomis atostogomis ir kaip nepanaudotos atostogos bus apmokamos išeinant iš darbo – skaitykite šiame straipsnyje. Jame bus aptariami ir atostoginiai.

Kasmetinės atostogos – kiek jų priklauso per metus?

Kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per metus, o bent viena kasmetinių atostogų dalis negali būti trumpesnė nei 10 darbo dienų, jeigu žmogus dirba 5 dienų darbo savaitę, arba trumpesnė nei 12 darbo dienų (jei dirbama šešias darbo dienas per savaitę).

Darbuotojui, kuris dirba 5 darbo dienas per savaitę priklauso 20 darbo dienų metinių atostogų. Darbdavys turi skirti 24 darbo dienas metinių atostogų, jeigu darbuotojas dirba 6 dienas per savaitę. Kai dirbama kintančiu grafiku, darbuotojams turi būti suteikiamos 4 savaitės atostogų per metus. Nepanaudotų atostogų dienos taip pat turi būti įtrauktos į metinį atostogų skaičiavimą.

Ilgesnėmis, 25 darbo dienų atostogomis, gali džiaugtis negalią turintys darbuotojai ir vienišos mamos ar tėčiai, auginantys vaiką iki 14 metų ar, negalią turintį, vaiką iki 18 metų.

Jei darbuotojo profesija yra traktuojama, kaip sukelianti didelę emocinę įtampą, pvz., medikas, lakūnas ir kt., jam priklauso pailgintos atostogos. Daugiau apie tai skaitykite straipsnyje Kas gali gauti papildomų atostogų?

Kasmetinės atostogos skaičiuojamos pagal Darbo kodeksą, o kompensacija už nepanaudotas atostogas apskaičiuojama pagal, darbuotojui darbo sutartyje nustatytą, darbo laiko normą, įskaitant kalendorinių dienų skaičiavimą.

Infografika lietuvių kalba, kurioje detalizuojama atostogų informacija pagal Darbo kodeksą. Jame pateikiami taškai už minimalias kasmetines atostogas, darbo dienas, valstybines šventes ir papildoma informacija apie tinkamumą atostogoms ir jų apskaičiavimą.
Infografika lietuvių kalba kurioje detalizuojama atostogų informacija pagal Darbo kodeksą Jame pateikiami esminiai punktai apie minimalias kasmetines atostogas darbo dienas valstybines šventes ir papildoma informacija apie tinkamumą atostogoms ir jų apskaičiavimą

Kada kasmetinės atostogos gali būti nurašytos?

Darbo kodekse yra numatyta kaupiamų atostogų trukmė. Jame nurodyta, kad asmuo, įgijęs teisę į visos trukmės kasmetines atostogas, privalo jas išnaudoti per trejus metus.

Pavyzdžiui, jeigu darbuotojas įsidarbino iki 2020 m. liepos 1 d. jam 2020 metų atostogos bus anuliuotos 2024 m. sausio 1 d., o 2021 m. atostogos bus anuliuotos 2025 m. sausio 1 d.

Taigi, verta suklusti tiems, kas dar neišnaudojo dalies 2021 metų atostogų, nes vos už kelių mėnesių t.y. 2025 01 01 jie praras galimybę išnaudoti sukauptas dienas ir gauti už jas kompensaciją, ar darbo užmokestį, atostogų dienos bus tiesiog nurašytos dėl nepanaudotų atostogų dienų.

Kada kompensacija už nepanaudotas atostogas nemokama?

Nepanaudotų atostogų kompensacija nemokama, jei darbuotojas nenutraukia darbo sutarties. Nepanaudotas dienų skaičius perkeliamas į kitus metus. Taigi, jei asmuo atostogavo 10 darbo dienų 2023 metais, o jam priklauso 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, tai likusios dienos bus priskaičiuotos 2024 metais, ir darbdavys tais metais privalės skirti 25 darbo dienų trukmę atostogoms.

Išeina iš darbo, bet turi nepanaudotų atostogų

Nutraukiant darbo sutartį darbdavys privalo išmokėti kompensaciją už nepanaudotas atostogas, nepriklausomai nuo to, ar darbuotojas išeina į darbo savo noru, ar yra atleidžiamas. Atleidimo iš darbo atveju, kompensacija už nepanaudotas atostogas yra apskaičiuojama pagal įmonės politiką ir teisės aktus.

Teisę į piniginę kompensaciją darbuotojas įgyja tada, kai jam priklauso bent 1 dienos trukmės nepanaudotos kasmetinės atostogos. Tačiau, jis praranda teisę į kompensaciją už daugiau nei trejus metus nepanaudotų atostogų.

Kaip apmokamos nepanaudotos atostogos?

Kaip apskaičiuojama atostogų trukmė?

Darbuotojui, dirbusiam vienerius metus, priklauso 20 ar 24 darbo dienos (d. d.) atostogų, o už pusės metų laikotarpį jam priklausytų 10 ar 12 dienų. Taigi, skaičiuojant apytiksliai, teisė gauti kompensaciją už bent 1 kasmetinių atostogų dieną atsiranda, kai darbuotojas yra atidirbęs bent 18 darbo dienų (5 d. d. savaitė) ar 12 d. d. (6 d. d. savaitė). Per mėnesį darbuotojas uždirba 1.67-2 d. d. atostogas.

Suskaičiuoti, kiek darbuotojui priklauso atostogų dienų ypač svarbu, kai jis nori išeiti iš darbo, nes už kiekvieną nepanaudotų atostogų dieną turi būti mokamos kompensacijos.

Kokio dydžio atostoginių tikėtis?

Už atostogų dienas mokamas vidutinis darbo užmokestis, kurį darbuotojas gavo per paskutinius tris mėnesius, įskaitant nepanaudotų atostogų kompensaciją. Suma apskaičiuojama pagal trijų mėnesių darbo dienų skaičių ir atlyginimą, tuomet išvedamas vidutinis darbo užmokestis (VDU) už 1 darbo dieną ir padauginamas iš atostogų dienų. Taigi, jeigu darbuotojas, pastaruosius tris mėnesius, gaudavo 1500 eurų į rankas, dirbo 5 dienas per savaitę ir už kiekvieną darbo dieną gauna 75 eurus į rankas, už 1 atostogų diena jis gautų 75 eurus, o už 10 dienų atostogų – 750 eurų.

Jeigu darbuotojo darbo savaitė yra ne fiksuota 5-6 d. d. ir darbo dienos trukmė skiriasi, jo VDU vienai atostogų dienai gali būti skaičiuojamas pagal darbo laiko valandos įkainį.

  • Kompensacijos dydis už nepanaudotas atostogas

Kompensacija už nepanaudotas atostogas priklauso asmeniui, dirbusiam vieną mėnesį, per kurį jis sukaupė 1-2 d. d. atostogų. Jam išeinant iš darbo turėtų būti sumokėtas apie 1,65-2 darbo dienų darbo užmokestis. Jeigu darbuotojas dirbo visus darbo metus ir nesinaudojo atostogomis, jam išeinant, priklausytų nuo 20 darbo dienų iki 1 mėnesio VDU.

Pavyzdys – darbuotojas panaudojo visas atostogas 2024 metais, o 2025 metų vasario 1 d. nusprendė išeiti iš darbo, tuomet jam priklausytų kompensacija už 1.67-2 d. d. nepanaudotų atostogų. Jeigu darbuotojas nutrauktų darbo sutartį 2025 liepos 1 d., t. y. po 6 mėnesių, jam priklausytų 10-12 d. d. darbo dienų darbo užmokestis už nepanaudotas atostogas.

Visus nesklandumus su darbdaviu galima spręsti susitarimo būdu arba kreipiantis į Valstybinę darbo inspekciją (VDI).

Kada ir kokiais atvejais suteikiamos kasmetinės atostogos?

Kasmetinės atostogos yra privalomos, tačiau kokį jų grafiką pasirinkti priklauso nuo susitarimo su darbdaviu. Darbuotojams atostogos suteikiamos eilės tvarka. Darbo kodekse numatyta, kad darbovietėje turi būti sudaryta kasmetinių atostogų eilė, tačiau kai kurie darbuotojai turi pirmumo teisę į kasmetines atostogas – tai asmenys, auginantys vaiką iki 3 metų, nėščiosios, asmenys, auginantys negalią turintį vaiką iki 18 metų. Nepanaudotų atostogų dienos taip pat gali būti perkeltos į kitus metus.

Kiti atostogomis pasinaudoti galintys yra asmenys auginantys 2 ir daugiau vaikų ar neišnaudoję praeitų metų atostogų. Daugiau skaitykite apie tai, kada galima išeiti kasmetinių atostogų, Darbo kodekso 127 straipsnyje.

Taigi, džiaukitės kasmetinėmis atostogomis, gerai pailsėkite ir pasidomėkite savo teise į kompensaciją už nepanaudotas atostogas, nutraukiant darbo sutartį.

Kompensacijos už nepanaudotas atostogas gavimas

Kompensaciją už nepanaudotas atostogas gali gauti darbuotojai, kuriems priklauso nepanaudotos kasmetinės atostogos. Ši kompensacija yra apskaičiuojama pagal darbuotojo vidutinį darbo užmokestį ir nepanaudotų kasmetinių atostogų skaičių. Tai reiškia, kad jei darbuotojas turi sukauptų nepanaudotų atostogų dienų, jam išeinant iš darbo, darbdavys privalo išmokėti kompensaciją už šias dienas.

Kompensacijos dydis priklauso nuo darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio, kuris apskaičiuojamas pagal paskutinių trijų mėnesių darbo užmokestį. Pavyzdžiui, jei darbuotojas per pastaruosius tris mėnesius vidutiniškai uždirbo 1500 eurų per mėnesį, jo vidutinis darbo užmokestis už vieną darbo dieną būtų 75 eurai. Jei darbuotojas turi 10 nepanaudotų kasmetinių atostogų dienų, jam priklausytų 750 eurų kompensacija.

Svarbu paminėti, kad kompensacija už nepanaudotas atostogas yra mokama tik tuo atveju, jei darbuotojas nutraukia darbo sutartį. Jei darbuotojas lieka dirbti toje pačioje įmonėje, nepanaudotos atostogų dienos perkeliamos į kitus metus ir gali būti panaudotos vėliau. Taigi, darbuotojai turėtų atidžiai sekti savo atostogų dienų skaičių ir, jei planuoja išeiti iš darbo, pasirūpinti, kad būtų išmokėta kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Gradiento fonas nuo mėlynos iki violetinės su tekstu "I. VAZ GIDAS" centre balta spalva.
11 min Darius Šoparas
i.VAZ gidas
i.VAZ yra Išmaniosios Mokesčių Administravimo Sistemos (i.MAS) posistemė, skirta važtaraščių duomenų teikimui Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pagal teisės aktų reikalavimus ir duomenų teikimo prievoles. Ši posistemė leidžia mokesčių mokėtojams teikti važtaraščių duomenis elektroniniu būdu, užtikrinant jų saugumą ir tikslumą. Naudodamiesi i.VAZ – įmonės gali lengvai ir greitai pateikti visą reikiamą informaciją apie krovinio vežimą, taip […]
Baltas tekstas „MTEP“ didžiosiomis raidėmis, centre vientisame ryškiai žaliame fone.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
MTEP lengvata
Pelno mokesčio įstatymas (toliau – PMĮ) numato įvairias pelno mokesčio lengvatas įmonėms. Pavyzdžiui, lengvata investiciniam projektui, lengvata išlaidoms kinui remti, akcijų paketo pardavimo pajamų neapmokestinimas ir t. t. Viena iš šių aktualių lengvatų yra ir taip vadinama MTEP lengvata. MTEP pelno mokesčio lengvata taikoma įmonėms, kurios vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Įmonės gali tris […]
Nuotraukoje baltomis didžiosiomis raidėmis pavaizduotas žodis „DEKLARAVIMAS“, kurio centre yra gradientinis fonas, pereinantis iš mėlynos spalvos kairėje į geltoną dešinėje.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Aktualūs praktiniai pajamų deklaravimo klausimai: 2025 metų gairės
Šiemet deklaruojant pajamas už praėjusius 2024 metus naujovių nėra. Svarbiausia prisiminti šias pajamų deklaravimo datas: gegužės 2 d. – terminas pateikti pajamų deklaraciją bei liepos 31 d. – ikis šios datos grąžinamos permokos. Taigi, deklaracijas, prašymus skirti dalį sumokėto gyventojo pajamų mokesčio (GPM) paramai, o kai kuriems ir pateikti turto deklaracijas, per Elektroninio deklaravimo sistemą […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai