5 min

Metinis pajamų deklaravimas už 2024 metus

Nuotraukoje purpuriniame fone pavaizduotas tekstas „UŽ 2024“.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-01

Metinis pajamų deklaravimas – svarbus žingsnis kiekvienam dirbančiajam ar gaunančiam pajamų Lietuvoje. Tai ne tik įstatyminė pareiga, bet ir galimybė susigrąžinti permokėtus mokesčius, pasinaudoti lengvatomis ar tiesiog įsitikinti, kad viskas su tavo finansais – tvarkoje. Nors procesas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti sudėtingas, iš tiesų, žinant pagrindinius žingsnius, jį atlikti galima greitai ir be streso.

Viskas yra paprasta

Gyventojai gali pateikti metines GPM deklaracijas „Vedlio“ pagalba, kas reiškia, kad gyventojai, prisijungę prie VMI elektroninio deklaravimo sistemos, gali peržiūrėti, užpildyti ir pateikti metines GPM deklaracijas, kuomet taip vadinamas „vedlys“ užduoda klausimus gyventojui, įspėja, primena, kad gyventojas ko svarbaus neapmirštų ir taip vedamas „vedlio“ klausimų užpildo bei pateikia deklaraciją. Vos kelių mygtukų paspaudimu gyventojai gali peržiūrėti ir pateikti metines GPM deklaracijas, kas užtrunka vos kelias minutes.

Daugumai gyventojų nieko papildomai pildyti nereikia, jie tik prisijungia, peržiūri formą ir ją pateikia bei iš karto per suformuojamą banko pavedimą gali sumokėti GPM, jei deklaracijoje deklaruotinas mokėtinas GPM.

Kad deklaravimo procesas būtų sklandus svarbu pateikti tikslius ir teisingus duomenis pajamų deklaracijose, taigi gyventojai prieš teikiant deklaraciją gali pasitikrinti, kokius duomenis apie jų pajamas ir išlaidas pateikė tretieji asmenys: tai galima sužinoti pirmajame „vedlio“ lange pasirinkus “Peržiūrėti 2024 metų pažymos kortelę”.

VMI sistemų pagalba daugumai gyventojų deklaracijos būna pilnai jau užpildytos pačios VMI turimais duomenimis. Tačiau tam tikrai daliai tenka papildyti, todėl toliau straipsnyje nagrinėjamos pagrindinės skiltys, kokie duomenys pateikiami pildant „Vedlį“. Straipsniu siekiama, kad skaitytojai vienoje vietoje rastų detalesnę informaciją, kokios pajamos kuriose „vedlio“ dalyse deklaruojamos.

Kaip susidaro ir kaip grąžinamos GPM permokos?

Mokesčio permoka susidaro tais atvejais, kai gyventojai pagal gyvybės draudimo sutartis savo, sutuoktinio, nepilnamečių vaikų arba vyresnių kaip 18 metų neįgalių vaikų naudai moka draudimo įmokas; pensijų kaupimo įmokas; palūkanas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 metų sausio 1 dienos).

Permokos atsiranda ir tuomet, kai gyventojai moka už studijas, kurių metu įsigyjamas pirmasis aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma kvalifikacija, arba grąžina studijoms gautą paskolą. Jei studentas neturi galimybės pasinaudoti šia teise, už jį tai gali padaryti tėvai ar sutuoktinis.

Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoka neretai susidaro tais atvejais, kai gyventojas nusprendžia netaikyti mėnesio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), nors jam šis priklauso.

Susigrąžinti GPM permoką galima tiesiog pateikus metinę pajamų mokesčio deklaraciją per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS). Tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti papildomai nereikia – permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d. Pažymėtina, kad permokų grąžinimas vykdomas atsitiktine tvarka, nepriklausomai nuo deklaracijos pateikimo laiko.

Deklaracijas laiku pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti, ar jiems nereikia patikslinti anksčiau teiktos deklaracijos. Pateikus patikslintą deklaraciją, permokos gražinimo terminas – ne vėliau kaip per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo dienos.

Praktiniai patarimai deklaravimo procesui

Pildykite deklaraciją laiku. Pajamų deklaraciją reikia pateikti iki gegužės 2 d. Vėluojant nuo kitos dienos po termino skaičiuojami mokestiniai delspinigiai, todėl svarbu deklaruoti pajamas laiku ir išvengti papildomų išlaidų.

Rūpinkitės tikslia informacija. Pateikdami pajamų deklaraciją, pasitikrinkite, ar visi duomenys yra tikslūs ir visiškai pilni deklaracijos pažymoje. Netikslūs duomenys gali lemti poreikį vėliau teikti patikslintą deklaraciją, todėl svarbu atidžiai peržiūrėti visą pateikiamą informaciją.

Naudokitės elektronine deklaravimo sistema. Elektroninio deklaravimo sistema (EDS) yra patogus ir greitas būdas pateikti pajamų deklaraciją. Naudodamiesi EDS, galite lengvai sekti savo deklaracijos būseną ir matyti aktualią informaciją.

Sekite VMI informaciją internetiniame jos puslapyje. VMI pagal poreikį atnaujina informaciją apie deklaravimo aktualijas savo internetinėje svetainėje, taip pat deda aktualius pranešimus ir „Mano VMI“ sistemoje. Sekite šią informaciją, kad deklaruoti pajamas galėtumėte laiku ir tai būtų paprasta.

Konsultuokite su specialistais. Jei kyla klausimų dėl pajamų deklaravimo, visuomet galima pasinaudoti VMI konsultacijomis raštu, chat skiltyje ar telefonu. Pirmiausia kilusių klausimų visuomet naudinga pabandyti pasiklausti VMI internetiniame puslapyje „chat skiltyje” virtulaus asistento Simo.

Toliau panagrinėkime dar kelis aktualius klausimus

Kokias pajamų deklaravimo datas svarbiausia atsiminti?

Primintina, kad deklaracijas, prašymus skirti dalį sumokėto gyventojo pajamų mokesčio (GPM) paramai, o kai kuriems ir pateikti turto deklaracijas, per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) reikia iki gegužės 2 d., o pajamų mokesčio permokos atsitiktine tvarka, neatsižvelgiant į deklaracijos pateikimo datą, gyventojams grąžinamos iki liepos 31 d.

Deklaraciją teikiant mokėtinas ar grąžintinas GPM apskaičiuojamas automatiškai sistemoje ir pateikiama mokėtina ar grąžintina GPM suma pačioje deklaracijoje, kurią (jei mokėtina) reikia sumokėti iki gegužės 2 dienos.

Pajamos, gautos iš individualios veiklos, privalo būti deklaruotos pajamų deklaracijoje Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nustatyta tvarka.

Pajamų deklaracijoje deklaruojamos įvairios pajamos, pavyzdžiui, tai apima pajamas, gautas iš su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančių santykių. Jeigu, pavyzdžiui, gyventojas vykdė tik individualią veiklą, tai jis pajamų deklaracijas jau galima teikti už praėjusius metus jau nuo m. sausio 1 d.

Dažniausiai užduodami klausimai apie pajamų deklaravimą

Kada reikia deklaruoti pajamas? Pajamas už 2024 metus reikia deklaruoti iki kitų metų (2025 m.) gegužės 2 d. Tai yra galutinis terminas, todėl svarbu deklaruoti pajamas laiku, kad išvengtumėte mokestinių delspinigų skaičiavimo.

Kaip užpildyti pajamų deklaraciją? Pajamų deklaracija pildoma EDS sistemoje. Gyventojai, prisijungę prie VMI elektroninio deklaravimo sistemos, gali peržiūrėti, užpildyti ir pateikti metines GPM deklaracijas, kuomet taip vadinamas „vedlys“ užduoda klausimus gyventojui, įspėja, primena, kad gyventojas ko svarbaus neapmirštų ir taip vedamas „vedlio“ klausimų užpildo bei pateikia deklaraciją

Kaip susigrąžinti GPM permoką? Susigrąžinti GPM permoką galima tiesiog pateikus metinę pajamų mokesčio deklaraciją per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS). Tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti papildomai nereikia – permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.

Kokius dokumentus reikia pateikti kartu su pajamų deklaracija? Deklaruojant pajamas, gali prireikti pateikti dokumentus, patvirtinančius tam tikras išlaidas ar parduodamo turto įsigijimo kainą. Tai gali būti pirkimo kvitai, sąskaitos faktūros, darbo sutartys, paskolų sutartys ir kiti dokumentai, susiję su deklaruojamomis pajamomis ir išlaidomis. Šie dokumentai padės įrodyti jūsų pateiktų duomenų tikslumą.

Kaip apskaičiuoti mokėtinus mokesčius? Mokėtinus mokesčius apskaičiuojate deklaruodami visas per metus gautas pajamas ir atitinkamas išlaidas. Pagrindiniai pajamų mokesčiai, kurie pritaikomi teikiant pajamų deklaraciją yra 15% arba 20%, priklausomai nuo pajamų dydžio (darbo užmokesčiui gali būti taikomas ir 32 proc. tarifas viršijus 60 VDU per metus). VDU – tai Vidutinio šalies darbo užmokesčio, taikomo apdraustųjų asmenų 2024 metų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti, dydis – 1 902,70 Eur.

author avatar
Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Doc. dr. Martynas Endrijaitis yra mokesčių teisės ekspertas, VU Teisės fakulteto ir Verslo mokyklos docentas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių mokslinių bei praktinių straipsnių mokesčių, teisės, finansų temomis komentarų autorius. Martynas taip pat skaito paskaitas mokesčių teisės, finansinės apskaitos ir audito teisės bei viešųjų finansų teisės temomis, vadovauja kursiniams, magistro darbams ir disertacijoms. Švietimo ir mokymo tikslais straipsniuose, komentaruose pateikiama autoriaus kaip pedagogo ir mokesčių teisės eksperto nuomonė. Martynas turi VU socialinių mokslų (teisės) daktaro laipsnį, taip pat VU ekonomikos (finansinės apskaitos ir audito) magistrą ir gavęs apdovanojimą už nuopelnus mokslui.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Gradiento fonas nuo mėlynos iki violetinės su tekstu "I. VAZ GIDAS" centre balta spalva.
11 min Darius Šoparas
i.VAZ gidas
i.VAZ yra Išmaniosios Mokesčių Administravimo Sistemos (i.MAS) posistemė, skirta važtaraščių duomenų teikimui Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pagal teisės aktų reikalavimus ir duomenų teikimo prievoles. Ši posistemė leidžia mokesčių mokėtojams teikti važtaraščių duomenis elektroniniu būdu, užtikrinant jų saugumą ir tikslumą. Naudodamiesi i.VAZ – įmonės gali lengvai ir greitai pateikti visą reikiamą informaciją apie krovinio vežimą, taip […]
Baltas tekstas „MTEP“ didžiosiomis raidėmis, centre vientisame ryškiai žaliame fone.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
MTEP lengvata
Pelno mokesčio įstatymas (toliau – PMĮ) numato įvairias pelno mokesčio lengvatas įmonėms. Pavyzdžiui, lengvata investiciniam projektui, lengvata išlaidoms kinui remti, akcijų paketo pardavimo pajamų neapmokestinimas ir t. t. Viena iš šių aktualių lengvatų yra ir taip vadinama MTEP lengvata. MTEP pelno mokesčio lengvata taikoma įmonėms, kurios vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą. Įmonės gali tris […]
Nuotraukoje baltomis didžiosiomis raidėmis pavaizduotas žodis „DEKLARAVIMAS“, kurio centre yra gradientinis fonas, pereinantis iš mėlynos spalvos kairėje į geltoną dešinėje.
4 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Aktualūs praktiniai pajamų deklaravimo klausimai: 2025 metų gairės
Šiemet deklaruojant pajamas už praėjusius 2024 metus naujovių nėra. Svarbiausia prisiminti šias pajamų deklaravimo datas: gegužės 2 d. – terminas pateikti pajamų deklaraciją bei liepos 31 d. – ikis šios datos grąžinamos permokos. Taigi, deklaracijas, prašymus skirti dalį sumokėto gyventojo pajamų mokesčio (GPM) paramai, o kai kuriems ir pateikti turto deklaracijas, per Elektroninio deklaravimo sistemą […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai