Atnaujinta 2025-02-13
Fiziniai asmenys gali vykdyti veiklą:
Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą ar įsigiję verslo liudijimus -metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. turi VMI pateikti metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą.
Šią deklaraciją turi pateikti ir tais atvejais, kuomet išsiėmė individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, bet jokių pajamų iš šių veiklių, dėl kurių išsiėmė pažymą ar verslo liudijimą, negavo.
Plačiau apie deklaravimą dirbantiems su individualios veiklos pažyma skaitykite straipsnyje
StraipsnisNenuolatiniai Lietuvos gyventojai įregistravę individualią veiklą per nuolatinę bazę (pagal pažymą) – t. y. kuomet atvykę į Lietuvą vykdo individualią veiklą, metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. turi pateikti Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio nuo individualios veiklos per nuolatinę bazę Lietuvoje pajamų deklaracijos FR0531 formą. Jei jie mokestiniu laikotarpiu tampa nuolatiniais Lietuvos gyventojais pagal GPMĮ 4 straipsnio 1 dalį – tai jie turės jau pateikti nuolatinio GPM311 formą
Nenuolatiniai Lietuvos gyventojai įsigiję verslo liudijimu deklaracijos teikti neprivalo.
Pagal GPM įstatymą gyventojai gali būti nuolatiniai (Lietuvos gyventojai, kurie veikia Lietuvoje) ir nenuolatiniai (užsienio valstybių gyventojai, kurie atvykę į Lietuvą vykdo individualią veiklą).
Gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą ir šiai individualiai veiklai priskyrę ilgalaikį turtą -VMI turi pateikti Fizinio asmens pranešimo apie ilgalaikio turto ar jo dalies priskyrimą vykdomai individualiai ir/arba kitai ekonominei veiklai FR0457 formą.
Jei individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas savo vykdomai veiklai iš kito gyventojo nuomojasi ilgalaikį turtą – tai nuomos išmokos priskiriamos A klasės pajamoms ir išmokas išmokantis individualią veiklą vykdantis gyventojas privalo nuo išmokamų nuomos pajamų išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą 15 proc. pajamų mokestį ir išmokėtas išmokas deklaruoti GPMĮ 24 straipsnyje nustatyta tvarka:
- pateikdamas to mėnesio, kurį išmoka faktiškai buvo išmokėta, Mėnesinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM313 formą (joje išmokos ir nuo jų išskaičiuotas pajamų mokestis deklaruojami bendromis sumomis) (mėnesiui, kurį išmokėta išmoka, pasibaigus, iki kito mėnesio 15 d.) ir,
- metams (t. y. tiems metams, kuriais išmoka išmokėta) pasibaigus turės deklaruoti iki kitų metų vasario 15 d., pateikdamas atitinkamų metų Metinės gyventojams išmokėtų išmokų, priskiriamų A ir B klasės pajamoms, deklaracijos GPM312 formą. Šioje formoje nurodoma gyventojui per tuos metus išmokėtas pajamas bei nuo tokių pajamų išskaičiuotą pajamų mokesčio sumą.

Asmuo, vykdantis individualią veiklą su pažyma, gali savanoriškai registruotis PVM mokėtoju arba privalomai registruojasi PVM mokėtoju, jei pasiekia pajamų ribą, nuo kurios privaloma registruotis PVM mokėtoju pagal PVM įstatymą.
Jei šis asmuo yra PVM mokėtojas, tuomet jis turi pateikti pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos formą. Šią formą jis turi pateikti priklausomai nuo to, koks jo mokestinis laikotarpis yra: iki kito kalendorinio mėnesio 25 d.; arba iki kito kalendorinio pusmečio 25 d.; arba iki kito kalendorinio ketvirčio 25 d.
PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenis (i.SAF) )VMI privalo teikti apmokestinamieji asmenys, kurie yra registruoti PVM mokėtojais Lietuvoje. Tai aktualu ir fiziniams asmenims, vykdantiems individualią veiklą su pažyma.
Kai fiziniai asmenys (apmokestinamieji asmenys – PVM mokėtojai), vykdo ekonominę (PVM apmokestinamą ir / ar PVM neapmokestinamą) ir neekonominę veiklą (pvz., valstybės ar savivaldybių funkcijas), tai jie privalo VMI teikti visų išrašomų ir gaunamų PVM sąskaitų faktūrų (skirtų tiek ekonominei, tiek neekonominei veiklai) registrų duomenis.

Tokiu atveju registrų duomenys teikiami, pradedant kalendorinių metų mėnesiu, kurį asmuo vykdė ekonominę veiklą, ir teikiami neatsižvelgiant į tai, ar tais laikotarpiais veikla buvo vykdoma, ar ne. i.SAF tiekiami mokestiniam laikotarpiui pasibaigus iki kito mėnesio 20 dienos: fiziniai asmenys teikia priklausomai nuo jų mokestinio laikotarpio, kuris gali būti arba pusmetis, arba mėnuo. PVM sąskaitų faktūrų registrų pildymo ir pateikimo taisyklės patvirtintos VMI prie FM viršininko 2004-04-21 įsakymu Nr. VA-55 „Dėl pridėtinės vertės mokesčio sąskaitų faktūrų registrų tvarkymo“.
Pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 straipsnio 3 dalies nuostatas yra numatyti du socialinio draudimo įmokų mokėjimo būdai:
- avansinis, kuomet socialinio draudimo įmokos yra deklaruojamos ir mokamos einamaisiais metais kiekvieną mėnesį (sumokama iki einamojo mėnesio paskutinės dienos ir iki kito kalendorinio mėnesio 15 dienos pateikiant SAV pranešimą)
- arba metinis, kuomet pasibaigus kalendoriniams metams socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos ir sumokamos nuo VMI deklaruotų pajamų.

Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, išskyrus asmenis, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimą, teikia SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį (toliau – SAV pranešimas) tais atvejais kai už kalendorinį mėnesį socialinio draudimo įmokas apskaičiuoja ir moka avansu. SAV pranešimas teikiamas už kalendorinį mėnesį ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.
Verslo liudijimus įsigiję asmenys SAV pranešimo neteikia, nes jiems socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos už veiklos vykdymo laikotarpius (dienas) nuo minimalios mėnesinės algos.
Pranešimą („Pranešimas apie savarankiškai dirbantį asmenį (forma SAV)“) asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, teikia tik tada, kai už kalendorinį mėnesį įmokas apskaičiuoja ir moka avansu ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Toks asmuo pats pasirenka ar jis nori mokėti avansines įmokas ar ne, taip pat jis pats įvertina kokias sumas, t. y. draudžiamąsias pajamas, nori nurodyti SAV pranešime.
Jeigu asmuo pasirenka mokėti avansines socialinio draudimo įmokas, tai šias įmokas už einamąjį mėnesį privalo sumokėti iki to mėnesio paskutinės dienos, ir iki kito mėnesio 15 d. pateikti SAV pranešimą, kuriame deklaruoja per tą kalendorinį mėnesį gautas (uždirbtas) pajamas, nuo kurių skaičiuojamos VSD įmokos.

Jeigu asmuo nenori mokėti avansinių įmokų kas mėnesį, tuomet toks asmuo neprivalo teikti SAV pranešimų. Tuomet įmokas nuo apmokestinamųjų pajamų jis gali sumokėti tik kartą metuose, kai jis VMI deklaruoja pajamas iš individualios veiklos. Tokiu atveju asmuo privalo sumokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas iki paskutinės deklaracijos VMI pateikimo dienos.
Asmenys, vykdantys individualią veiklą tam tikrais atvejais gali nemokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų. Apie tai išsamiau galima skaityti Sodros internetiniame puslapyje https://www.sodra.lt/