Ką turiu žinoti prieš pradedant vykdyti individualią veiklą?
Darbas sau, individuali veikla ar freelancinimas, kaip pavadinsi, taip nepagadinsi, yra nepriklausomybės, nuotykių ir tuo pačiu iššūkių verpetas. Svarstant pradėti dirbti sau, reikia pasukti galvą iš peties – nuo vidinių pamąstymų iki finansų. Tad ką turite žinoti prieš pradedant vykdyti individualią veiklą?
Polinkis ir tikslai
Pirmiausia išsikelkite darbo sau tikslą. Kodėl norite pradėti individualią veiklą?
A. Esu gabus keletoje veiklų, noriu save išbandyti ir iš to užsidirbti.
B. Nuobodu dabartiniame samdomame darbe, nepavyksta savęs realizuoti taip, kaip noriu. Trūksta naujų iššūkių.
C. Vargina konkurencija, jaučiu, kad kilimo karjeros laiptais teks dar palaukti.
Nors variantai B ir C yra rimtos priežastys, tačiau jei tik tai yra pagrindinė motyvacija keisti savo karjerą, sukluskite. Didelė tikimybė, kad žolė kitoje tvoros pusėje žalesnė nebus – tai ta pati žolė tik kiek mažiau saulės spindulių „paragavusi“. Norint tiesiog išsikapanoti iš nemalonios situacijos darbe, išvengti įgrisusio viršininko, tačiau neturint kitų ketinimų, verčiau lūkuriuoti darbo skelbimo tam skirtoje internetinėje platformoje.
Jeigu pagrindinį tikslą keisti darbo specifiką ir imtis individualios veiklos lydi poreikis profesinio ar finansinio nepriklausomumo, žengte pirmyn.
Asmeninių ir darbo poreikių atskirtis
Individuali veikla pareikalauja disciplinos, saviugdos bei bent minimalios draugystės su skaičiais. Ar esate tam pasirengęs?
Svarbu paminėti, kad asmenys, kurie nėra draudžiami valstybės lėšomis, privalo mokėti PSD įmokas. Po mokyklos ar universiteto baigimo, jei nesikreipiate dėl darbo, nesiregistruojate bedarbiu arba vykdote nepriklausomą veiklą, privalote mokėti privalomasis sveikatos draudimas (PSD) įmokas.
Galimas veiklos formos pasirinkimas
Išlaidos
Pajamas iš atliktų projektų ir apskritai gautas iš savo veiklos atskirti nuo asmeninių išlaidų. Darbo įranga, medžiagos, mokymai turi būti fiksuojami. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į privalomas sveikatos draudimo įmokas (PSD įmokas), kurias privalo mokėti įvairios grupės, tokios kaip studentai ir savarankiškai dirbantys asmenys. Šios įmokos užtikrina prieigą prie sveikatos priežiūros paslaugų Lietuvoje, o jų nemokėjimas gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant baudų skyrimą ir sveikatos priežiūros paslaugų apribojimą.
Patarimas: patartina didesnių pirkinių (televizorius, kompiuteris ir pan.) kvitus išsaugoti.
Darbo užmokestis
Nustatyti tinkamą darbo užmokestį, atsižvelgiant į patirtį, laiką, darbo krūvį ir pan.
Mokesčiai
Kiekviena veiklos forma turi savų niuansų ir skirtingus pagrindinius mokesčius. Studentai, kurie nutraukia studijas arba užsiima savarankiška ekonomine veikla, privalo mokėti PSD įmokas. Valstybės finansuojami studentai, kurie studijuoja dieninėse studijose, yra apdrausti sveikatos draudimu be papildomų išlaidų.
Biudžetas
Stabilių ir pilnai tenkinančių pajamų gavimas gali užtrukti. Ar turite parengę planą?
Netikėtos išlaidos
Darbo įranga
Prekės
Mobilumas
Sveikatos priežiūra
Svarbu, kad studentams būtų užtikrintas sveikatos draudimas, nes tai padeda planuoti finansus ir išvengti netikėtų išlaidų.
Taip pat įvertinti paskolas, jei turite tokių. Gal esate studentas ir pasiėmėte studijų paskolą? Gal įsigijote būstą ar automobilį? O gal esate pasiėmęs kreditą?
Emocinė savijauta
Įvertinkite savo emocinę būseną prieš pradedant naują etapą. Ar esate emociškai pasirengęs?
Nauja darbo rutina
Darbo laiko ir veiklos planavimas
Poilsis
Motyvacijos palaikymas
Klientų paieška
Ateities perspektyva
Pasirinkimas dirbti sau – kas tai?
Darbas sau tai gyvenimo būdas. Turite apsispręsti, ko siekiate.
A. Darbas sau kaip papildoma veikla
B. Darbas sau pilnu etatu
C. Darbas sau su polinkiu tai paversti verslu
Čia teisingo atsakymo nėra. Sveika prieš pradedant vykdyti individualią veiklą realistiškai pasvarstyti galimybes ir norimą ateities proveržį.