Neleidžiami atskaitymai: kas tai? | Sąskaita123
Neleidžiami atskaitymai yra išlaidos, kurių įmonė ar fizinis asmuo negali įtraukti į mokesčių deklaraciją siekiant sumažinti apmokestinamas pajamas. Kitaip tariant, šios išlaidos nėra pripažįstamos mokesčių institucijų kaip tinkamos mažinti apmokestinamąjį pelną ar pajamas.
Apibrėžimas ir pavyzdžiai
Neleidžiami atskaitymai yra sąnaudos, kurios negali būti atimamos iš pajamų, kai apskaičiuojamas apmokestinamasis pelnas. Kitaip tariant, tai yra išlaidos, kurios neįtraukiamos į leidžiamus atskaitymus ir neturi tiesioginės įtakos mokesčių mokėtojo pelno mokesčio sumažinimui.
Šios sąnaudos nėra laikomos būtinos uždirbant pajamas arba jos yra susijusios su veikla, kurios mokesčių teisės aktai nepripažįsta kaip tinkamos mažinti apmokestinamąją bazę, ar kitokios išmokos už susijusių nesilaikytas sutartines prievoles.
Pavyzdžiai
Pridėtinės vertės mokestis (PVM) mokamas į biudžetą
Įmonės moka PVM, kai parduoda prekes ar paslaugas. Nors pridėtinės vertės mokestis mokamas į biudžetą yra verslo dalis – sumos, kurias įmonė perveda valstybei kaip PVM, negali būti atimamos apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną.
Pelno mokestis yra mokesčių rūšis, kurią įmonės turi sumokėti valstybei pagal savo pelną. Nors tai yra privaloma įmonei – ji negali atimti šio mokesčio sumos apskaičiuodama kitą apmokestinamąjį pelną. Taigi, pelno mokestis mokamas į biudžetą ir nėra laikomas leidžiamu atskaitymu.
Baudos, delspinigiai ir kitos sankcijos už Lietuvos Respublikos teisės aktų pažeidimus
Bet kokios baudos, delspinigiai ar kitos piniginės sankcijos, kurios skiriamos už įstatymų pažeidimus (pvz., netinkamas mokestinių prievolių vykdymas, administraciniai pažeidimai), laikomos neleidžiamais atskaitymais. Valstybė nenori skatinti įmonių įtraukti baudas į savo sąnaudas, todėl šios išlaidos nepripažįstamos apmokestinant pelną.
Palūkanos už valstybės arba savivaldybės kapitalo naudojimą
Jeigu įmonė naudoja valstybės ar savivaldybės suteiktą kapitalą – mokamos palūkanos už šį kapitalą nėra leidžiami atskaitymai. Tai reiškia, kad tokios palūkanos nebus traktuojamos kaip sąnaudos, kurios gali sumažinti apmokestinamąjį pelną.
Kitokios išmokos už susijusių šalių sandorius
Išmokos už susijusių šalių sandorius, pavyzdžiui, mokėjimai tarp susijusių įmonių pagal sutartis – taip pat nėra leidžiami atskaitymai. Tokios išmokos gali būti laikomos bandymu perkelti pelną tarp įmonių, todėl jos nepripažįstamos apmokestinant pelną.
Šios neleidžiamos sąnaudos yra svarbios įmonės finansų valdymo dalis, nes įmonės turi būti atsargios tvarkydamos savo išlaidas ir tinkamai suprasti, kurios iš jų gali arba negali būti naudojamos pelno mokesčio sumažinimui.
Priežastys ir teisinis pagrindas
Priežastys ir teisinis pagrindas dėl neleidžiamų atskaitymų yra nustatyti tam, kad būtų užtikrintas teisingas ir skaidrus mokesčių apskaičiavimas atsižvelgiant į sąnaudų prigimtį ir jų ryšį su įmonės veikla. Šie apribojimai padeda išvengti piktnaudžiavimo ir užtikrina, kad tik būtinos ir tiesiogiai su verslo veikla susijusios išlaidos, o ne vieneto vykdomai veiklai sąnaudos gali būti atimamos apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną.
Pagrindinės priežastys, kodėl egzistuoja neleidžiami atskaitymai
Verslo sąnaudų tikslumas
Pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad sąnaudos būtų atskaitomos tik tada, kai jos yra tiesiogiai susijusios su įmonės vykdoma komercine veikla. Tai apsaugo mokesčių sistemą nuo galimų manipuliacijų, kai įmonės gali bandyti atimti sąnaudas, kurios iš tiesų nėra būtinos pajamoms uždirbti arba verslo veiklai vykdyti.
Atskyrimas tarp asmeninių ir verslo išlaidų
Neleidžiami atskaitymai užkerta kelią įmonėms bandyti įtraukti asmenines išlaidas kaip verslo sąnaudas. Tai svarbu siekiant aiškaus atskyrimo tarp asmeninio gyvenimo ir verslo veiklos, kad būtų apmokestinamos tik tos išlaidos, kurios realiai prisideda prie pajamų generavimo.
Neapmokestinamų pajamų apsauga
Neleidžiami atskaitymai taip pat užtikrina, kad įmonės negalėtų atimti sąnaudų susijusių su pajamomis, kurios pačios nėra apmokestinamos. Pavyzdžiui, jei įmonė gauna neapmokestinamas pajamas iš tam tikros veiklos (pvz., tarptautinio vežimo jūrų laivais) – su ta veikla susijusios išlaidos taip pat negali būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams. Tai padeda išlaikyti mokesčių sistemos vientisumą ir užtikrinti, kad būtų apmokestinamos tik apmokestinamos pajamos.
Teisinis pagrindas
Neleidžiami atskaitymai yra nustatyti pagal įvairius teisės aktus, pagrindinis iš jų yra Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymas, kuris apima biudžetą ir pelno mokestis. Šis įstatymas ir susiję teisės aktai reglamentuoja, kokios išlaidos yra pripažįstamos leidžiamais atskaitymais ir kokios – ne.
LR Pelno mokesčio įstatymas
Šiame įstatyme nustatytos konkrečios išlaidos, kurios yra neleidžiamos atskaityti. Pavyzdžiui, baudos, delspinigiai, neapmokestinamų pajamų sąnaudos ir kitos išlaidos, kurios nėra tiesiogiai susijusios su įmonės pajamų gavimu ar veikla.
Kiti teisės aktai
Kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai taip pat nustato sąlygas, kokios sąnaudos laikomos neleidžiamomis atskaityti. Tai gali apimti mokesčių inspekcijos tvarkos aprašus ar specifinius įstatymus, susijusius su tam tikromis veiklos rūšimis, pavyzdžiui, tarptautiniu vežimu.
Pavyzdžiai
Sąnaudos susijusios su pajamomis iš tarptautinio vežimo jūrų laivais
Pajamos, gaunamos iš tarptautinio vežimo jūrų laivais, pagal įstatymus – gali būti neapmokestinamos, todėl ir sąnaudos susijusios su šia veikla – negali būti įtrauktos kaip leidžiami atskaitymai.
Sankcijos ir baudos
Bet kokios baudos, delspinigiai ar kitos nuobaudos, susijusios su teisės pažeidimais, taip pat yra neleidžiami atskaitymai, nes jos nėra pripažįstamos būtinos verslo veiklai ar pajamoms uždirbti.
Teisinis pagrindas dėl neleidžiamų atskaitymų ne tik reguliuoja sąnaudų atskaitomumą, bet ir užtikrina skaidrumą bei sąžiningumą mokesčių apskaičiavime.
Neleidžiamų atskaitymų kategorijos
Pagrindinės kategorijos
Baudos ir delspinigiai
Baudos ir delspinigiai yra viena iš pagrindinių neleidžiamų atskaitymų kategorijų. Šios sąnaudos negali būti atimamos iš pajamų, nes jos nėra susijusios su įmonės veikla ar pajamų gavimu. Baudos ir delspinigiai gali būti skirti už įstatymų pažeidimus, administracinius pažeidimus ar kitus teisės aktų pažeidimus. Pavyzdžiui, jei įmonė gauna baudą už mokesčių nemokėjimą ar vėluoja sumokėti mokesčius, šios sumos negali būti atimamos iš pajamų, nes jos nėra būtinos verslo veiklai ar pajamų gavimui.
Asmeninės išlaidos
Asmeninės išlaidos yra kita neleidžiamų atskaitymų kategorija. Šios sąnaudos negali būti atimamos iš pajamų, nes jos nėra susijusios su įmonės veikla ar pajamų gavimu. Asmeninės išlaidos gali būti skirtos įmonės darbuotojų asmeninei naudai, pavyzdžiui, kavos ar arbatos įsigijimui biure. Nors šios išlaidos gali būti naudingos darbuotojų gerovei, jos nėra tiesiogiai susijusios su pajamų generavimu, todėl negali būti atimamos iš pajamų.
Neapmokestinamos pajamos
Neapmokestinamos pajamos yra kita neleidžiamų atskaitymų kategorija. Šios sąnaudos negali būti atimamos iš pajamų, nes jos nėra susijusios su įmonės veikla ar pajamų gavimu. Pavyzdžiui, pajamos iš tarptautinio vežimo jūrų laivais gali būti neapmokestinamos pagal tam tikrus teisės aktus. Todėl su šia veikla susijusios sąnaudos taip pat negali būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams. Tai padeda užtikrinti, kad tik apmokestinamos pajamos ir su jomis susijusios sąnaudos būtų įtrauktos į mokesčių apskaičiavimą.
By following this structured approach, the new sections will seamlessly integrate into the existing article, providing additional valuable information while maintaining consistency in tone and style.
Ką dar reikia žinoti?
Į fondus sumokėtos baudos delspinigiai
Fondai, sumokėti baudos delspinigiai, yra mokėjimai, kurie atliekami kaip baudos už teisės aktų pažeidimus arba už vėlavimą įvykdyti finansines prievoles. Šios sumos, nors ir būtinos valstybės biudžetui – laikomos neleidžiamais atskaitymais, nes jos neturi tiesioginės naudos įmonės veiklai ir nėra susijusios su pajamų generavimu.
Priežastys, kodėl šie mokėjimai yra laikomi neleidžiamais atskaitymais
Baudos už pažeidimus
Kai įmonė gauna baudą už teisės aktų pažeidimus – tokia suma nėra laikoma sąnauda, kuri prisideda prie pajamų uždirbimo. Tokios baudos gali būti už mokesčių pažeidimus, aplinkosaugos reikalavimų nesilaikymą ar kitus teisės aktų pažeidimus.
Delspinigiai
Delspinigiai mokami už vėlavimą atlikti mokėjimus, pavyzdžiui, už mokesčius, paslaugas ar prekes. Nors jie gali būti laikomi išlaidomis – mokesčių inspekcija dažnai juos priskiria neleidžiamoms atskaitymams, nes jie rodo, kad įmonė nesilaikė savo finansinių įsipareigojimų.
Netesybos į biudžetą ir valstybės rinkliavos
Netesybos į biudžetą yra finansinės sankcijos, kurios taikomos už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą arba netinkamą vykdymą, įskaitant pridėtinės vertės mokestis mokamas į biudžetą. Tai apima baudas, delspinigius ir kitas finansines prievoles, kurias fiziniai ar juridiniai asmenys privalo sumokėti valstybei už įstatymų ar sutartinių sąlygų pažeidimus.
Netesybų pobūdis
Baudos
Baudos yra nustatomos už teisės aktų pažeidimus, pavyzdžiui, už mokesčių nemokėjimą, aplinkosaugos reikalavimų nesilaikymą ar kitus pažeidimus. Šios sumos atitenka valstybės biudžetui.
Delspinigiai
Delspinigiai taikomi už vėlavimą atlikti mokėjimus. Pavyzdžiui, jei įmonė vėluoja sumokėti mokesčius ar įsipareigojimus tiekėjams – jai gali būti pritaikyti delspinigiai, kurie taip pat keliauja į valstybės biudžetą.
Sankcijos
Dėl tam tikrų veiksmų, kaip pavyzdžiui darbo teisės pažeidimai ar netinkamas licencijų naudojimas – gali būti taikomos sankcijos, kurios, kaip ir baudos, sumažina įmonių pelną ir privalo būti sumokėtos į biudžetą.
Teisinis pagrindas
Netesybų nustatymas ir jų taikymas yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos teisės aktais, įskaitant:
Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymą nustato, kad baudos ir delspinigiai yra neleidžiami atskaitymai.
Kiti teisės aktai gali nustatyti specifines taisykles ir dydžius netesyboms priklausomai nuo konkrečios veiklos ar pažeidimo pobūdžio.
Pavyzdžiai:
Įmonė, kuri nesilaiko aplinkosaugos reikalavimų – gali gauti 5 000 eurų baudą už kiekvieną pažeidimą. Ši suma nebus atimama iš apmokestinamojo pelno.
Jei įmonė vėluoja sumokėti PVM – jai gali būti pritaikyti delspinigiai, pavyzdžiui, 300 eurų. Šios sumos negalima atimti iš pajamų, kadangi jos klasifikuojamos kaip neleidžiami atskaitymai.
Sumokėtos baudos delspinigiai ir kitos išlaidos
Sumokėtos baudos, delspinigiai ir kitos išlaidos yra finansiniai mokėjimai, kuriuos įmonės privalo atlikti už teisės aktų pažeidimus arba sutartinių įsipareigojimų nevykdymą. Šios išlaidos yra svarbus aspektas, turintis įtakos įmonių finansams ir apmokestinimui, tačiau jos dažnai laikomos neleidžiamais atskaitymais, todėl ne mažina apmokestinamojo pelno.
1. Sumokėtos baudos
Baudos yra finansinės sankcijos taikomos už teisės aktų pažeidimus. Jos gali būti skiriamos už įvairius pažeidimus, pvz., mokesčių nemokėjimą, darbo teisės pažeidimus ar aplinkosaugos reikalavimų nesilaikymą.
Pavyzdys. Įmonė, pažeidusi mokesčių įstatymus – gali gauti 10 000 eurų baudą. Ši suma yra privaloma sumokėti, tačiau pagal mokesčių įstatymus – ji negali būti atskaitoma iš apmokestinamojo pelno.
2. Delspinigiai
Delspinigiai yra mokesčiai, kurie taikomi už vėlavimą įvykdyti finansines prievoles. Tai gali būti vėluojant sumokėti mokesčius, paslaugas ar prekes.
Pavyzdys. Įmonė, vėluojanti sumokėti PVM – gali susidurti su 500 eurų delspinigiais. Šie delspinigiai taip pat nepripažįstami leidžiamais atskaitymais.
3. Kitos išlaidos
Be baudų ir delspinigių – įmonės gali turėti ir kitų išlaidų susijusių su teisės aktų laikymusi, tokių kaip teisinių paslaugų, konsultacijų ir administracinių baudų išlaidos.
Pavyzdys. Jei įmonė samdo teisininką, kad būtų užtikrinta atitiktis teisės aktams – šios paslaugos gali būti laikomos leidžiamomis atskaitymais, tačiau, jei teisininkas buvo pasamdytas spręsti problemas susijusias su anksčiau gautomis baudomis – šios išlaidos gali būti klasifikuojamos kaip neleidžiamos.
Apibendrinimas
Baigiant šį straipsnįsvarbu pabrėžti, kad neleidžiami atskaitymai, tokie kaip fondus sumokėtos baudos delspinigiai ž turi didelę įtaką įmonių finansinei būklei ir jų mokesčių prievolėms. Netesybos į biudžetą ir sumokėtos baudos delspinigiai ir kitos sankcijos už teisės aktų pažeidimus yra būtinos užtikrinant teisingumą, tačiau jos negali būti įtrauktos į leidžiamus atskaitymus.
Kita vertus, biudžetą ir valstybės fondus sumokėtos baudos bei delspinigiai rodo, kad įmonės turi atsakingai vykdyti savo finansinius įsipareigojimus, kad išvengtų papildomų išlaidų ir finansinių sankcijų. Pelno mokestis sumokamas valstybei yra gyvybiškai svarbus, tačiau mokestinių laikotarpių klaidų ir netikslumų taisymai gali sumažinti įmonių finansinę naštą.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad neapmokestinamosioms pajamoms tenkantys leidžiami atskaitymai neturėtų apimti išlaidų, susijusių su uždraustomis veiklomis, įskaitant kyšius, kurie gali sukelti rimtų teisinių pasekmių. Įmonės turėtų stengtis, kad jų išlaidos būtų susijusios su pajamų uždirbimu ir neįprastinės vieneto vykdomai veiklai, o visos kitos išlaidos, įskaitant palūkanas ar kitokias išmokas už susijusių asmenų sutartinius įsipareigojimus – būtų aiškiai dokumentuotos ir laikomos leidžiamais atskaitymais.
Apskritai, atskaitymų dalis viršijanti nustatytus dydžius negali būti įtraukiama į leidžiamus atskaitymus. Įmonės turi būti atidžios ir rūpestingos, kad jų finansiniai veiksmai atitiktų teisės aktų reikalavimus ir siekti užtikrinti, kad jų vykdoma veikla būtų skaidri ir teisėta. Tai padės ne tik išvengti finansinių nuostolių, bet ir užtikrins tvarų augimą bei patikimumą rinkoje.
D. U. K.
Kokios yra pagrindinės neleidžiamų atskaitymų kategorijos?
Pagrindinės kategorijos apima baudas už teisės aktų pažeidimus, delspinigius už vėlavimą sumokėti mokesčius ar įsipareigojimus ir išlaidas susijusias su neapmokestinamomis pajamomis.
Ar visos baudos ir delspinigiai laikomi neleidžiamais atskaitymais?
Taip, pagal Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymą baudos ir delspinigiai, susiję su teisės aktų pažeidimais, yra laikomi neleidžiamais atskaitymais.
Kaip neleidžiami atskaitymai veikia įmonės pelno mokesčio apskaičiavimą?
Neleidžiami atskaitymai didina apmokestinamąjį pelną, nes jie negali būti atimami iš pajamų. Tai reiškia, kad įmonė turės sumokėti didesnį pelno mokestį.
Kokie yra galimi būdai – kaip sumažinti neleidžiamų atskaitymų riziką?
Įmonės gali sumažinti riziką laikydamosi teisės aktų, tinkamai tvarkydamos finansinius įsipareigojimus ir reguliariai konsultuodamosis su teisininkais ar buhalteriais.
Ar yra kokių nors išimčių dėl neleidžiamų atskaitymų?
Paprastai neleidžiami atskaitymai neturi išimčių, tačiau tam tikros sąnaudos susijusios su teisėta veikla, gali būti laikomos leidžiamais atskaitymais. Svarbu konsultuotis su specialistais, kad būtų aišku – kurios išlaidos gali būti atimtos.
Ką daryti, jei mano įmonė gavo baudą?
Įmonė turėtų įvertinti baudos pobūdį ir, jei ji yra neleidžiamas atskaitymas – tinkamai ją apskaityti finansiniuose dokumentuose. Taip pat rekomenduojama ieškoti teisinės konsultacijos, kad būtų išvengta panašių problemų ateityje.