Atnaujinta 2025-04-24
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra atsakomybės privatus juridinis asmuo, kurį sudaro akcininkai, valdantys įstatinį kapitalą. Uždaroji akcinė bendrovė yra privatus juridinis asmuo, kurio įstatinis kapitalas yra padalintas į dalis, vadinamas akcijomis. Civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo apsaugo akcininkų asmeninius turtus nuo verslo rizikos.
UAB veiklą reglamentuoja akcinių bendrovių įstatymas, kuris nustato pagrindines taisykles, įskaitant minimalaus kapitalo reikalavimus, akcininkų teises ir pareigas bei UAB steigimo ir valdymo procedūras. UAB yra ribotos atsakomybės, o tai reiškia, kad jos akcininkai nėra atsakingi už bendrovės skolas.
Tai populiariausia Lietuvoje juridinio asmens teisinė forma. Uždaroji akcinė bendrovė yra ribotos civilinės atsakomybės, o tai reiškia, kad jos akcininkai nėra atsakingi už bendrovės skolas.

Įstatinis kapitalas
Nuo 2023 m. gegužės 1 d. minimalus UAB įstatinis kapitalas yra 1 000 eurų . Šis kapitalas formuojamas akcininkų piniginiais įnašais ir pervedamas į specialią kaupiamąją sąskaitą, atidarytą viename iš Lietuvos bankų
Akcininkų skaičius
Pagal galiojančius teisės aktus, UAB akcininkų skaičius nėra ribojamas . Tai leidžia įmonei turėti tiek vieną, tiek kelis šimtus akcininkų, priklausomai nuo verslo poreikių.
UAB steigimo procesas
Pavadinimo rezervavimas
Prieš registruojant įmonę – būtina pasirinkti unikalų pavadinimą ir jį rezervuoti Juridinių asmenų registre. Pavadinimas turi atitikti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos reikalavimus.
Steigimo dokumentų parengimas
Parengiami šie dokumentai:
- Steigimo aktas (jei steigėjas vienas) arba steigimo sutartis (jei steigėjų daugiau).
- Įstatai, kuriuose nurodomi įmonės veiklos tikslai, valdymo organai, akcininkų teisės ir pareigos.
Kaupiamosios sąskaitos atidarymas
Atidaroma kaupiamoji sąskaita viename iš Lietuvos bankų ir į ją pervedamas įstatinis kapitalas. Bankas išduoda pažymą apie įnašo gavimą, kuri būtina registruojant įmonę.
Įmonės registravimas
Pateikus visus reikalingus dokumentus Registrų centrui – UAB įregistruojama Juridinių asmenų registre. Registracija gali būti atliekama elektroniniu būdu arba fiziškai. Elektroniniu būdu registracija kainuoja 14,02 Eur, o pateikus dokumentus fiziškai – 30,83 Eur.
Mokesčiai ir finansiniai aspektai
Pelno mokestis
Nuo 2025 m. sausio 1 d. standartinis pelno mokesčio tarifas padidėjo nuo 15% iki 16% . Mažoms įmonėms, kurių metinės pajamos neviršija 300 000 eurų ir vidutinis darbuotojų skaičius neviršija 10 – taikomas lengvatinis 6% tarifas.
Dividendų apmokestinimas
Išmokami dividendai apmokestinami 15% gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
Pridėtinės vertės mokestis (PVM)
UAB privalo registruotis PVM mokėtoju, jei per paskutinius 12 mėnesių apyvarta iš Lietuvos viršija 45 000 eurų arba per metus įsigyta prekių iš ES viršija 14 000 eurų.
Privalumai ir trūkumai
Privalumai
- Ribota atsakomybė. Akcininkai už bendrovės prievoles atsako tik savo įnašais.
- Kapitalo pritraukimas. Galimybė pritraukti investicijų išleidžiant naujas akcijas.
- Lankstumas. Akcijų perleidimas leidžia lengvai keisti savininkus.
Trūkumai
- Pradinio kapitalo reikalavimas. Būtina turėti bent 1 000 eurų įstatiniam kapitalui.
- Buhalterinė apskaita. Privaloma tvarkyti buhalterinę apskaitą ir teikti finansines ataskaitas.
- Dividendų išmokėjimas. Pelno paskirstymas galimas tik per dividendus, kurie apmokestinami.
Pagrindiniai veiklos principai
Uždarosios akcinės bendrovės aukščiausia valdymo forma yra akcininkų susirinkimas, kuris išrenka įmonės valdybą, administraciją ir vadovą. Kiekvienas akcininkas turi specifines teises ir pareigas, kurios jam suteikiamos pagal turimas akcijas, pabrėžiant teisinę sistemą, reglamentuojančią šiuos aspektus pagal Lietuvos įstatymus. UAB yra ribotos civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo, kurio kapitalas padalintas į akcijas, tad jos užtikrina akcininkų asmeninio turto apsaugą verslo nesėkmės atveju.
Taigi, prieš steigiant UAB reikia sušaukti steigiamąjį susirinkimą, kuriame bus renkama stebėtojų taryba, bendrovės valdybą ir bendrovės vadovas.

Akcininkų susirinkimo metu nusprendžiami esminiai klausimai:
Sudaromi bendrovės įstatai.
Nusprendžiama, kaip bus padalintas įstatinis kapitalas – akcijos.
Išrenkamas uždarosios akcinės valdyba, bendrovės direktorius, atsakingas asmuo ar institucija už buhalteriją.
UAB tikslas yra siekti pelno užsiimant pačia įvairiausia veikla – prekyba, gamyba, paslaugų teikimu. Veiklos sritys turi būti aprašomos steigimo dokumentuose.
Uždarosios akcinės bendrovės likvidavimas
Akcininkams nusprendus baigti UAB veiklą ar taip nutarus teismo sprendimu – bendrovės turtas parduodamas, apmokamos skolos, kitas turtas paskirstomas akcininkams.
Apie UAB likvidavimą skaitykite mūsų paruoštame straipsnyje
StraipsnisUAB taip pat galima parduoti kitai įmonei ar pakeisti verslo formą į akcinę bendrovę (AB).
Privalomi UAB steigimo dokumentai
Reikalingi uždarosios akcinės bendrovės steigimo dokumentai ir formos registravimui:
UAB įstatai;
prašymą registruoti juridinių asmenų registre (JAR-1);
vienasmenio valdymo organo forma (JAR-VO-V);
taisyklė, pagal kurią asmenys veikia juridinio asmens vardu (JAR-T);
juridinio asmens kontaktinės informacijos forma (KD-1)
Pateikiame nuorodą iš “Registrų centro”, kurioje pasirinksite jums tinkančias sąlygas UAB steigimui UAB steigimo dokumentai, o paspaudę Toliau, rasite dokumentų ir reikalavimų sąrašą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į akcinių bendrovių teisinį reguliavimą, kuris apima tiek viešas, tiek privačias akcines bendroves ir jų kapitalo bei valdymo struktūras.