Atnaujinta 2024-12-15
Šiuo metu apie laisvai samdomus darbuotojus, arba laisvai samdomas darbuotojas, kalbama labai daug. Laisvai samdomas darbas tampa vis populiaresnis ir tikima, kad greitu metu tai bus ne tik pati aktyviausia ir dažniausiai pasirenkama darbo forma, tačiau ir pačių darbdavių akyse laisvai samdomi specialistai taps kur kas reikalingesni, dažniau pasirenkami.
Visgi, tai kas tinka vienam – kitam gali atrodyti kaip prastas pasirinkimas. Jeigu šiuo metu esi samdomas darbuotojas ir esi tikras, kad tavo gebėjimai galėtų tau uždirbti duoną “dirbant sau” – šis straipsnis yra trumpas gidas, kuris padės suprasti – ”ar darbas sau” tinka prie tavo gyvenimo būdo?
Kas yra laisvai samdomas specialistas?
Pirmiausia, žinoma, daugelį domina laisvas darbo grafikas. Turime pasakyti, kad dažniausiai jis tik atrodo laisvas, kadangi praktikoje tenka dirbti daugiau nei 40 valandų per savaitę, kadangi darbo valandos tiesiogiai virsta užmokesčiu, kurio norisi vis daugiau. Tiesa, dažniausiai jaučiasi mažesnis psichologinis spaudimas, kadangi dirbant sau galima kur kas paprasčiau kontroliuoti darbo valandas (galbūt Jums labiausiai patinka dirbti naktimis?), o tuo pačiu ir užmokestį, kuris padeda lengviau valdyti finansus. Laisvai samdomo darbo privalumai taip pat apima galimybę pasirinkti projektus ir didesnę kontrolę savo karjeros.
Svarbu paminėti, kad patirties kaupimas freelancinguose gali žymiai padidinti uždarbio potencialą, nes asmenys gali nustatyti savo tarifus pagal savo įgūdžių paklausą.
Laikas ir pinigai dažniausiai yra esminiai privalumai. Prie jų galime papildomai paminėti gana lengvą ir paprastą savo veiklos įteisinimą (dažniausiai išsiimama individualios veiklos pažyma), ir su sąskaita123 – paprastą buhalterijos vedimą. Efektyvus daugelio projektų valdymas naudojant projektų valdymo įrankius taip pat yra svarbus aspektas.
Tiesa, reikia nepamiršti, kad freelanceris reiškia asmenį, kuris dirba sau tada ir tiek kiek nori. Jeigu išsiimsite IV, tačiau dirbsite įmonei – tokiu atveju esate ne visai laisvai samdomas specialistas, kadangi dažniausiai konkrečios įmonės „reikalauja atsėdėti“ tas pačiam 8 darbo valandas per parą. Taigi, reikia tiksliai sau atsakyti – kas esate ir kaip dirbsite.
Privalumai ir Trūkumai
Laisvai samdomas darbas turi daug privalumų, tačiau taip pat yra ir trūkumų. Vienas didžiausių privalumų yra laisvė pasirinkti, su kokiais projektais dirbti ir kokius klientus priimti. Tai leidžia dirbti su įvairiais projektais skirtinguose sektoriuose, kas gali būti labai įdomu ir praturtinti patirtį. Be to, laisvai samdomas darbuotojas gali nustatyti savo darbo sąlygas ir grafiką, kas suteikia daugiau laiko asmeniniam gyvenimui ir pomėgiams.
Tačiau yra ir trūkumų. Pavyzdžiui, pajamos gali būti nenuoseklios, ypač pradžioje, kai dar tik pradedate kurti savo klientų bazę. Taip pat, laisvai samdomas darbas reikalauja stiprios savidisciplinos, nes nėra vadovo, kuris stebėtų jūsų darbą. Be to, laisvai samdomi darbuotojai dažnai neturi tokių naudų kaip sveikatos draudimas ar mokamos atostogos, todėl reikia pasirūpinti savo finansiniu saugumu savarankiškai.
Įgūdžiai, Reikalingi Laisvai Samdomam Darbui
Laisvai samdomam darbui reikalingi įvairūs įgūdžiai, kurie padės sėkmingai dirbti ir plėtoti savo veiklą. Pirmiausia, savarankiškumas yra būtinas, nes laisvai samdomas darbuotojas turi gebėti savarankiškai planuoti savo laiką ir užduotis. Komunikacijos įgūdžiai taip pat yra labai svarbūs, nes reikia aiškiai ir efektyviai bendrauti su klientais.
Specializuoti įgūdžiai, susiję su jūsų veiklos sritimi, yra būtini norint teikti aukštos kokybės paslaugas. Finansinis raštingumas padės valdyti savo pajamas ir išlaidas, o rinkodaros žinios leis pritraukti naujus klientus. Galiausiai, nuolatinis tobulėjimas yra būtinas, kadangi rinka nuolat keičiasi ir reikia prisitaikyti prie naujų tendencijų ir technologijų.
Rizika, kuri gąsdina
Pasikartosime, kad viskas dažniausiai ne taip šviesu kaip atrodo. Tačiau tai, kad vis daugiau žmonių meta darbus, kurie garantavo stabilumą, ir tuo pačiu išbando tokią darbo galimybę, rodo, kad yra ne tik poreikis rizikuoti, tačiau ir labai daug privalumų. Vienas iš jų yra galimybė dirbti su klientais, kuriuos patys pasirenkate, kas leidžia kurti teigiamus santykius ir turėti labiau patenkinančią darbo patirtį.
Pirmiausia daugelis bijo, kad nepavyks rasti klientų. Baimė – visiškai pagrįsta. Niekas negali garantuoti, kad Jums puikiai seksis veikla, kad klientų bus labai daug ir galėsite kelti savo įkainius kone kasdien. Dažniausiai tenka skirti labai daug laiko savęs tobulinimui ir tuo pačiu tinkamam savo veiklos pristatymui. Jis taip pat leidžia dirbti efektyviau, kas gali padidinti pajamas ir klientų pasitenkinimą. Svarbu suprasti, kad pajamų potencialas freelanceriams yra labai įvairus ir priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip įgūdžiai, patirtis ir rinkos poreikiai.
Žinoma, dažnai tenka daugelį kartų perdaryti darbus, kol galiausiai įtinkate klientui. Tai yra procesas. Lygiai toks pat kaip ir turint nuosavą verslą. Tik dažniausiai veikla kelia mažiau rizikos, kadangi nesamdote darbuotojų ir, tikėtina, kad mažiau investuojate (ypač šiuo metu, kai daugelis darbų yra atliekami tik kompiuteriu). Darbas su klientais tiesiogiai suteikia neįkainojamos patirties ir įgūdžių komunikacijoje, derybose ir problemų sprendime.
Taigi, rizikų yra daug, tačiau kaip pavyks su jomis susitvarkyti ir tuo pačiu kaip pavyks prisitaikyti prie rizikos pokyčių – priklauso nuo Jūsų paties.
Galiausiai, kai kuriems rizikos ir reikia, kad gyvenimas taptų įdomesnis ir tuo pačiu darbas keltų daugiau dinamikos gyvenime. Juk sėdėjimas prie kompiuterio biure tikrai ne visada yra kupinas iššūkių. Tampa nuobodu, valandos ilgėja. Tokiu atveju, esame tikri, darbas sau yra geriausias pasirinkimas tau!
Kaip Pradėti Laisvai Samdomą Verslą
Pradėti laisvai samdomą verslą gali atrodyti sudėtinga, tačiau sekant kelis pagrindinius žingsnius, tai tampa daug paprasčiau. Pirmiausia, parašykite verslo planą, kuris padės aiškiai suprasti jūsų tikslus ir strategijas. Nuspręskite dėl savo verslo struktūros – ar tai bus individuali veikla, ar mažoji bendrija.
Užregistruokite savo laisvai samdomą verslą per vmi.lt, gauti reikiamas licencijas ir leidimus. Atidarykite verslo banko sąskaitą, kad galėtumėte atskirti asmenines ir verslo finansines operacijas. Taip pat, apsvarstykite verslo draudimo galimybes, kad apsaugotumėte save nuo galimų rizikų. Galiausiai, pradėkite parduoti savo paslaugas, naudodami įvairias rinkodaros priemones, kad pritrauktumėte klientus.
Verslo Valdymas
Verslo valdymas yra esminis aspektas laisvai samdomam darbui. Tai apima pajamų ir išlaidų valdymą, mokesčių supratimą, sąskaitų faktūrų išrašymą ir finansinių planų kūrimą. Naudodamiesi finansų valdymo įrankiais, tokiais kaip DeepFin, galite lengviau stebėti savo finansus bei greičiau ir patogiau išrašyti sąskaitas.
Svarbu turėti aiškų supratimą apie savo mokesčių įsipareigojimus ir laiku juos sumokėti, kad išvengtumėte baudų. Taip pat, reguliariai peržiūrėkite savo finansinius planus ir koreguokite juos pagal savo veiklos rezultatus, kad užtikrintumėte ilgalaikį verslo stabilumą.
Pardavimas ir Rinkodara
Pardavimas ir rinkodara yra labai svarbūs laisvai samdomam darbui. Turėti profesionalų tinklalapį, kuris aiškiai pristato jūsų paslaugas ir patirtį, yra būtina. Taip pat, aktyviai reprezentuokite save socialiniuose tinkluose, kad pritrauktumėte naujus klientus ir palaikytumėte ryšį su esamais.
Naudokite el. paštą ir kitas rinkodaros priemones, kad informuotumėte potencialius klientus apie savo paslaugas ir specialius pasiūlymus. Rinkodara yra labai svarbi norint pritraukti klientų ir plėtoti laisvai samdomą verslą, todėl investuokite laiką ir pastangas į efektyvių rinkodaros strategijų kūrimą ir įgyvendinimą.
Individualios verslo veiklos registravimas
Registruoti geriausia per vmi.lt puslapį. Sutaupysite labai daug laiko ir tuo pačiu nervų VMI darbuotojoms, kurios dažniausiai pavargsta nuo detalaus aiškinimo. Galiausiai, viskas yra labai paprasta. Savarankiškai dirbantys asmenys gali lengvai užsiregistruoti ir pradėti savo veiklą.
Veikla įregistruojama šiais žingsniais:
Keliaukite į vmi.lt ir pasirinkus “Mano VMI” prisijunkite prie asmeninės paskyros.
Sekantis žingsnis „Dokumentai ir pranešimai“.
Rinkitės „Dokumentai“.
Spauskite „Užsisakyti paslaugą“.
Užpildykite visus prašomus duomenis, patikrinkite juos kelis kartus ir patvirtinkite.
Vadovas, valdantis įmonę, turi atidžiai valdyti laisvai samdomų darbuotojų santykius, užtikrinti kokybišką paslaugų teikimą ir spręsti galimas rizikas.
Individualios veiklos mokesčiai
Taip pat reikia skaičiuoti, skaičiuoti ir dar kartą skaičiuoti, kol pavyks suprasti – kiek reikia uždirbti, kad veikla būtų pelninga. Apskaičiuok ne tik įrangos bei sistemų išlaidas, tačiau ir mokesčius, kuriuos reikės sumokėti VMI bei Sodrai. Suprasti mokesčių įsipareigojimus (mokesčių įsipareigojimai) yra esminis dalykas savarankiškai dirbantiems asmenims.
Pagrindiniai mokesčiai
Gyventojų pajamų mokestis (GPM) tarifas – 15% (atėmus mokesčio kreditą), t. y nuo 5% iki 15%
Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarifas – 6,98% nuo 90% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus VSD ir PSD įmokų). Mėnesio įmoka 6,98% nuo MMA.
12,52%;
14,62 % jei asmuo kaupia pensijai papildomai 2,1 %;
15,52 % jei asmuo kaupia pensijai papildomai 3 proc.
Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas – 21%
Taip pat siūlome pasinaudoti Sodros skaičiuokle.
Svarbu turėti tvirtą verslo planą ir pasirinkti tinkamą verslo struktūrą, kad galėtumėte sėkmingai valdyti savo veiklą.