5 min

Kiek reikia atidirbti išeinant iš darbo 2025: gairės ir žingsniai, kuriuos reikia žinoti

Vaizdas turi gradientinį foną, pereinantį iš tamsiai į šviesiai pilką, su žodžiu „ATIDIRBIMAS“ paryškintu baltu tekstu centre.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-16

​Jei planuojate nutraukti darbo sutartį savo iniciatyva, be svarbių priežasčių, turite raštu įspėti darbdavį ne vėliau kaip prieš 20 kalendorinių dienų.

Tačiau yra situacijų, kai įspėjimo terminas gali būti trumpesnis:​

  • Bandomasis laikotarpis. Jei dirbate bandomuoju laikotarpiu, įspėjimo terminas yra 3 darbo dienos. ​
  • Svarbios priežastys. Jei yra svarbių priežasčių, tokių kaip darbdavio įsipareigojimų nevykdymas (pvz., atlyginimo nemokėjimas), įspėjimo terminas yra 5 darbo dienos.

Atkreipkite dėmesį, kad įspėjimo laikotarpis nėra pratęsiamas dėl laikino nedarbingumo ar atostogų. Darbo sutartis pasibaigia pasibaigus įspėjimo terminui, net jei tuo metu esate nedarbingas ar atostogaujate.

Išeinant iš darbo

Išėjimas iš darbo yra svarbus sprendimas ir darbuotojas turi laikytis tam tikrų teisinių reikalavimų bei procedūrų (įskaitant darbo sutarties nutraukimą).

1. Išankstinis įspėjimas

Darbuotojas turi teisę išeiti iš darbo, tačiau privalo apie tai pranešti darbdaviui. Dažniausiai tai daroma, pateikiant darbuotojo rašytinį pareiškimą. Šis prašymas turėtų būti rašomas raštu ir jame nurodyta išėjimo iš darbo data. Teisės aktai numato, kad įspėjimas turėtų būti pateiktas prieš tam tikrą laikotarpį (pvz., 20 dienų) iki planuojamos išeities datos.

2. Darbdavio atleidimas

Darbuotojas gali būti atleistas iš darbo darbdavio iniciatyva, tačiau ši procedūra gali būti sudėtinga ir priklauso nuo konkrečių aplinkybių. Jei darbdavys nori atleisti darbuotoją – jam gali prireikti pateikti aiškias priežastis. Rekomendacijos gavimas gali būti svarbus aspektas, jei darbuotojas siekia tolesnių darbo galimybių, tačiau atleidimas gali įvykti ir be rekomendacijų.

3. Įrodymas apie pareiškimo gavimą

Svarbu, kad darbuotojas turėtų įrodymą, jog darbdavys gavo jo pareiškimą išeiti iš darbo. Tai gali būti, pavyzdžiui, registruotas laiškas, pašto kvitas arba raštiškas patvirtinimas iš darbdavio. Tai padeda išvengti situacijų, kai darbdavys gali teigti, kad pareiškimas nebuvo gautas.

4. Išankstinio įspėjimo laikotarpis

Darbuotojas paprastai turi informuoti darbdavį ne vėliau kaip prieš 20 kalendorinių dienų apie savo ketinimą išeiti iš darbo. Šis laikotarpis suteikia darbdaviui galimybę rasti pakeitimą arba organizuoti darbo procesus, tačiau yra tam tikrų išimčių, pavyzdžiui, jei darbuotojas ir darbdavys susitaria dėl trumpesnio laikotarpio.

5. Ankstyvas išėjimas

Darbuotojas gali išeiti iš darbo anksčiau nei numatyta, jei darbdavys jį atleidžia, tačiau, kaip jau minėta, tai gali būti susiję su rekomendacijų gavimu ar kitomis sąlygomis ir tai turi būti suderinta su darbdaviu. Darbdavys gali turėti tam tikrų reikalavimų, kuriuos darbuotojas turi atitikti.

Darbo sutarties nutraukimo procesas

Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva yra svarbus procesas, kuris turi teisinių pasekmių, todėl darbuotojas turi žinoti savo teises ir pareigas.

Diagrama, kurioje rodomas darbo sutarties nutraukimo procesas su penkiais etapais: 1) Parašykite prašymą, 2) Įteikite darbdaviui, 3) Išlaikykite įspėjimo terminą, 4) Nutraukite sutartį, 5) Užbaikite dokumentaciją.

Darbo sutarties nutraukimas pagal DK 56 straipsnį

Darbuotojas turi teisę nutraukti darbo sutartį savo iniciatyva dėl svarbių priežasčių, kaip nurodyta Darbo kodekso 56 straipsnyje, jei atlyginimas nėra mokamas du mėnesius iš eilės. Svarbios priežastys gali apimti:

  • Darbdavio įsipareigojimų nevykdymą (pvz., atlyginimo nemokėjimą).

  • Priklausomai nuo situacijos, gali būti ir kitų aplinkybių, pavyzdžiui, nepriimtinas elgesys darbo vietoje ar pavojingos darbo sąlygos.

Prašymo atleisti iš darbo pateikimas darbuotojo rašytiniu pareiškimu

Jei darbdavys ilgiau kaip du mėnesius nevykdo savo įsipareigojimų – darbuotojas gali parašyti prašymą atleisti iš darbo. Prašymas turėtų būti pateiktas raštu, t. y., darbuotojo rašytiniu pareiškimu, jame būtina aiškiai nurodyti priežastis, dėl kurių darbuotojas nusprendžia nutraukti darbo sutartį.

Įspėjimo laikotarpis

Pagal teisės aktus, darbuotojas turi pareigą informuoti darbdavį apie ketinimą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip prieš 20 kalendorinių dienų, prieš planuojamą išeitį. Šis laikotarpis leidžia darbdaviui pasiruošti ir, jei įmanoma, rasti darbuotojo pakeitimą.

Pravaikšos ir jų žymėjimas

Jei darbuotojas nusprendžia nedirbti įspėjimo laikotarpiu ir neatvykti į darbą – jo pravaikštos bus žymimos. Tai gali turėti pasekmių, pavyzdžiui, galėtų paveikti darbuotojo darbo užmokestį ar net jo teises gauti rekomendacijas ateityje. Tokiu atveju, būtina įvertinti visas rizikas.

Darbdavio nesutikimas su prašymu

Jei darbdavys nesutinka su darbuotojo prašymu nutraukti darbo sutartį – darbuotojas vis tiek turi teisę pasinaudoti savo teisėmis ir nutraukti sutartį savo iniciatyva be darbdavio, jei tam yra pagrindas (pvz., nevykdomi įsipareigojimai). Visgi, darbuotojas turi būti atsargus ir, jei reikia, konsultuotis su teisininku, kad išvengtų teisinių ginčų.

Dokumentacija ir formalumai

Visi prašymai ir susitarimai turėtų būti pateikti rašytine forma. Rekomenduojama prašymą pateikti registruotu laišku arba gauti raštišką patvirtinimą iš darbdavio, kad būtų užtikrinta, jog dokumentai buvo gauti. Tai gali būti naudinga, jei vėliau kyla ginčų dėl darbo sutarties nutraukimo.

Teisinės pasekmės ir konsultacijos

Darbuotojams svarbu žinoti, kad darbo sutarties nutraukimas gali turėti ilgalaikių pasekmių, todėl rekomenduojama konsultuotis su teisininku arba darbo teisės specialistu, kad būtų aišku, kokie veiksmai yra tinkami konkrečioje situacijoje.

Infografika pavadinimu „Svarbios priežastys, leidžiančios greičiau nutraukti darbo sutartį“. Jame išvardijamos tokios priežastys kaip nemokami atlyginimai už 2+ mėnesius, netinkamas elgesys darbe (diskriminacija, psichologinis spaudimas) ir nesaugios darbo sąlygos.
1 pav Svarbios priežastys leidžiančios greičiau nutraukti darbo sutartį Jame išvardijamos tokios priežastys kaip nemokami atlyginimai už 2 ir daugiau mėnesių netinkamas elgesys darbe diskriminacija psichologinis spaudimas ir nesaugios darbo sąlygos
author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Baltos, paryškintos raidės, kuriose rašoma „UAB“, yra centre ant lygaus gradiento fono, kuris pereina nuo raudonos kairėje iki violetinės dešinėje.
4 min Darius Šoparas
Kas yra uždaroji akcinė bendrovė (UAB)?
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra atsakomybės privatus juridinis asmuo, kurį sudaro akcininkai, valdantys įstatinį kapitalą. Uždaroji akcinė bendrovė yra privatus juridinis asmuo, kurio įstatinis kapitalas yra padalintas į dalis, vadinamas akcijomis. Civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo apsaugo akcininkų asmeninius turtus nuo verslo rizikos. UAB veiklą reglamentuoja akcinių bendrovių įstatymas, kuris nustato pagrindines taisykles, įskaitant minimalaus […]
Gradiento fonas nuo mėlynos iki violetinės su tekstu "I. VAZ GIDAS" centre balta spalva.
11 min Darius Šoparas
i.VAZ gidas
i.VAZ yra Išmaniosios Mokesčių Administravimo Sistemos (i.MAS) posistemė, skirta važtaraščių duomenų teikimui Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pagal teisės aktų reikalavimus ir duomenų teikimo prievoles. Ši posistemė leidžia mokesčių mokėtojams teikti važtaraščių duomenis elektroniniu būdu, užtikrinant jų saugumą ir tikslumą. Naudodamiesi i.VAZ – įmonės gali lengvai ir greitai pateikti visą reikiamą informaciją apie krovinio vežimą, taip […]
Baltas tekstas „MTEP“ didžiosiomis raidėmis, centre vientisame ryškiai žaliame fone.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
MTEP lengvata
Pelno mokesčio įstatymas (toliau – PMĮ) numato įvairias pelno mokesčio lengvatas įmonėms. Pavyzdžiui, lengvata investiciniam projektui, lengvata išlaidoms kinui remti, akcijų paketo pardavimo pajamų neapmokestinimas ir t. t. Viena iš šių aktualių lengvatų yra ir taip vadinama MTEP lengvata. MTEP pelno mokesčio lengvata taikoma įmonėms, kurios vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Įmonės gali tris […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai