5 min

Nuolatinės buveinės nustatymas ir apmokestinimas pelno mokesčiu

Žalias fonas su baltu žodžiu „DAIS“, centre.
Turinys
Atnaujinta 2025-01-22

Nuolatinė buveinė yra užsienio įmonės (vieneto) veiklos Lietuvos Respublikoje vieta, įskaitant veiklos vykdymą visoje arba tam tikroje atitinkamos valstybės teritorijoje.

Užsienio įmonė (vienetas) laikomas veikiančiu per nuolatinę buveinę Lietuvos Respublikos teritorijoje, jeigu jis Lietuvos Respublikoje: nuolat vykdo veiklą ir su priklausomu atstovu (agentu) arba naudoja statybos teritoriją, statybos, surinkimo ar įrangos objektą ir pan. Tai reguliuoja Lietuvos pelno mokesčio įstatymo 2 straipsnio 22 dalis.

Užsienio vieneto veiklos nuolatinumas

Užsienio vieneto veiklos nuolatinumo apibrėžimas yra pateiktas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 27 d. įsakyme Nr. 54 „Dėl užsienio vieneto veiklos nuolatinumo apibrėžimo ir užsienio vieneto atstovo (agento) statuso priklausomumo ar nepriklausomumo kriterijų patvirtinimo“.

Pagal jį užsienio vienetas laikomas nuolat veikiančiu per nuolatinę buveinę Lietuvos Respublikoje, jeigu jo veikla atitinka tokius du kriterijus: nėra laikina veikla (trunka ilgiau kaip šešis mėnesius) ir yra užbaigtas komercinis operacijų ciklas (kurį sudaro trys etapai).

Buvo atlikti svarbūs pakeitimai tarptautinėse mokesčių sutartyse, siekiant užtikrinti mokesčių prevenciją ir atsižvelgti į COVID-19 pandemijos poveikį.

  • Užbaigtą komercinį operacijų ciklą sudaro trys užsienio vieneto veiklos operacijų etapai:

  • I etapą sudaro viena arba kelios iš tokių operacijų: rinkodara, įskaitant rinkotyrą, distribucija (paskirstymas), reklama ir kitos iš esmės panašios operacijos;

  • II etapą sudaro — sandėliavimas, konsultavimas, užsakymų priėmimas, paslaugų teikimas ir kt. operacijos;

  • III etapą sudaro — pardavimas, tiekimas, pristatymas, apmokėjimas (atlyginimas) ir pan.

  • Užsienio vieneto veikla Lietuvos Respublikoje paprastai laikoma laikina, jeigu ji trunka trumpiau kaip 6 mėnesius.

  • Jeigu nustatoma, kad, pavyzdžiui, užsienio įmonės (vieneto) nuolatinė buveinė Lietuvoje veikia ilgiau kaip 6 mėnesius, tuomet laikoma, kad užsienio vienetas pradeda vykdyti veiklą Lietuvos Respublikoje nuo pirmojo sandorio sudarymo dienos. Nuo jos ir pradedamas skaičiuoti 6 mėnesių mokestinis laikotarpis.

  • Nuolatinės buveinės nustatymas yra svarbus pelno mokesčio apmokestinimui ir deklaravimui. Jeigu pagal Pelno mokesčio įstatymą laikoma, kad užsienio įmonė (vienetas) turi nuolatinę buveinę Lietuvoje, tuomet ji Mokesčių mokėtojų registre registruojama, pateikiant užpildytą prašymo įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą / išregistruoti iš Mokesčių mokėtojų registro FR0227 formą.

Nuolatinės buveinės samprata pagal tarptautines dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis

Pagal tarptautines dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis (toliau – DAIS) užsienio vieneto veikla Lietuvoje sukuria nuolatinę buveinę, jeigu yra tenkinamos šios trys sąlygos:

1) pastovios veiklos vietos buvimas,

2) tenkinamas veiklos vykdymo nuolatinumas,

3) vykdoma komercinė – ūkinė veikla (arba jos dalis). Pajamų apmokestinimas pagal DAIS dažnai priklauso nuo dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių, kurios reguliuoja, kaip pajamos yra apmokestinamos skirtingose valstybėse.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato šias sąlygas remdamasi tarptautiniais susitarimais ir vietiniais teisės aktais.

Pavyzdžiui, pagal DAIS užsienio įmonės (vieneto) vadovybės buvimas gali lemti nuolatinės buveinės pripažinimą taip pat. Žinoma, kiekvienu atveju svarbu nustatyti, kokioje valstybėje iš tikrųjų realiai, o ne formaliai yra priimami svarbūs strateginiai įmonės, jos veiklos sprendimai.

Paprastai pagal DAIS, kuomet užsienio įmonės vadovybė (sprendimus priimantis asmuo) reziduoja, dirba ir faktiškai priima sprendimus įmonės vardu kitoje valstybėje, toje valstybėje turi veiklos vietą, per šią veiklavietę vykdo komercinę – ūkinę veiklą, užsakovams teikia paslaugas, fiziškai atliekamas užsienio valstybėje, pelno mokesčio apskaičiavimo tikslais gali būti laikoma, kad užsienio įmonė toje valstybėje turi pastovią veiklos vietą. Tačiau nuolatinės buveinės pripažinimas papildomai reikalauja aktyvaus ir nuolatinio jos veiklos vykdymo.

Pelno mokesčio apmokestinimas ir deklaravimas

Pelno mokesčio apmokestinimas užsienio įmonės (vieneto) veiklos Lietuvos Respublikoje atliekamas pagal Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymą bei DAIS.

Užsienio įmonė (vienetas), vykdydamas veiklą per nuolatinę buveinę Lietuvos Respublikoje, turi deklaruoti apmokestinamąjį pelną ir mokėti pelno mokestį. Nuolatinių buveinių apmokestinimas apima specifines taisykles.

Pelno mokesčio apmokestinimas ir deklaravimas yra svarbus užsienio vieneto veiklos Lietuvos Respublikoje vykdymui. T. y., pavyzdžiui, nuolatinė buveinė laikoma esanti, kai užsienio vienetas, kaip minėta, atitinka tam tikras veiklos trukmės ir atstovavimo per agentus sąlygas.

Vis dėlto aktualu žinoti, kad nuolatinės buveinės samprata pagal Pelno mokesčio įstatymą ir DAIS gali nesutapti.

Pavyzdžiui, Lietuvoje užsienio vienetas laikomas vykdančiu veiklą per nuolatinę buveinę, jeigu jis naudoja statybos teritoriją, statybos, surinkimo ar įrangos objektą, ir pan. nuo pirmos dienos. Tačiau konkrečiu atveju reikia vertinti ir DAIS (pvz., atskirose DAIS terminai gali būti 6,9 ar 12 mėn.)

Todėl, jeigu, remiantis DAIS nuostatomis, užsienio vienetas nėra laikomas Lietuvoje vykdančiu veiklą per nuolatinę buveinę, tačiau toks užsienio vienetas laikomas vykdančiu veiklą per nuolatinę buveinę remiantis Lietuvos pelno mokesčio įstatymo nuostatomis, tai tokia nuolatinė buveinė turi būti registruojama Lietuvoje.Tačiau tokiu atveju pelno mokesčio deklaraciją privalo pateikti ir pelno mokestį mokėti tik tada, kai įvykdo DAIS nustatytas nuolatinės buveinės būtinas sąlygas: t. y. jei konkrečiu atveju statybos teritorija, statybos, surinkimo ar įrangos objektas egzistuoja arba su tuo susijusios priežiūros veikla vykdoma ilgiau nei numatyta konkrečioje DAIS.

Taigi kai užsienio vienetai, vykdantys statybos (ar įrangos) projektą Lietuvoje, jį vykdo ilgiau nei numatyta DAIS yra laikomi vykdančiais veiklą per nuolatinę buveinę nuo pat pirmos darbų vykdymo dienos, todėl už mokestinį laikotarpį mokesčių administratoriui privalo pateikti Pelno mokesčio deklaracijos PLN204U formą ir sumokėti pelno mokestį.

author avatar
Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Doc. dr. Martynas Endrijaitis yra mokesčių teisės ekspertas, VU Teisės fakulteto ir Verslo mokyklos docentas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių mokslinių bei praktinių straipsnių mokesčių, teisės, finansų temomis komentarų autorius. Martynas taip pat skaito paskaitas mokesčių teisės, finansinės apskaitos ir audito teisės bei viešųjų finansų teisės temomis, vadovauja kursiniams, magistro darbams ir disertacijoms. Švietimo ir mokymo tikslais straipsniuose, komentaruose pateikiama autoriaus kaip pedagogo ir mokesčių teisės eksperto nuomonė. Martynas turi VU socialinių mokslų (teisės) daktaro laipsnį, taip pat VU ekonomikos (finansinės apskaitos ir audito) magistrą ir gavęs apdovanojimą už nuopelnus mokslui.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Nuotraukoje paryškintomis baltomis didžiosiomis raidėmis pavaizduotas žodis „DELSPINIGIAI“, kurio centre yra šviesus turkio spalvos fonas.
6 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Mokestiniai delspinigiai už pavėluotai mokamus mokesčius: ką žinoti?
Delspinigiai yra su mokesčiu susijusi suma. Jais siekiama užtikrinti finansinių įsipareigojimų įvykdymą laiku. Taigi jais kaip ir nustatyta kad jie būtų mokami už kiekvieną dieną, kai mokesčiai nebuvo sumokėti laiku. Kada gali būti taikomi delspinigiai mokesčių mokėtojui? Jie gali būti taikomi: Taigi iš esmės delspinigiai taikomi, jeigu mokesčiai nebuvo mokėti iki nustatyto mokėjimo termino. Delspinigiai […]
Žmogus ilgais tamsiais plaukais ir akiniais sėdi ant sofos, naudodamas nešiojamąjį kompiuterį, šypsosi ir laiko baltą puodelį. Fone esančiame kambaryje yra stalas ir šviestuvas, sukuriantys jaukią atmosferą.
21 min Darius Šoparas
Sąskaitos faktūros elementai
Sąskaita faktūra yra svarbus komercinis dokumentas, kuris patvirtina prekių ar paslaugų pardavimą ir pirkimą. Ji yra ne tik mokėjimo prašymas, bet ir teisinis dokumentas, kuriuo galima remtis kilus nesutarimams. Sąskaita 123 yra paprastas internetinės apskaitos sprendimas, kuris padeda lengvai tvarkyti sąskaitas faktūras ir užtikrina, kad visa reikalinga informacija būtų pateikta tiksliai ir laiku. Kas yra […]
Paveikslėlis yra purpuriniame fone, kurio centre baltomis, paryškintomis didžiosiomis raidėmis parašytas žodis „E-SĄSKAITA“.
2 min Darius Šoparas
Viskas, ką reikia žinoti apie e sąskaitą
E. sąskaita tai skaitmeninis dokumentas, kuris gali pakeisti popierinį. Jis tvarkomas, siunčiamas ir išrašomas elektroniniu būdu. Taip taupomas laikas ir sąnaudos, nes pasirinkus tam tikras funkcijas – e sąskaitų išrašymas, mokėjimo procesas vyksta automatiškai. E. sąskaitų privalumai Kaip veikia e. sąskaita? Kaip pradėti naudotis e. sąskaita? E. sąskaitų naudojimas per bankų sistemas sparčųiai auga. Tikimasi, […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai