5 min

Delspinigiai: skaičiavimo tvarka

Paveikslėlyje pavaizduotas baltas žodis „Delspinigiai“, centre oranžiniame fone.
Turinys
Atnaujinta 2024-12-10

Delspinigių skaičiavimo tvarka gali padėti išvengti neaiškumų paslaugų teikimo procese. Dirbantiems savarankiškai bei turintiems savo įmones svarbu domėtis delspinigiais ir žinoti – kaip juos skaičiuoti (tai gali suteikti kur kas daugiau saugumo teikiant tam tikras paslaugas).

Freelanceriams dažniausiai svarbu yra gauti apmokėjimą už suteiktas paslaugas, tad sutartyje, kuri yra pasirašoma su klientu – būtinai turi būti įtraukiami ir delspinigiai, jų skaičiavimo tvarka.

Svarbiausia taisyklė, kad delspinigiai ir nustatytos palūkanos galioja tik tokiu atveju, kai yra rašytinė sutartis. Deja, įrodyti susitarimo žodžiu legalumą yra labai sunku. Kai kurie įrašo pokalbius derybų metu.

Kaip skaičiuojami delspinigiai?

Delspinigių skaičiavimo tvarka yra aptariama ir suderinama abiejų pusių, patvirtinama rašytinėje sutartyje. Svarbu pažymėti, kad delspinigiai nustoja būti skaičiuojami nuo dienos, kai byla yra perduodama į teismą. Kaip jie gali būti skaičiuojami? Labai įvairiai. Svarbiausia, kad abi pusės susipažintų su tvarka, kuri bus nustatoma ir tuo pačiu suprastų – kokią atsakomybę jie neša.

Taigi, atkreiptinas dėmesys, kad delspinigiai taikomi ne tik užsakovui, kuris gali užsisakyti paslaugas, tačiau nenori už jas mokėti, tačiau ir specialistui, kuris jas teikia. Pavyzdžiui, galutinė suma, kuri bus mokama už suteiktas paslaugas, gali būti mažesnė (atminusavus taikomus delspinigius) dėl vėlavimo ir kitų susitarimų pažeidimų.

Nustatyta, kad delspinigiai gali būti nurodomi ne tik susitarimo atveju, tačiau egzistuoja ir palūkanos, kurias nurodo teisės aktai. Tuomet jų dydis priklauso nuo įstatymų ir papildomai nereikia jokių susitarimų.

Tokie delspinigiai yra taikomi valstybinių institucijų, pavyzdžiui, Sodros arba VMI. Teisės aktai bei Darbo kodeksas taip pat numato, kad delspinigiai taip pat gali būti skaičiuojami tuomet, kai nėra laiku sumokamas darbo užmokestis ir kitais panašiais atvejais.

Visada svarbiausia yra skaityti sutartis, žinoti savo teises ir įstatymus. Tai gali padėti tinkamai reaguoti į situaciją, kurioje esate. O galiausiai – reikia laikytis susitarimo ir tuomet nekils baimių dėl delspinigių sumokėjimo.

Delspinigiai – už kiekvieną praleistą dieną

Delspinigių mokėjimas gali būti labai įvairus priklausomai nuo kiekvienos situacijos – mokama už kiekvieną dieną, kuri yra praėjusi nei turi susitarta apmokėjimo susitarime. Visgi, kai kurie sudaro sutartis, kuriose akcentuojamas papildomas procentų mokėjimas nuo kiekvienos vėluojančios savaitės arba mėnesio. Taigi, pasikartosiu, kad tai yra gana individualu.

Kuo ilgiau yra nesilaikoma susitarimo – tuo galiausiai didesnę sumą įsipareigojimų nevykdžiusiam asmeniui teks sumokėti.

Jeigu susitarimas vis tiek nepavyksta, tai yra, delspinigiai skaičiuojasi, tačiau susitarimą sulaužęs asmuo vis tiek nemoka ir neplanuoja to daryti – geriausia yra kreiptis į teismą. Tuomet įstatymas padės išspręsti ginčą ir rasti teisybę.

Žinoma, kai sutartis yra aiški ir joje detaliai apibrėžiamas delspinigių klausimas – nekyla abejonių, kad skolininkui teks sumokėti ne tik skolą, kuri buvo sutarta, tačiau ir palūkanų priaugimą per tą periodą, galiausiai, net patirtas teismo išlaidas.

Delspinigius mažina teismas

Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad teismas gali sumažinti delspinigių, kurie buvo nustatyti sutartyje ir kurie jau prisikaupė, sumą.

  1. Kai kreditorius noriai stengiasi grąžinti skolą.

  2. Kai sutartyje yra pateikti kokie nors neaiškumai, kurie kelia dviprasmybes.

  3. Dažniausiai teisme yra vertinamos abiejų pusių situacijos, analizuojamos padėtys, bandoma ieškoti kompromiso.

  4. Taip pat teisme galima vertinti abiejų pusių, kurias sieja tam tikras ryšis, santykius. Pavyzdžiui, jeigu kontaktas ir paslaugos pirkimas buvo ilgalaikis ir tik dabar skolininkui dėl įmonės nuostolių nepavykstą grąžinti skolos – palūkanų mokėjimas gali būti mažinamas arba atidedamas.

  5. Kreditorius paskyrė labai aukštą delspinigių tarifą, palūkanų dydį.

Viskas remiasi į tai, kad būtų sudaroma aiški, konkreti sutartis, kurioje neturi būti jokių dviprasmybių.

Sąskaita123 automatiniai priminimai padeda užtikrinti, kad jūsų klientai niekada nepamirštų apmokėti sąskaitų. Nustatykite priminimų tvarkaraštį, o sistema automatiškai išsiųs draugiškus priminimus dėl neapmokėtų sąskaitų. Tai leidžia jums sutaupyti laiko ir išvengti nemalonių situacijų, susijusių su vėluojančiais mokėjimais.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Paveikslas yra purpuriniame fone, kurio centre baltas tekstas „IŠEITINĖ KOMPENSACIJA“.
5 min Darius Šoparas
Išeitinė kompensacija atleidžiant iš darbo 2024: kas, kada ir kiek?
Išeitinė kompensacija yra viena iš garantijų, kuri geba užtikrinti finansinę apsaugą darbuotojams netekus darbo dėl darbdavio kaltės arba dėl kitų svarbių priežasčių. Atleidimas darbdavio iniciatyva, kai darbuotojai atleidžiami be jų kaltės, taip pat turi finansinių pasekmių, viena jų – teisė į išeitinę kompensaciją. Ji tampa svarbiu užnugariu, kai pajamų šaltinis nutrūksta. Valstybinė darbo inspekcija paruošė […]
Vaizdo fonas yra turkio spalvos su baltu tekstu centre su užrašu „MOKESČIŲ MOKĖTOJO KODAS.
6 min Darius Šoparas
Mokesčių mokėtojo kodas: kur rasti?
Mokesčių mokėtojo kodas yra unikalus identifikavimo numeris, kuris naudojamas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) administruojamų mokesčių apskaitoje. Šis kodas skirtas fizinių ir juridinių asmenų identifikacijai, nes padeda užtikrinti, kad mokesčių deklaracijos, mokėjimai ir kitos mokesčių apskaitos operacijos būtų susietos su konkrečiu mokesčių mokėtoju. Mokesčių mokėtojo kodas – kur rasti Lietuvoje? Fiziniams asmenims Lietuvoje fizinių asmenų mokesčių […]
Vaizdas su gradiento fonu, besikeičiančiu nuo mėlyno kairėje iki žalio dešinėje, su tekstu "KOMERCINIS PASIŪLYMAS" paryškintomis baltomis raidėmis viduryje.
5 min Darius Šoparas
Komercinis pasiūlymas – efektyvesnis su pardavimų automatizacija
Ar dažnai susiduriate su situacija, kai komercinių pasiūlymų ruošimas atima didžiąją dalį darbo dienos, tačiau klientų atsakymų ar sutarčių pasirašymų vis tiek nepakanka? Daugelis įmonių praranda vertingas galimybes ne dėl paslaugų kokybės, o dėl per daug laiko užimančio ir neefektyvaus pardavimo proceso. Sprendimas? Pardavimų automatizacija. Tai šiuolaikiškas įrankis, kuris leidžia vos per kelias minutes paruošti […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai