5 min

Aktuali informacija draudėjams 2025 m.

Pilkas fonas su paryškintu baltu tekstu parašyti metai „2025“ vaizdo centre.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-18

Ką reikia žinoti apie 2025 draudėjams?

Įmonės ir darbuotojų draudimas pagal darbo sutartį

Jeigu turite  samdomų darbuotojų, aktualu žinoti, kad:

  • Ne vėliau kaip dieną prieš darbuotojui pradedant dirbti, turite pateikti 1-SD pranešimą. Pranešimas teikiamas internetu, prisijungus prie asmeninės „Sodros” paskyros draudėjui.
  • Šiuo pranešimu informuojate „Sodrą“ apie sudarytą naują darbo sutartį ir Jūsų naujo darbuotojo socialinio draudimo pradžią įmonėje.
  • Pateikus pranešimą Jūsų įmonei atsiranda prievolė mokėti valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokas už naujai priimtą darbuotoją.

Įdarbintas asmuo privalomai draudžiamas:

  • Pensijų;
  • Ligos;
  • Motinystės;
  • Nedarbo;
  • Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniais draudimais.

taip pat

  • Privalomuoju sveikatos draudimu. 

taip pat moka įmokas į:

  • Garantinį fondą;
  • Ilgalaikio darbo išmokų fondą.

Jeigu Jūs esate fizinis asmuo ir ketinate įdarbinti darbuotoją, nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. nebereikia kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją – apie kito fizinio asmens įdarbinimą turite pranešti „Sodrai“.

Šiuo tikslu turite pateikti „Sodrai“ prašymą dėl draudėjo kodo suteikimo fiziniam asmeniui.

Diagramoje lietuvių kalba nubrėžti keturi darbuotojo samdymo žingsniai, įskaitant darbo sutarties pasirašymą, ataskaitos pateikimą Sodrai, darbdavio kodo patvirtinimo gavimą ir kitų ataskaitų pateikimą.

Šį prašymą galite pateikti prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui >  „Prašymai“ > „Bendro pobūdžio prašymai, skundas“ > „Naujas prašymas, skundas“.

Prašyme nurodykite, kad ketinate įdarbinti darbuotoją, ir prie prašymo pridėkite užpildytą prašymą dėl draudėjo kodo suteikimo fiziniam asmeniui.

 Svarbu! Jūs, kaip darbdavys, dar prieš teikiant prašymą dėl draudėjo kodo suteikimo, jau turite būti susitaręs su įdarbinamu fiziniu asmeniu dėl darbo sutarties sudarymo arba jau sudaręs darbo sutartį su fiziniu asmeniu.

Informaciją apie planuojamą sudaryti darbo sutartį ar jau sudarytą darbo sutartį (darbo sutarties sudarymo datą ir numerį) turite nurodyti prašyme dėl draudėjo kodo suteikimo fiziniam asmeniui. 

Draudėjo kodas Jums bus suteiktas per 3 darbo dienas ir informacija apie suteiktą draudėjo kodą bus pateikta asmeninėje „Sodros“ paskyroje draudėjui.

Suteikus draudėjo kodą, turėsite pateikti 1-SD, SAM bei kitus pranešimus apie darbuotoją, per asmeninę „Sodros“ paskyrą draudėjui, kaip ir kiti draudėjai, turintys apdraustųjų.

Daugiau informacijos apie 1-SD, 2-SD ir kitų pranešimų „Sodrai“ teikimą, galite rasti Sodros internetiniame puslapyje.

Taip pat aktualu žinoti, kad įdarbinant asmenį ir  teikiant duomenis apie asmens priėmimą į darbą pagal darbo sutartį, draudėjai privalo nurodyti darbo sutarties rūšį pagal klasifikatorių (1-SD pranešime apie valstybinio socialinio draudimo pradžią A7, A8 laukeliai ir A40, A41 laukeliai):

01 – neterminuota darbo sutartis;

02 – terminuota darbo sutartis;

03 – laikinojo darbo sutartis:

031 – terminuota laikinojo darbo sutartis;

032 – neterminuota laikinojo darbo sutartis;

04 –  pameistrystės darbo sutartis;

05 –  projektinio darbo sutartis;

06 –  darbo vietos dalijimosi darbo sutartis:

061 – terminuota darbo vietos dalijimosi darbo sutartis;

062 – neterminuota darbo vietos dalijimosi darbo sutartis;

07 – darbo keliems darbdaviams sutartis:

071 – terminuota darbo keliems darbdaviams sutartis;

072 – neterminuota darbo keliems darbdaviams sutartis;

08 – terminuota sezoninio darbo sutartis:

081 – terminuota sezoninio darbo sutartis;

082 – neterminuota sezoninio darbo sutartis.

Su apdraustuoju asmeniu sudaroma darbo sutartis, darbui keliems darbdaviams.

„Sodrai“ informaciją privalo pateikti pirmasis darbdavys, kuris atliks visas darbdavio funkcijas:

  • susijusias su darbo grafikų sudarymu;
  • valstybinio socialinio draudimo įmokų už šį darbuotoją apskaičiavimu;
  • informacijos apie jį pateikimu;
  • mokės visas valstybinio socialinio draudimo įmokas.

Bendrai paminėtina, kad draudimo įmokas galima mokėti kas mėnesį, ir jų suma skaičiuojama pagal individualią veiklą arba pagal darbo sutartį.

Socialinio draudimo įmokų tarifai nurodyti įstatyme, ir jie gali skirtis priklausomai nuo asmens atliekamos veiklos, įmokas reikia sumokėti iki tam tikros datos. Įmokų proc. tarifai taikomi pagal mėnesinį atlyginimą arba minimalią mėnesinę algą – tai yra bazė, nuo ko skaičiujami įmokų dydžiai. Pats sumokėjimas Sodroje gali trukti kelias sekundes atliekant pavedimą.

Valstybinio socialinio draudimo pagrindai

Valstybinis socialinis draudimas yra valstybinės socialinės apsaugos sistemos dalis, kuri suteikia socialines garantijas gyventojams dėl socialinio draudimo.

Draudimo įmokos sumos mokamos valstybei, ir jos yra skirtos pensijų, sveikatos ir kitų socialinių išmokų mokėjimui – valstybinio socialinio draudimo.

Įmokų mokėjimas yra privalomas, ir jis turi būti atliekamas kas mėnesį, kad būtų išvengta baudų ir kitų pasekmių.

Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos

Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos yra skirtos užtikrinti nemokamą sveikatos priežiūros paslaugų gavimą ir išlaidų už vaistus kompensavimą. Šios įmokos yra mokamos kas mėnesį, ir jų dydis yra nustatytas atsižvelgiant į minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA). Dirbantys pagal darbo sutartį, PSD įmoka išskaičiuojama iš bruto (“ant popieriaus”) nurodyto darbo užmokesčio. Asmenys, dirbantys savarankiškai, PSD moka savarankiškai “Sodrai”. PSD įmokos yra svarbus socialinio draudimo elementas, užtikrinantis gyventojų sveikatos apsaugą.

Socialinio draudimo teisės ir pareigos

Socialinio draudimo teisės ir pareigos yra nustatytos Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme. Asmenys, mokantys valstybinio socialinio draudimo įmokas, įgyja teisę į socialines garantijas, tokias kaip pensijų, ligos, motinystės ir kitas išmokas. Tačiau, jie taip pat turi pareigas, tokias kaip įmokų mokėjimas ir duomenų teikimas “Sodrai”. Gyventojai turi būti informuoti apie savo teises ir pareigas, kad galėtų efektyviai naudotis socialinio draudimo sistema.

Mokėjimo tvarka ir terminai

Mokėjimo tvarka ir terminai yra nustatyti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme. Valstybinio socialinio draudimo įmokos gali būti mokamos kas mėnesį, kas ketvirtį arba kartą per metus. Asmenys, dirbantys pagal darbo sutartį, įmokas moka per darbdavių, o asmenys, dirbantys savarankiškai, įmokas moka savarankiškai. Įmokų mokėjimo terminai yra nustatyti, ir asmenys, nemokėję įmokų laiku, gali būti baudžiami. Todėl, yra svarbu, kad gyventojai būtų informuoti apie mokėjimo tvarką ir terminus, kad galėtų išvengti baudų.

Darbdavio įmokos 2025 metais

Ypač aktualu žinoti, kokios yra darbdavio įmokos šiais 2025 metais: papildomus pokyčius galite sužinoti Sodros įmokos 2024: Viskas, ką reikia žinoti dirbantiems savarankiškai.

Nedarbo socialinis draudimas:

  • Neterminuota darbo sutartis – 1,31 proc. 
  • Terminuota darbo sutartis – 2,03 proc.

Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų socialinis draudimas:

Įmokų tarifas priklauso ir nuo to, kokiai draudėjų nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokų tarifo grupei priskirta Jūsų įmonė. Draudėjų grupės yra keturios, jos susietos su nelaimingų atsitikimų darbe, profesinių ligų skaičiumi. Įprastai įmonė priklauso pirmajai draudėjų grupei.

  • I grupė – 0,14 proc.
  • II grupė – 0,43 proc. (draudėjų sąrašas yra Sodros internetiniame puslapyje)
  • III grupė – 0,7 proc. (draudėjų sąrašas yra Sodros internetiniame puslapyje)
  • IV grupė – 1,4 proc. 

Draudėjus šioms grupėms kiekvienais metais priskiria ir tvirtina Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2024 m. gruodžio 17 d. įsakymas Nr. V-459; Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2025 m. sausio 21 d. įsakymas Nr. V-17), vadovaudamasi Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo 29 straipsnio 3 dalimi.

2025 metais Jūs priklausysite I-jai draudėjų grupei, jei:

  • Jūsų nebus II–IV grupės draudėjų sąraše.
  • 2025 metais pradėjote veiklą.

Jums taikomą įmokų tarifą galite sužinoti prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros draudėjui, (Ataskaitos –> Draudėjui aktuali informacija).

Įmoka į Garantinį fondą:

0,16 proc. nuo asmeniui priskaičiuoto darbo užmokesčio.

Įmokos nemoka:

  • Lietuvos bankas,
  • Biudžetinės įstaigos,
  • Politinės partijos,
  • Profesinės sąjungos,
  • Religinės bendruomenės ir bendrijos.

Įmokas į Ilgalaikio darbo išmokų fondą:

0,16 proc. nuo asmeniui priskaičiuoto darbo užmokesčio, ne mažesnio kaip minimalioji mėnesinė alga.

Įmokos nemoka:

  • Lietuvos bankas,
  • Biudžetinės įstaigos.

Darbuotojo socialinio draudimo įmokos 2025 m.:

  • Pensijų socialinis draudimas – 8,72 proc.;
  • Ligos – 1,99 proc.;
  • Motinystės – 1,81 proc.
  • Sveikatos draudimas – 6,98 proc.

Jei darbuotojas dalyvauja papildomame pensijų kaupime papildomai priskaičiuojama 3 proc. įmoka.

Visas reikalingas įmokas „Sodrai“ apskaičiuoja, išskaito ir perveda darbdavys. Socialinio draudimo pranešimuose nurodoma, kuri tarifo dalis mokama darbdavio lėšomis, o kuri apdraustojo. 

Infografika lietuvių kalba, kurioje pavaizduoti trys žali langeliai su daugiau informacijos šaltiniais: sodra.lt, individuali draudimo sąskaita ir Sodra > Darbdaviai > Skaičiuoklės. "Sąskaita123" logotipas apačioje kairėje.

“Sodra” yra atsakinga už valstybinio socialinio draudimo įmokų administravimą, o kitos institucijos, tokios kaip Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, yra atsakingos už sveikatos apsaugos politikos kūrimą. Draudimo sistemos priežiūra ir aktualizavimas yra svarbūs, kad gyventojai galėtų gauti efektyvias socialines garantijas.

author avatar
Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Doc. dr. Martynas Endrijaitis yra mokesčių teisės ekspertas, VU Teisės fakulteto ir Verslo mokyklos docentas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių mokslinių bei praktinių straipsnių mokesčių, teisės, finansų temomis komentarų autorius. Martynas taip pat skaito paskaitas mokesčių teisės, finansinės apskaitos ir audito teisės bei viešųjų finansų teisės temomis, vadovauja kursiniams, magistro darbams ir disertacijoms. Švietimo ir mokymo tikslais straipsniuose, komentaruose pateikiama autoriaus kaip pedagogo ir mokesčių teisės eksperto nuomonė. Martynas turi VU socialinių mokslų (teisės) daktaro laipsnį, taip pat VU ekonomikos (finansinės apskaitos ir audito) magistrą ir gavęs apdovanojimą už nuopelnus mokslui.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Paveikslėlyje pavaizduotas baltas žodis „Delspinigiai“, centre oranžiniame fone.
5 min Darius Šoparas
Delspinigiai: skaičiavimo tvarka
Delspinigių skaičiavimo tvarka gali padėti išvengti neaiškumų paslaugų teikimo procese. Dirbantiems savarankiškai bei turintiems savo įmones svarbu domėtis delspinigiais ir žinoti – kaip juos skaičiuoti (tai gali suteikti kur kas daugiau saugumo teikiant tam tikras paslaugas). Freelanceriams dažniausiai svarbu yra gauti apmokėjimą už suteiktas paslaugas, tad sutartyje, kuri yra pasirašoma su klientu – būtinai turi […]
Geltonas fonas su baltu žodžiu „ARBATPINIGIAI“, centre.
5 min Darius Šoparas
Arbatpinigių mokesčiai
Arbatpinigių kultūra Lietuvoje yra gana populiari. Daugelis mūsų palieka tarsi padėką tiems, kurie mus aptarnavo kokybiškai. Dažniausiai Lietuvoje arbatpinigiai paliekami kavinių, restoranų ir kitose bei kitų maitinimo įstaigų aptarnaujančiam personalui, tačiau atminkite, kad gražu atsidėkoti visiems, kurie jus aptarnavo kokybiškai. Visgi, toli gražu ne visi gaunantys arbatpinigius žino, kad jiems reikia susimokėti nuo jų mokesčius. […]
Paveikslėlyje pavaizduotos raidės „PVM“ baltame tekste, centre šviesiai žaliame fone.
4 min Rūta Kirdeikė
Kada registruotis PVM mokėtoju?
Registracija pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtoju – tai svarbus žingsnis kiekvienam verslui ar savarankiškai veiklą vykdančiam asmeniui, kuris pasiekia tam tikrą pajamų ribą arba nori įgyti papildomų verslo pranašumų. Nors kai kuriems ši pareiga atsiranda automatiškai, kiti gali registruotis savanoriškai. Kada PVM registracija yra privaloma pagal įstatymą? PVM registracija Lietuvoje yra privaloma pagal įstatymą, kai […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai