5 min

Kas yra subsidijos?

Dvi rankos keičiasi avietėmis. Viena ranka mėlynoje rankovėje laiko dvi avietes virš kitos rankos oranžinėje rankovėje. Vertikalios geltonos, mėlynos ir žalios juostelės su apskritais galais dengia dalį vaizdo.
Turinys
Atnaujinta 2024-08-04

Subsidija apibrėžia finansinę valstybės paramą fiziniams arba juridiniams asmenims. Parama gali būti pateikiama labai įvairiomis formomis, įskaitant prie, kuris apima mokesčių lengvatas ir kitą finansinę pagalbą. Nuo nuolaidų iki finansinės paskatos, kuri duodama atitiktus tam tikrus reikalavimus.

Subsidija – juridiniam ir fiziniam asmeniui

Subsidijos galimos fiziniams ir juridiniams asmenims. Jos yra tarsi valstybės „bet” – parama ekonomiškai svarbiems sektoriams ar verslams, kurie gali būti nepelningi, bet strategiškai svarbūs. Žinoma, kad jos kinta priklausomai nuo to – kam yra skirtos. Taip pat varijuoja ir kriterijai, kurie keliami subsidijai gauti.

Subsidija verslui

Subsidijos, kurios yra skiriamos verslui, gali padėti kompensuoti tam tikras patiriamas išlaidas arba nuostolius, jos gali būti orientuotos į verslo plėtrą, veiklos gerinimą, bandant palaikyti esamas kainas, tad ši subsidija skirta verslui, tačiau tam tikra prasme padeda ir fiziniam žmogui. Subsidijos taip pat gali būti naudojamos sumažinti pagrindinių prekių ir paslaugų kainas, siekiant palaikyti arba sumažinti jų kainas.

Subsidija žmogui

Subsidijos, kurios yra skirtos fiziniams asmenims, dažniausiai orientuotis į tuos, kurių pajamos yra mažos. Taip pat galimos subsidijos netekus darbo vietos, kai yra planuojamas būsto įsigijimo ir kitais panašiais atvejais, kurie gali padėti kur kas paprasčiau pergyventi tam tikras sudėtingas finansines situacijas.

Subsidijų tipai

Subsidijos yra klasifikuojamos į tiesiogines ir netiesiogines.

Tiesioginės subsidijos yra skiriamos tuomet, kai norisi remti mokslinius tyrimus, kai orientuojamasi į įmonės veiklos gerinimą, pavyzdžiui, norisi padėti integruoti užsieniečius arba diegti inovatyvias technologijas, kurios optimizuoja darbus.

Netiesioginės subsidijos yra pateiktos mokestinėmis bei kitomis lengvatomis, gali suteikti kreditinę pagalbą ir panašiai.

Subsidijos Lietuvoje

Lietuvos valdžia stengiasi padėti ir verslams, ir fiziniams asmenims pagerinti savo situaciją ir tiesia pagalbos ranką, kai jos reikia. Žinoma, kad tik domintis galima sėkmingai pasinaudoti tokia pagalba, kuri yra siūloma. Taigi, reikia sekti įstatymus.

Šiuo metu viena dažniausiai minimų subsidijų yra skirta pirmojo būsto įsigijimui. Tiesa išmokos vis mažėja, kadangi didelei daliai žmonių ji jau buvo suteikta, tad natūralu, kad galiausiai biudžetas senka. Subsidijos yra baigtinės ir dažniausiai duodamos tam tikram periodui arba kol yra išdalinama tam tikra pinigų suma.

Subsidija pirmojo būsto įsigijimui

Viena dažniausiai visuomenei žinomų subsidijų yra skirta pirmojo būsto įsigijimui. Jos tikslas yra padėti jaunai šeimai kur kas paprasčiau pradėti gyvenimą Lietuvoje, būtent kuriame nors šalies regione. Tiesa, ribos, kur galima pirkti patį pirmą būstą, vis labiau plečiasi, tad gerai tai, kad šiuo metu keliami ribojimai yra minimalūs.

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetiniame puslapyje yra nurodoma, kad subsidija „Finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms“  taikoma šeimoms, kurios atitinka šiuos kriterijus:

  • neauginantiems vaikų – 15 proc.;

  • auginančioms 1 vaiką – 20 proc.;

  • auginančioms 2 vaikus – 25 proc.;

  • auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 30 proc.

2024 m. finansinei paskatai teikti numatyta 4,5 mln. eur. Paramą gali gauti asmenys, kurie:

  • yra ne vyresni nei 36-erių metų amžiaus.

  • Būstas atitinka keliamas regionines ribas.

  • Atitinka kitus keliamus kriterijus. 

Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų.

Subsidijos įmonėms

Verslai, kurie atitinka Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nustatytus ir su Europos Komisija suderintus kriterijus, gali teikti paraišką negrąžinamai subsidijai gauti. Ji teikiama per VMI puslapį. Keliami reikalavimai apima: vidutinės mėnesio apyvartos rodiklius, nustatytą periodą ir t.t.

Subsidijos darbo užmokesčiui

Taip pat Lietuvoje dažnai minimos subsidijos darbo užmokesčiui. Jos metu juridinis asmuo gauna paramą, jeigu įdarbina tam tikrus kriterijus atitinkantį fizinį asmenį. Daugiau informacijos apie šią subsidiją galite gauti Užimtumo Tarnyboje.

author avatar
Darius Šoparas CEO
Darius Šoparas yra fintech SaaS'o Sąskaita123 įkūrėjas su daugiau nei 20 metų patirtimi. Ilgametė patirtis IT ir finansų industrijoje, bei aistra tech inovacijoms leidžia Dariui įkvėpti naujus, augančius verslus, padėti jiems racionalizuoti savo veiklą ir pasiekti finansinių tikslų.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
Žodis „VERSLO“ yra centre baltomis, paryškintomis raidėmis šviesiai žaliame fone.
3 min Darius Šoparas
Verslo apskaitos standartai
Verslo apskaitos standartai padeda Statistikos departamentui ir kitoms institucijoms palyginti finansinius rezultatus tarp įvairių įmonių ir veiklos sričių. Jie naudingi ir pačioms įmonėms, nes padeda priimti pagrįstus sprendimus, didina investuotojų pasitikėjimą bei skatina efektyvų veiklos planavimą. Verslo apskaitos standartai Lietuvoje Lietuvoje šiuo metu taikomi 43 Verslo apskaitos standartai (VAS). Jie apibrėžia, kaip teisingai: Verslo apskaitos […]
Baltas tekstas „UAB LIKVIDAVIMAS“ centruotas paprastame pilkame fone.
3 min Darius Šoparas
UAB likvidavimas
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra viena populiariausių juridinių asmenų formų Lietuvoje. Ji mėgstama dėl ribotos civilinės atsakomybės, galimybės pritraukti investuotojų bei patikimo įvaizdžio tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Visgi, ne visada verslas klostosi sėkmingai – kartais tenka priimti sprendimą nutraukti įmonės veiklą ir pradėti likvidavimo procesą. Kas yra UAB likvidavimas? UAB likvidavimas – tai įmonės veiklos […]
Baltas tekstas lietuvių kalba "KAS TAU PRIKLAUSO?" paprastame pilkame fone.
4 min Darius Šoparas
Mamadieniai (tėvadieniai): kiek jų priklauso? + prašymo forma
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja apie pokyčius, kurie įsigaliojo tėvams auginantiems mažus vaikus nuo 2022 metų rugpjūčio 1 dienos. Tikimasi, kad šios naujovės padės suderinti šeimos ir asmeninius poreikius su darbo įsipareigojimais. Mamadieniai (tėvadieniai) – puiki galimybė praleisti daugiau laiko su mylimais vaikais. Kiek priklauso mamadienių/tėvadienių? Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nurodo, kad: Mamadienių […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai