Individualios veiklos sąskaitos faktūros pavyzdys

Individualios veiklos sąskaitos faktūros pavyzdys – padės kur kas paprasčiau suvokti „sudedamąsias” SF dalis.

Mokesčiai susiję su individualios veiklos pažyma lengvai suprantami tik SODROS ir VMI darbuotojams. Tuo tarpu daugeliui žmonių savarankiškas įmokų darymas vis dar sukelia labai daug keblumų. Dažnai iki galo nesumokama ne piktybiškai, tačiau paprasčiausiai nežinant.

Jeigu nenorite pasimesti informacijos jūroje – skaitykite žemiau. Detaliai, konkrečiai paaiškinsime, kaip turi būti išrašoma sąskaita-faktūra dirbantiems su individualia veikla ir kokia informacija turi būti pateikiama.

Individualios veiklos apskaitos žurnalo pildymas

Savarankiškai savo veiklą vykdantis asmuo turėtų pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą (apskaitos), kuriame fiksuojamas uždarbis ir išlaidos. Darbas – buhalterinis, tačiau būtinas, kadangi metu gale deklaruojant pajamas apskaitos žurnalas padės tiksliai įvertinti gautas pajamas.

Tiesa, individualios veiklos žurnalas – nėra būtinas. Veiklos pajamų ir išlaidų žurnalas turi būti pildomas „dėl savęs”. Tačiau ar verta? Tikrai taip. Kad ir kokia savarankiška veikla yra vykdoma – reikia stebėti, ar ji padeda uždirbti. Tuomet ir žurnalo pildymo darbas nebeatrodys toks varginantis, o su tinkamais įrankiais buhalterinė apskaita bus vedama itin paprastai.

Jeigu individuali veikla vykdoma taikant faktiškas 30 % išlaidas – tokiu atveju neprivalu pildyti išlaidų žurnalo. Išlaidų apskaitos žurnalą galite susikurti ir pats.

Visgi, šiais laikais retas pildo popierinius žurnalus, kadangi tai labai sulėtina darbą, esant poreikiui sunku susirasti greitą informaciją. Elektroninis apskaitos žurnalo pildymas yra kur kas paprastesnis ir kur kas labiau rekomenduojamas būdas.

Individualios veiklos apskaitos dokumentus reikia saugoti 10 metų!

Atsiskaitymo su klientais forma

Gyventojas, kuris verčiasi individualia veikla, kiekvieną kartą už suteiktas paslaugas arba parduotą prekę privalo išrašyti sąskaitą-faktūrą. Veiklos vykdytojas privalo išrašyti SF ir tuomet, atliekamas fizinis pinigų priėmimo aktas, ir tuomet, kai apskaita yra vedama priimant bankinius pavedimus.

SF pildymas

Tinkamai suformuotoje sąskaitoje-faktūroje yra nurodyti šie duomenys:

  • Dokumento pavadinimas. Dokumento viršuje didžiosiomis raidėmis užrašoma SĄSKAITA-FAKTŪRA.
  • Dokumento serijos numeris. Siūlome naudoti ne tik skaičius, tačiau ir raides. Pavyzdžiui, savo asmenvardžio raides: Jonas Petraitis – JP1, JP2 ir t.t.
  • Nurodoma data. Apskaitos žurnale galite pasirinkti, ar fiksuoti sąskaitos išrašymo, ar pinigų gavimo datą (kuris apskaitos principas labiausiai tinka Jums?). Šį principą detaliau aptaria VMI savo puslapyje. Priklausomai nuo jo, pajamos fiksuojamos gavimo momentu arba kuomet yra išrašoma SF (tai neturėtų lemti žurnalo pildymo darbų).
  • Nurodykite konkretų parduoto gaminio labai paslaugos pavadinimą, vienetus ir panašiai. Detalesnis apibūdinimas reikalingas ne paslaugos užsakovui, tačiau Jums pačiam. Tai padės individualios veiklos „našumą” įsivertinti kur kas paprasčiau.
  • Nurodykite savo vardą, pavardę, pardavėjo kodą, asmens kodą, surenkamąja sąskaitą, jeigu juridinis asmuo yra PVM mokėtojas – jo kodą ir panašiai.

Sąskaitoje turi būti nurodyti ne tik paslaugos suteikėjo rekvizitai, tačiau ir paslaugos priėmėjo. Ne visi noriai dalinasi savo duomenimis, tad daugeliui atveju užtenka tik fizinio asmens vardo bei pavardės. 

Individualios veiklos sąskaita-faktūra Jums – būtina, tačiau paslaugos arba prekės gavėjas gali jos atsisakyti, gali nenurodyti savo asmens kodo, jeigu to nenori. Visgi, tai nereiškia, kad tokių veiklos pajamų nereikia fiksuoti. Būtina. Lygiai taip pat ši informacija taip pat turi būti fiksuojama individualios veiklos pajamų ir išlaidų žurnale.

Kiti SF tipai

Rekomenduojame naudoti ir išankstines sąskaitas, kurios tampa mokumo garantija. Išankstinės individualios veiklos SF atrodo panašiai kaip ir „tikrosios” arba išrašytos kasos aparato.

Asmuo, kuris per metus uždirbo daugiau nei 45 tūkst/EUR privalo išrašyti PVM sąskaitą-faktūrą, o asmuo, kuris šios sumos neviršijo – išrašo sąskaitą-faktūrą. Anksčiau ant įprastos sąskaitos buvo reikalingas parašas – šiuo metu jo nebereikia.

Individualios veiklos SF būtina kiekvieną kartą, kai tik veikla besiverčiantis asmuo suteikia kokią nors paslaugą. Reikalinga ir tokiu atveju, kai išrašoma naudojant kasos aparatą. Jeigu paslaugos priėmėjas tikina, kad sąskaita jam nėra reikalinga – ją išrašyti vis tiek būtina. Paprasčiausiai – neperduokite paslaugos gavėjui, pasilikite kopiją tik sau.

Svarbiausia po ranka turėti visus dokumentus, tuomet apskaitos tvarkymo darbai nebus varginantys. SF, lygiai taip pat kaip pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalas, turi būti po ranka, kadangi VMI turi teisę prašyti įrodyti savo pajamas sąskaitomis.

Sąskaitos-faktūros pildymas bus greitesnis ir paprastesnis su sąskaita123, kadangi išsaugojus duomenis pavyks greičiau išrašyti sąskaitas.

Kokius mokesčius mokėti?

Individualios veiklos pažymą turintis asmuo – turi mokėti tris mokesčius: 2 SODRAI ir 1 VMI.

Mokami mokesčiai:

Gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Gyventojų pajamų mokestis yra skirstomas į 5 bei 15 procentų priklausomai nuo to, koks veiklos pelnas. Taigi, jeigu uždirbote daugiau nei 20 tūks. eurų per metus – mokėsite 15 procentų. O jeigu mažiau – mokesčio tarifas irgi mažesnis.

Valstybinis socialinis draudimas (VSD).

Šiuo metu socialinio tarifo mokestis yra 28,9 procentų. Jeigu kaupiate pensiją + 2 procentai.

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD).

Kiekvieną mėnesį sumokamasis privalomasis sveikatos draudimas. Mokama 9 procentus nuo MMA. Šiuo metu PSD suma yra 36 EUR, kurį kitaip nedraustas asmuo turi mokėti kiekvieną mėnesį.