5 min

Darbo sutarties nutraukimas

Nuotraukoje paryškintomis baltomis raidėmis pavaizduotas žodis „NUTRAUKIMAS“, kurio centre yra vientisas žalias fonas.
Turinys
Atnaujinta 2025-02-19

Darbo sutarties nutraukimas yra svarbus procesas tiek darbuotojui, tiek darbdaviui, todėl jis turi būti vykdomas laikantis įstatymų, kad būtų išvengta galimų teisinių pasekmių. Jis gali būti vykdomas dėl įvairių priežasčių.

Darbo sutarties nutraukimo būdai

Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva

Darbuotojas turi teisę nutraukti darbo sutartį savo iniciatyva be svarbių priežasčių. Apie sutarties nutraukimą jis turi pranešti darbdaviui ne vėliau kaip prieš 20 kalendorinių dienų. Išėjusiam iš darbo savo noru darbuotojui išmokama kompensacija už neišnaudotas kasmetines atostogas bei už išdirbtas darbo dienas. Jis gali atšaukti pareiškimą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jo padavimo dienos.

Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva be svarbių priežasčių

Neterminuota darbo sutartis ir terminuota darbo sutartis gali būti nutrauktos darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš dvidešimt kalendorinių dienų, išskyrus atvejus, kai darbdavys sutinka įspėjimo terminą trumpinti ar jo netaikyti.

Įspėjimo terminas ilgėja dvigubai, jeigu darbuotojui iki pensijos likę mažiau nei 5 metai. Įspėjimo terminas trigubinasi, kai:

  • iki pensijos lieka mažiau nei 2 metai;
  • darbuotojui esant neįgaliam;
  • auginami 14-18 metų vaikai;
  • darbuotoja laukiasi.

Darbuotojas turi teisę atšaukti pareiškimą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo jo padavimo dienos, išskyrus atvejus, kai darbo sutartis jau nutraukta. Vėliau jis gali atšaukti pareiškimą tik su darbdavio sutikimu.

Darbo sutarties nutraukimas bendru susitarimu

Darbo sutartį galima nutraukti bendru susitarimu, raštiškai aiškiai įvardijus ir sutarus – kokiomis sąlygomis ji bus nutraukta.

Teisiniai darbo sutarties nutraukimo pagrindai

Darbo sutarties nutraukimas turi tam tikras pasekmes tiek darbuotojui, tiek darbdaviui. Jei darbuotojas mano, kad darbo sutartis buvo nutraukta neteisėtai – jie gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją, pateikęs rašytinį prašymą ir ginčyti tokį sprendimą kaip neteisėtą. Taigi, gavęs įspėjimą apie atleidimą iš darbo – jis turi pasitikslinti ar įspėjimas atitinka Darbo kodekse nurodytas sąlygas.

Žemiau rasite darbo ginčų komisijai pateikiamą formos pavyzdį.

Darbo kodeksas nurodo, kokiu atveju galima nutraukti darbo sutartį:

  1. nepasibaigus išbandymo laikotarpiui, kai darbdavio netenkina darbuotojo pasiekti rezultatai, raštu įspėjus prieš tris darbo dienas (DK 36 straipsnis).
  2. Šalių susitarimu (DK 54 straipsnis). Išmokos mokamos pagal susitarimą.
  3. Savo iniciatyva be darbuotojo kaltės (DK 57 straipsnis). Mokama išeitinė išmoka.
  4. Sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių (DK 55 straipsnis).
  5. Savo iniciatyva dėl darbuotojo kaltės (DK 58 straipsnis). Išmokos nėra mokamos, įspėjimo termino nėra.
  6. Darbdavio bankroto atveju (DK 62 str.). Reikia mokėti išeitines išmokas ir laikytis įspėjimo terminų.
  7. Darbdavio valia. Išmokama 6 VDU (vidutinio darbo užmokesčio) dydžio išeitinė išmoka, o įspėjimo terminas 3 d. d. (DK 59 str.)
  8. Mirus darbo sutarties vienai iš šalių.
  9. Be šalių valios. (DK 60 str.). Įspėti reikia prieš 5 d. d.

Išeitinės išmokos ir kompensacijos

Nutraukti darbo sutartį galima darbdavio ir darbuotojo bendru sutarimu, raštu išdėsčius nutraukimo sąlygas, kuriose susitariama dėl išeitinės išmokos dydžio, nustatoma darbo pabaigos data.

Sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva dažniausiai įvyksta todėl, kad jis nori dirbti kitame darbe ar netenkina darbo sąlygos. Tokiu atveju mokama tik kompensacija už nepanaudotas atostogas ir atlygis už išdirbtas darbo dienas.

Kaip išvengti neteisėto darbo sutarties nutraukimo?

Jeigu darbdavys nori nutraukti darbo sutartį su darbuotoju ir jam apie tai pranešė, darbuotojas turi sužinoti – kokiu pagrindu sutartis nutraukiama, ar bus jam mokama išeitinė išmoka, koks numatomas terminas iki darbo pabaigos. Darbuotojui sužinant, kad sutarties nutraukimas neatitinka įstatymų ir Darbo kodekso gali kreiptis į VDI konsultantus telefonu ir gauti naudingų patarimų kaip jam toliau elgtis.

Jeigu esate nusivylę santykiais su darbdaviu savo darbovietėje, norite įgyvendinti savo idėjas, pradėkite individualią veiklą, kurią pradžioje galite vykdyti neišėję iš darbo, o vėliau – susikūrę savo pajamų šaltinį galėsite nutraukti nemalonius darbo santykius. Tiems, kas galvoja, kad bus sudėtinga tvarkyti individualios veiklos sąskaitas siūlome pasinaudoti saskaita123.lt sistemą, kurioje greitai išmoksite lengvai valdyti ir tvarkyti visas savo sąskaitas.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Smėlio spalvos fone užrašas „GPM IR INVESTICINĖS SĄSKAITOS.
5 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
GPM ir investicinės sąskaitos naujas apmokestinimo apibrėžimas nuo 2025 metų
Nuo 2025 metų keičiasi gyventojų pajamų mokesčio (GPM) taisyklės, kurios yra susijusios su investicinėmis sąskaitomis. Pagrindinis pokytis – aiškesnis investicinių pajamų apmokestinimas ir lengvatos investuojantiems per specialias sąskaitas. Pajamų mokesčio apmokestinimo apibrėžimas Gyventojo gautų pajamų apmokestinimą reglamentuoja GPM įstatymas. Pajamų mokesčio apmokestinimo rėžimas gali būti skirtingas ir taikomas įvairioms pajamoms, pavyzdžiui, pajamoms, gautoms iš darbo […]
Tekstas su užrašu "SUARTIS" baltu šriftu, centre mėlynai pilkame fone.
4 min Darius Šoparas
Terminuota darbo sutartis – laikinas įsipareigojimas darbdaviui
Terminuota darbo sutartis – tai tokia darbo sutartis, kuri sudaroma konkrečiam laikui arba tam tikrų darbų atlikimo laikui. Pagal terminuotą darbo sutartį – darbo santykiai tęsiasi iki nustatyto termino t.y. konkrečios kalendorinės datos, pavyzdžiui, 2026 10 01, taip pat konkrečiomis savaitėmis, mėnesiais ar metais skaičiuojamam laikui, sakykime – 3 savaitėms. Ši darbo sutartis taip pat […]
Tekstas "FIZINIŲ ASMENŲ" balta spalva gradiento fone, pereinant iš raudonos kairėje į violetinę dešinėje.
6 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Fizinių asmenų, kurie vykdo veiklą, mokesčių kalendorius
Fiziniai asmenys gali vykdyti veiklą: Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, vykdantys  individualią veiklą pagal pažymą ar įsigiję  verslo liudijimus -metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 1 d. turi VMI pateikti metinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą. Šią deklaraciją turi pateikti ir tais atvejais, kuomet išsiėmė individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, bet jokių pajamų iš šių veiklių, […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai