5 min

PSD abiturientams: ar man reikia mokėti?

Baltas tekstas su užrašu „PSD“ yra centre vientisame šviesiai violetiniame fone.
Turinys
Atnaujinta 2025-04-23

PSD abiturientamas kiekvienais metais kelia daug klausimų. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ypač turėtų susirūpinti jaunuoliai, kurie šiais metais baigė vidurinę arba aukštąją mokyklą. Iki rugpjūčio pabaigos jie bus draudžiami valstybės lėšomis. O kas tada?

Jei iki rugsėjo pabaigos nepradės studijuoti, dirbti arba jei Užimtumo tarnyba jiems nesuteiks bedarbio statuso – tokiais atvejais PSD įmoką reikės sumokėti patiems. Norint gauti valstybės paramą – būtina užsiregistruoti užimtumo tarnyboje, jei nesimokote ir nedirbate.

Šių įmokų mokėjimas Lietuvoje yra privalomas. Apdraustiesiems valstybė garantuoja nemokamą sveikatos priežiūrą, tuo tarpu žmonės, neturintys PSD, už medicinos paslaugas turi susimokėti patys – nemokamai teikiama tik būtinoji medicinos pagalba.

Jei asmuo dirba pagal darbo sutartį – PSD įmokas „Sodrai“ perveda darbdavys. Asmenys iki 18 metų, nuolatinių (dieninių) studijų studentai, valstybės remiami asmenys, bedarbiai ir kiti yra draudžiami valstybės lėšomis.

Tie gyventojai, kurie nedirba, neieško darbo, nesimoko ir nėra draudžiami valstybės lėšomis – minimalias įmokas turi mokėti patys.

Baigiau mokyklą

Nesumokėjus įmokos iki einamojo mėnesio pabaigos, nutrūksta sveikatos draudimas – reikia mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas ir kaupiasi skola, kurią vis tiek reikės padengti.

Nuolatinių (dieninių) studijų studentai yra draudžiami PSD valstybės lėšomis, tad įstojusiems į universitetą ar tęsiantiems studijas nereikia rūpintis PSD įmoka. Studijuojantys neakivaizdiniu būdu ar ištęstinėse studijų programose nėra draudžiami valstybės lėšomis ir turi mokėti PSD įmokas savarankiškai.

Tiesa, jei studentas norės derinti mokslus su darbu pagal individualios veiklos pažymėjimą, verslo liudijimą ar kitą savarankiškos veiklos formą – nustatyto dydžio PSD įmokas jis turės sumokėti.

Informacinis grafikas lietuvių kalba apie PSD (privalomasis sveikatos draudimas) baigus mokyklą, išvardijamos galimybės studentams ir darbuotojams, įskaitant mėnesinio mokėjimo duomenis, žaliame ir baltame fone.

Užsienis pagal mainų programas…

Tie jaunuoliai, kurie išvyksta studijuoti į Europos Sąjungos ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicarijos (profesinėse, aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programas), kasmet kviečiami pateikti teritorinei ligonių kasai pažymą ant originalaus aukštosios mokyklos blanko. Dokumentas patvirtina, kad jie studijuoja nuolatinių studijų programoje. Netinka tokių pažymų kopijos ar kvietimai studijuoti.

Išvykstantiems studijuoti į minėtas šalis – verta turėti Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri garantuoja būtinąją medicinos pagalbą užsienyje. ES šalių studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl tęsiant studijas ES, dokumentą (pažymą) apie mokslus reikia pateikti kasmet.

Lietuvos piliečiai, kurie išvyksta studijuoti į kitas šalis (pvz., JAV, Jungtinę Karalystę), nėra draudžiami PSD valstybės lėšomis. Svarbu prisiminti, kad kitose šalyse studijuojantys jaunuoliai savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys ir draustis privačioje draudimo bendrovėje.

Įstojusieji į JK aukštąsias mokyklas iki 2020 m. gruodžio 31 d. PSD yra draudžiami PSD valstybės lėšomis iki studijų pabaigos, tačiau ne ilgiau nei iki 2023 m. rugpjūčio 31 d.

Panaši tvarka galioja studentams išvykstantiems į užsienio universitetus pagal mainų programas. Jei vykstama į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, PSD mokėti nereikės, o tose šalyse studentas galės naudotis medicinos paslaugomis. Ligonių kasos dengia patirtas išlaidas. Tuo tarpu vykstantiems į kitas šalis reikėtų patiems pasirūpinti draudimu (ligonių kasos nedengia) – kitaip gali tekti mokėti už sveikatos paslaugas iš savo kišenės.

Studijuojantiems užsienio aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės formos studijų programą taip pat patartina atkreipti dėmesį, kada oficialiai prasideda mokslo metai. Moksleiviai ir nuolatinių (dieninių) studijų studentai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis ir šis draudimas galioja iki rugpjūčio pabaigos.

Lietuviška infografika su trimis linijomis sujungtomis žaliomis dėžutėmis, kuriose išvardinti svarbūs abiturientų PSD terminai: birželis-diplomas; rugpjūčio 31 d. – baigiasi valstybinis PSD draudimas; Rugsėjo 30 d.-privalo mokėti PSD, jei nesimoko ir nedirba.

Jei studijos pradedamos nuo rugsėjo, PSD galioja ir toliau. Tačiau jei mokslai prasideda spalį, PSD įmoką už rugsėjį reikia sumokėti savarankiškai. Sveikatos draudimo įmokas galite sumokėti internetu. Mokėti PSD įmokas savarankiškai reikia kodu 444.

Pasitikrinti, ar esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, galima čia.

Studijų ir darbo derinimas

Studijuojant ir dirbant kartu, svarbu žinoti, kaip tai veikia jūsų privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Jei esate samdomas darbuotojas, jūsų darbdavys apskaičiuos ir perves PSD įmokas nuo jūsų atlyginimo. Tačiau, jei studijuojate ir dirbate su individualios veiklos pažyma arba verslo liudijimu – turėsite mokėti nustatytas PSD įmokas savarankiškai.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei jūsų pajamos yra mažesnės nei minimaliosios mėnesinės algos (MMA), jūsų PSD įmokos bus mažesnės. Tai reiškia, kad net ir derinant studijas su darbu, galite išlaikyti sveikatos draudimą be didelių finansinių išlaidų.

Nuo 2025 m. sausio 1 d. minimali mėnesinė PSD įmoka yra 72,45 Eur (6,98 % nuo minimalios mėnesinės algos – 1038 Eur). ​

Įmokos turi būti sumokėtos iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Nesumokėjus, nutrūksta draudimas ir kaupiasi skola. ​

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Baltas tekstas lietuvių kalba mėlynai žaliame gradiento fone skamba taip: "Ką turiu žinoti prieš pradedant vykdyti individualią veiklą?", o fone matomos abstrakčios figūros.
4 min Rūta Kirdeikė
Ką turiu žinoti prieš pradedant vykdyti individualią veiklą?
Darbas sau, individuali veikla ar freelancinimas, kaip pavadinsi, taip nepagadinsi, yra nepriklausomybės, nuotykių ir tuo pačiu iššūkių verpetas. Svarstant pradėti dirbti sau, reikia pasukti galvą iš peties – nuo vidinių pamąstymų iki finansų. Polinkis ir tikslai Pirmiausia išsikelkite darbo sau tikslą. Kodėl norite pradėti individualią veiklą? A. Esu gabus keletoje veiklų, noriu save išbandyti ir […]
Tekstas lietuvių kalba, kuriame klausiama "Kas gali tvarkyti mažosios bendrijos apskaitą?" gradientiniame žaliame fone su aplanko piktogramomis, kurių vienoje yra varnelė.
6 min Rūta Kirdeikė
Kas gali tvarkyti mažosios bendrijos apskaitą?
Mažoji bendrija – populiari verslo forma Lietuvoje dėl paprastesnės steigimo tvarkos ir mažesnių prievolių nei, pavyzdžiui, UAB. Visgi, buhalterinė apskaita vis tiek yra privaloma. MB, kaip juridinis asmuo, privalo teisingai registruoti pajamas, išlaidas, rengti finansines ataskaitas ir teikti deklaracijas. Plačiau apie MB apskaitos niuansus kalbamės su doc. dr. Martynu Endrijaičiu, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos […]
Nuotraukoje paryškintomis baltomis raidėmis pavaizduotas žodis „ATOSTOGOS“, kurio centre yra gradiento fonas, kuris pereina nuo rožinės kairėje iki oranžinės dešinėje.
6 min Rūta Kirdeikė
Kada mokami atostoginiai? + atostogų prašymo forma
Kiekvienam darbuotojui naudinga žinoti – kaip apskaičiuojami ir kada turi būti išmokami jo atostoginiai. Juk atostogos – vienas iš geriausių įvykių per metus, kurias kiekvienas nori praleisti įdomiai, smagiai ir turiningai. O jeigu atostogauti norima užsienyje ar Lietuvos kurorte – greičiausiai tai kainuos daugiau, todėl iš anksto reikia planuoti savo biudžetą ir numatyti poilsio išlaidas. […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai