Arbatpinigių mokesčiai. Tikrai taip – tokius reikia sumokėti!

Arbatpinigių kultūra Lietuvoje yra gana populiari. Daugelis mūsų palieka tarsi padėką tiems, kurie mus aptarnavo kokybiškai. Dažniausiai Lietuvoje arbatpinigiai paliekami kavinių, restoranų bei kitų maitinimo įstaigų aptarnaujančiam personalui, tačiau atminkite, kad gražu atsidėkoti visiems, kurie jus aptarnavo kokybiškai.

Visgi, toli gražu ne visi gaunantys arbatpinigius žino, kad jiems reikia susimokėti nuo jų mokesčius. Juk tai taip pat yra pajamos.

Arbatpinigiai skirtingose šalyse

Arbatpinigiai dažniausiai nėra privalomi, tačiau visada vertinami. Jei jus tenkino aptarnavimas – įprasta palikti 5–15 % sąskaitos sumos arbatpinigių. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje ir Italijoje, į sąskaitą jau gali būti įtrauktas aptarnavimo mokestis, todėl arbatpinigiai nebūtini.

Štai keletas konkrečių pavyzdžių:

 • Prancūzija. Į sąskaitą paprastai įtraukiamas 15 % aptarnavimo mokestis, tačiau galite palikti papildomus 1–2 eurus, jei jus tenkino aptarnavimas.
 • Italija. Į sąskaitą paprastai įtraukiamas 10 % aptarnavimo mokestis, tačiau galite palikti papildomus 1–2 eurus, jei jus tenkino aptarnavimas.
 • Ispanija. Įprasta palikti 5–10 % arbatpinigių.
 • Vokietija. Įprasta palikti 5–10 % arbatpinigių.
 • Graikija. Įprasta palikti 5–10 % arbatpinigių.
 • Portugalija. Įprasta palikti 5–10 % arbatpinigių.
 • Jungtinė Karalystė. Įprasta palikti 10–12 % arbatpinigių.

Keletas patarimų, kaip palikti arbatpinigių Europoje:

 • Grynieji pinigai vis dar yra karalius. Nors kai kuriose vietose galite palikti arbatpinigių kortele, grynieji pinigai vis dar yra labiausiai paplitęs arbatpinigių davimo būdas.
 • Palikite arbatpinigių ant stalo. Kai gausite sąskaitą – palikite arbatpinigių ant stalo prieš išeidami.
 • Jūs galite apvalinti sąskaitą. Tai yra paprastas būdas palikti arbatpinigių, jei neturite smulkių pinigų.
 • Nebijokite paklausti, jei nesate tikri. Jei nesate tikri, kiek arbatpinigių palikti – galite paklausti savo padavėjo ar kito darbuotojo.

Svarbiausia atsiminti, kad arbatpinigiai yra savanoriški. Jūs neturėtumėte jaustis įpareigoti palikti arbatpinigių, jei Jūsų netenkino aptarnavimas.

Apie arbatpinigių mokesčius

Yra labai daug skirtingų išlygų, kurios apibrėžia arbatpinigių gavimą. Aptarsime kelis dažniausius su kuriais tenka susidurti arbatpinigių gavėjams.

Arbatpinigiai į įmonės banko sąskaitą

Arbatpinigiai gali būti gaunami į banko sąskaitą. Tokiu atveju apmokestinamas 21 procentas. Iš jo yra sumokami priedai darbuotojams. Taigi, tokie arbatpinigiai yra apmokestinami kaip pat kaip ir darbo užmokestis.

Jeigu asmuo gavo 121 eurų arbatpinigių, tai jam lieka vos pusė. Kodėl? Kadangi tenka sumokėti šiuos mokesčius: 21 Eur – PVM, 20 Eur – GPM, 21.27 PSD ir VSD, kai 1.77 Eur yra įmonės papildomos sąnaudos, kurios nėra finansuojamos iš gautos 121 Eur sumos. Nemažai? Tikrai nemažai. Tačiau šiuo atveju papildomos pajamos gali leisti prireikus gauti didesnes išmokas ir panašiai.

Arbatpinigiai mokami grynais darbuotojui

Kur kas dažniau Lietuvoje arbatpinigiai yra mokami kiekvienam darbuotojui, tiesiai  į rankas, grynais. Būtent dėl tokio mokėjimo būdo – retas domisi apmokestinimu, kadangi net neplanuoja tai daryti. Bet kuriuo atveju – asmuo, kuris taip gauna arbatpinigius – turėtų juos deklaruoti metinėje pajamų deklaracijoje. Šių pajamų kodas yra 70 ir nuo gautos sumos reikia mokėti 15 procentų GPM. Todėl gavus 121 eurų arbatpinigių – asmeniui lieka kiek daugiau nei 100 eurų. Taigi, kur kas daugiau, tad toks arbatpinigių gavimo tipas net ir sumokant mokesčius yra kur kas priimtinesnis. Būkite sąžiningas ir mokėkite visus pajamų mokesčius, kurie jums priklauso. Tai leis būti ramesniu ir dėl socialinių garantijų.

Dar kelios smulkmenos…

Taip pat reikia atsižvelgti į dar kelias smulkmenas, kurios gali pakoreguoti arbatpinigių mokesčių sumokėjimo procentus ir kitas smulkmenas.

 • Jeigu asmuo gauna arbatpinigius grynais, tačiau juos „sumeta“ į bendrą įmonės biudžetą – tuomet mokami mokesčiai bus taikomi kaip pirmuoju aptartu atveju.
 • Maitinimo įstaigoms yra taikomas 9 procentų PVM. Dėl to sumokami mokesčiai yra mažesni, tad lieka daugiau pajamų.
 • Jeigu asmuo dirba tokioje vietoje, kurioje taikomas lengvatinis PVM tarifas – tuomet apmokestinamųjų pajamų dalis taip pat yra proporcingai mažesnė.

Labai svarbu, kad įmonėje būtų aptarta – kaip arbatpinigiai bus dalijami. Vienu atveju kiekvienas asmuo gavę arbatpinigių juos gali pasilikti sau. Kitu atveju jie gali būti “sumetami” į bendrą biudžetą ir vėliau paskirstomi kiekvienam dirbančiam. Tai jau yra susitarimo reikalas. Tačiau normalu, kad tai koreguoja ir gaunamų arbatpinigių dydį, tad ne visiems yra primintina, kad gaunami arbatpinigiai yra dalinami ant visų, kadangi tikėtina, kad toli gražu ne visi deda vienodą indėlį į darbą.