5 min

PSD abiturientams: ar man reikia mokėti?

Ant rudo paviršiaus plokščias raštinės reikmenų išdėstymas, įskaitant žirkles, sąvaržėlę, pieštuką, klijus, sąsiuvinius ir trintukus. Elementai yra išdėstyti vaizdo apačioje, o viršuje yra daug tuščios vietos su dviem baltos ir geltonos spalvos apskritimais. Idealiai tinka PSD abiturientams, kuriems reikia projektavimo išteklių.
Turinys
Atnaujinta 2024-09-28

Ar Studentams Reikia Moketi PSD: Abiturientams | Sąskaita123

PSD abiturientamas kiekvienais metais kelia daug klausimų. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ypač turėtų susirūpinti jaunuoliai, kurie šiais metais baigė vidurinę arba aukštąją mokyklą. Iki rugpjūčio pabaigos jie bus draudžiami valstybės lėšomis. O kas tada?

Jei iki rugsėjo pabaigos nepradės studijuoti, dirbti arba jei Užimtumo tarnyba jiems nesuteiks bedarbio statuso – tokiais atvejais PSD įmoką reikės sumokėti patiems. Norint gauti valstybės paramą, būtina užsiregistruoti užimtumo tarnyboje, jei nesimokote ir nedirbate.

Šių įmokų mokėjimas Lietuvoje yra privalomas. Apdraustiesiems valstybė garantuoja nemokamą sveikatos priežiūrą, tuo tarpu žmonės, neturintys PSD, už medicinos paslaugas turi susimokėti patys – nemokamai teikiama tik būtinoji medicinos pagalba.

Jei asmuo dirba pagal darbo sutartį – PSD įmokas „Sodrai“ perveda darbdavys. Asmenys iki 18 metų, nuolatinių (dieninių) studijų studentai, valstybės remiami asmenys, bedarbiai ir kiti yra draudžiami valstybės lėšomis.

Tie gyventojai, kurie nedirba, neieško darbo, nesimoko ir nėra draudžiami valstybės lėšomis – minimalias įmokas turi mokėti patys.

Baigiau mokyklą

Nesumokėjus įmokos iki einamojo mėnesio pabaigos, nutrūksta sveikatos draudimas – reikia mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas ir kaupiasi skola, kurią vis tiek reikės padengti.

Nuolatinių (dieninių) studijų studentai yra draudžiami PSD valstybės lėšomis, tad įstojusiems į universitetą ar tęsiantiems studijas nereikia rūpintis PSD įmoka.

Tiesa, jei studentas norės derinti mokslus su darbu pagal individualios veiklos pažymėjimą, verslo liudijimą ar kitą savarankiškos veiklos formą, nustatyto dydžio PSD įmokas jis turės sumokėti.

Užsienis pagal mainų programas…

Tie jaunuoliai, kurie išvyksta studijuoti į Europos Sąjungos ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicarijos (profesinėse, aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programas), kasmet kviečiami pateikti teritorinei ligonių kasai pažymą ant originalaus aukštosios mokyklos blanko. Dokumentas patvirtina, kad jie studijuoja nuolatinių studijų programoje. Netinka tokių pažymų kopijos ar kvietimai studijuoti.

Išvykstantiems studijuoti į minėtas šalis – verta turėti Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri garantuoja būtinąją medicinos pagalbą užsienyje. ES šalių studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl tęsiant studijas ES, dokumentą (pažymą) apie mokslus reikia pateikti kasmet.

Lietuvos piliečiai, kurie išvyksta studijuoti į kitas šalis (pvz., JAV, Jungtinę Karalystę), nėra draudžiami PSD valstybės lėšomis. Svarbu prisiminti, kad kitose šalyse studijuojantys jaunuoliai savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys ir draustis privačioje draudimo bendrovėje.

Įstojusieji į JK aukštąsias mokyklas iki 2020 m. gruodžio 31 d. PSD yra draudžiami PSD valstybės lėšomis iki studijų pabaigos, tačiau ne ilgiau nei iki 2023 m. rugpjūčio 31 d.

Panaši tvarka galioja studentams išvykstantiems į užsienio universitetus pagal mainų programas. Jei vykstama į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, PSD mokėti nereikės, o tose šalyse studentas galės naudotis medicinos paslaugomis. Ligonių kasos dengia patirtas išlaidas. Tuo tarpu vykstantiems į kitas šalis reikėtų patiems pasirūpinti draudimu (ligonių kasos nedengia) – kitaip gali tekti mokėti už sveikatos paslaugas iš savo kišenės.

Studijuojantiems užsienio aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės formos studijų programą taip pat patartina atkreipti dėmesį, kada oficialiai prasideda mokslo metai. Moksleiviai ir nuolatinių (dieninių) studijų studentai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis ir šis draudimas galioja iki rugpjūčio pabaigos.

Jei studijos pradedamos nuo rugsėjo, PSD galioja ir toliau. Tačiau jei mokslai prasideda spalį, PSD įmoką už rugsėjį reikia sumokėti savarankiškai. Sveikatos draudimo įmokas galite sumokėti internetu. Mokėti PSD įmokas savarankiškai reikia kodu 444.

Pasitikrinti, ar esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, galima čia.

Studijų ir darbo derinimas

Studijuojant ir dirbant kartu, svarbu žinoti, kaip tai veikia jūsų privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Jei esate samdomas darbuotojas, jūsų darbdavys apskaičiuos ir perves PSD įmokas nuo jūsų atlyginimo. Tačiau, jei studijuojate ir dirbate su individualios veiklos pažyma arba verslo liudijimu, turėsite mokėti nustatytas PSD įmokas savarankiškai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei jūsų pajamos yra mažesnės nei minimaliosios mėnesinės algos (MMA), jūsų PSD įmokos bus mažesnės. Tai reiškia, kad net ir derinant studijas su darbu, galite išlaikyti sveikatos draudimą be didelių finansinių išlaidų.

PSD įmokų mokėjimo nuostatos

PSD įmokų mokėjimo nuostatos yra svarbios žinoti, kad būtumėte apdraustas valstybės lėšomis. PSD įmokos mokamos kiekvieną mėnesį, iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Fiksuotos PSD įmokos dydis yra 6,98 procento minimaliosios mėnesinės algos (MMA), galiojančios mėnesio, už kurį mokama įmoka, paskutinę dieną. Jei jūsų pajamos yra mažesnės nei MMA, jūsų PSD įmokos bus mažesnės. Taip pat, jei jūsų pajamos yra didesnės nei MMA, jūsų PSD įmokos bus didesnės. Tai užtikrina, kad sveikatos draudimas būtų prieinamas visiems, nepriklausomai nuo jų pajamų lygio.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Paveikslėlis – turkio spalvos fonas, kurio centre baltas tekstas „Pardavimo kvitas“.
4 min Darius Šoparas
Prekių paslaugų pirkimo pardavimo kvitas
Prekių paslaugų pirkimo pardavimo kvitas yra oficialus dokumentas, kuris patvirtina prekių ar paslaugų pirkimo-pardavimo faktą tarp dviejų šalių – pardavėjo ir pirkėjo. Lietuvoje šio dokumento forma ir pildymo taisyklės yra reglamentuotos teisės aktų (išrašyto kvito tvarką reglamentuoja: FR0508 forma patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu […]
Baltos spalvos tekstas „CE ženklas“ gradientiniame fone, pereinant iš rožinės į oranžinę.
6 min Rūta Kirdeikė
CE žymėjimas: kaip gauti sertifikatą? + nemokamas proceso gidas
CE ženklinimas, kilęs iš prancūzų kalbos frazės Conformité Européene, reiškia „Europos patvirtinimas“. Raidės CE žymi, jog gaminys atitinka Europos Sąjungos saugos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kurie nustatyti tam tikrose direktyvose. CE ženklas yra privalomas produktams, kuriems taikomos šios direktyvos, ir užtikrina laisvą tokio gaminio judėjimą Europos Sąjungos vieningoje rinkoje. Gamintojas deklaruoja, kad produktas atitinka visus […]
Moteris garbanotais plaukais, vilkinti smėlio spalvos drabužį, stovi kairėje rankoje laikydamas iškarpinę. Jos kairėje šviesiame fone yra tekstas lietuvių kalba „MB Nario Lėšų Išėmimas Asmeniniams Poreikiams GPM Mokestis“.
5 min martynas
MB nario lėšų išėmimas asmeniniams poreikiams: GPM mokestis
Mažosios bendrijos narys iš mažosios bendrijos išsiėmė lėšas asmeniniams poreikiams: ką reikia žinoti dėl GPM? Kai mb narys išimamos lėšos asmeniniams poreikiams Verslo praktikoje neretai pasitaiko, jog mažosios bendrijos (toliau – MB) narys iš MB asmeniniams poreikiams išsiima lėšas (straipsnyje nenagrinėjami paslaugų sutarčių ar kiti atvejai, o analizuojamas klausimas tik apie lėšas asmeniniams poreikiams). Kaip […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai