5 min

MB nario lėšų išėmimas asmeniniams poreikiams

Baltos didžiosios raidės „MB“ yra sutelktos vientisame šviesiai mėlyname fone.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-18

Verslo praktikoje neretai pasitaiko, jog mažosios bendrijos (toliau – MB) narys iš MB asmeniniams poreikiams išsiima lėšas (straipsnyje nenagrinėjami paslaugų sutarčių ar kiti atvejai, o analizuojamas klausimas tik apie lėšas asmeniniams poreikiams). Kaip tokios lėšos gali būti apmokestinamos GPM? Tokios lėšos gali būti priskiriamos a klasės pajamoms arba B klasės pajamoms, priklausomai nuo jų pobūdžio.

MB narys iš MB gautas – t. y. asmeniniams poreikiams išsiimtas lėšas gali pats savo pasirinkimu priskirti:

  • su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms (t. y. su darbo santykiais susijusios pajamos), nuo kurių mokamos VSD bei PSD įmokos (šios pajamos deklaruojamos pajamų rūšies kodu 02); arba
  • pajamoms, gautoms skirstant MB pelną, t. y. pajamoms iš paskirstytojo pelno – dividendams (pajamų rūšies kodas 26), už kuriuos mokesčius moka pats MB narys.

Visos klasės išmokos MB nariams yra priskiriamos B klasės pajamoms, už kurias nariai patys atsako už savo mokesčių deklaracijas.

Grafika lietuvių kalba pavadinimu "MB narys išsiima lėšas asmeniniams poreikiams." Žemiau yra du žali langeliai, pažymėti „01“ – darbo pajamoms (kodas 02) ir „02“ – dividendams (kodas 26).

Su darbo santykiais susijusios pajamos

Iš MB gauta suma per kalendorinius metus, priskiriama su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, turi neviršyti sumos, nuo kurios pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (toliau – VSDĮ) nuostatas skaičiuojamos ir mokamas MB nario VSD. VSD įmokų bazė negali būti didesnė nei VSD įmokų lubos. Pastarosios — tai 43 vidutinio darbo užmokesčio (toliau – VDU) per metus (2025 m. – 90 681,84; 2024 m. – 81816,10 Eur; 2023 m. – 72 450,70 Eur; 2022 m. – 64 676,30 Eur.).

MB nario (nuolatinio Lietuvos gyventojo) iš MB išsiimtos lėšos, priskirtos su darbo santykiais susijusioms pajamoms, apmokestinamos taikant 20 proc. pajamų mokesčio tarifą.

Primintina, kad pagal GPMĮ 6 straipsnio 1-1 dalį jei bendra per kalendorius metus gautų su darbo santykiais susijusių pajamų ir tantjemų ar atlygio už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, iš darbdavio gautų autorinių atlyginimų bei MB vadovų, kurie nėra tų MB nariai, pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautų pajamų suma viršytų 60 vidutinių darbo užmokesčių (toliau – VDU), šią ribą viršijanti suma būtų apmokestinama taikant 32 proc. pajamų mokesčio tarifą. 2025 metais 60 VDU yra 126 532,8. 2024 metais 60 VDU yra 114 162 Eur. 2023 metais 60 VDU – 101 094 Eur. MB vadovo pajamos, gautos pagal civilinę sutartį, taip pat turi specifines mokestines pasekmes.

Be to, aktualu žinoti, jog, apskaičiuojant pajamų mokestį nuolatiniam Lietuvos gyventojui šioms pajamoms gali būti taikomas Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 20 straipsnyje nustatyta tvarka apskaičiuotas metinis neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – MNPD). MNPD taikomas teikiant metinę pajamų mokesčio deklaraciją. VSD ir įmokos taip pat turi įtakos MB narių ir vadovų pajamoms, nes jos turi būti deklaruojamos ir atitinkamai apmokestinamos.

Dividendai

MB nario iš MB išsiimtos lėšos, priskirtos dividendams, apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą nuo pirmo euro. Pajamų iš įvairių mažosios bendrijos veiklų, tokių kaip dividendai ir paslaugų sutartys, apmokestinimas yra svarbus aspektas, kurį reikia apsvarstyti.

Mažosios bendrijos taip pat turi laikytis pelno mokesčio taisyklių, kurios yra panašios į UAB, įskaitant specifines mokesčių lengvatas ir reguliavimus, susijusius su pelno mokesčiu.

Pavyzdžiui, MB nariui tenkanti pelno dalis per mėnesį yra lygi 4000 Eur. MB narys: – dalį jam išmokamo pelno (pavyzdžiui, 3000 Eur) priskiria su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms (pajamų rūšies kodas 02). Tuo tarpu likusią MB nariui išmokamą sumą (1000 Eur) laiko pajamomis iš paskirstytojo pelno (dividendais), kurios deklaruojamos 26 pajamų rūšies kodu.

Pajamų klasės

Gyventojo gautos pajamos, pagal GPMĮ 22 straipsnyje nustatytą pajamų mokesčio mokėjimo tvarką, skirstomos į dvi klases – A ir B. A klasei priskiriamas pajamas apmokestinti privalo šias pajamas išmokėjęs asmuo, o B klasei – pats pajamų gavėjas. MB nario (nuolatinio Lietuvos gyventojo) visos iš MB gautos pajamos, pagal GPMĮ 22 straipsnio 2 dalies nuostatas, priskiriamos B klasės pajamoms (b klasės išmokos), t. y., pajamoms, nuo kurių pajamų mokestį privalo apskaičiuoti ir sumokėti pats gyventojas (MB narys), Valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – VMI) pateikdamas metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą.

A ir B pajamų klasių palyginimo lentelė: A klasė – mokėtojas yra atsakingas už pajamų mokestį (pavyzdys: įmonė moka darbuotojui); B klasė – atsakingas asmuo (pavyzdys: MB narys gauna lėšas).

Jei mažosios bendrijos pajamos per paskutinius 12 mėnesių viršija nustatytą ribą, atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju ir pateikti reikiamas deklaracijas mokesčių inspekcijai.

MB narys pats pajamų mokesčio mokėjimo tikslais gali pasirinkti, atitinkamai deklaruoti Deklaracijoje GPM311, faktiškai iš MB išsiimtas / gautas lėšas, kaip su darbo santykiais susijusias pajamas (02 pajamų rūšies kodu), nuo kurių VSDĮ nustatyta tvarka mokamos VSD įmokos, ar kaip pajamas iš paskirstytojo pelno – dividendus (pajamų rūšies kodu 26). Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atitikimą, kai pajamos viršija nustatytą ribą.

author avatar
Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Doc. dr. Martynas Endrijaitis yra mokesčių teisės ekspertas, VU Teisės fakulteto ir Verslo mokyklos docentas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių mokslinių bei praktinių straipsnių mokesčių, teisės, finansų temomis komentarų autorius. Martynas taip pat skaito paskaitas mokesčių teisės, finansinės apskaitos ir audito teisės bei viešųjų finansų teisės temomis, vadovauja kursiniams, magistro darbams ir disertacijoms. Švietimo ir mokymo tikslais straipsniuose, komentaruose pateikiama autoriaus kaip pedagogo ir mokesčių teisės eksperto nuomonė. Martynas turi VU socialinių mokslų (teisės) daktaro laipsnį, taip pat VU ekonomikos (finansinės apskaitos ir audito) magistrą ir gavęs apdovanojimą už nuopelnus mokslui.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Baltos, paryškintos raidės, kuriose rašoma „UAB“, yra centre ant lygaus gradiento fono, kuris pereina nuo raudonos kairėje iki violetinės dešinėje.
4 min Darius Šoparas
Kas yra uždaroji akcinė bendrovė (UAB)?
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra atsakomybės privatus juridinis asmuo, kurį sudaro akcininkai, valdantys įstatinį kapitalą. Uždaroji akcinė bendrovė yra privatus juridinis asmuo, kurio įstatinis kapitalas yra padalintas į dalis, vadinamas akcijomis. Civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo apsaugo akcininkų asmeninius turtus nuo verslo rizikos. UAB veiklą reglamentuoja akcinių bendrovių įstatymas, kuris nustato pagrindines taisykles, įskaitant minimalaus […]
Gradiento fonas nuo mėlynos iki violetinės su tekstu "I. VAZ GIDAS" centre balta spalva.
11 min Darius Šoparas
i.VAZ gidas
i.VAZ yra Išmaniosios Mokesčių Administravimo Sistemos (i.MAS) posistemė, skirta važtaraščių duomenų teikimui Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pagal teisės aktų reikalavimus ir duomenų teikimo prievoles. Ši posistemė leidžia mokesčių mokėtojams teikti važtaraščių duomenis elektroniniu būdu, užtikrinant jų saugumą ir tikslumą. Naudodamiesi i.VAZ – įmonės gali lengvai ir greitai pateikti visą reikiamą informaciją apie krovinio vežimą, taip […]
Baltas tekstas „MTEP“ didžiosiomis raidėmis, centre vientisame ryškiai žaliame fone.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
MTEP lengvata
Pelno mokesčio įstatymas (toliau – PMĮ) numato įvairias pelno mokesčio lengvatas įmonėms. Pavyzdžiui, lengvata investiciniam projektui, lengvata išlaidoms kinui remti, akcijų paketo pardavimo pajamų neapmokestinimas ir t. t. Viena iš šių aktualių lengvatų yra ir taip vadinama MTEP lengvata. MTEP pelno mokesčio lengvata taikoma įmonėms, kurios vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Įmonės gali tris […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai