5 min

Pajamos natūra: dalykiniai drabužiai

Tekstas "DALYKINIAI DRABUŽIAI" baltomis didžiosiomis raidėmis, centre gradiento fone, pereinant iš oranžinės į violetinę.
Turinys
Atnaujinta 2025-01-24

Pajamos natūra – tai asmens gautos naudos ar vertės, kurios suteikiamos ne pinigine forma, o įvairiomis prekėmis, paslaugomis ar kitokiu materialiniu turtu. Kitaip tariant, tai yra gauta vertė, kuri nėra tiesiogiai pervedama į sąskaitą kaip pinigai, tačiau turi realią finansinę išraišką.

Grey 3 Points Process Roadmap Infographic Graph

Pajamų natūra vertę samprata

Pajamos natūra yra neatlygintinai, mainais ar lengvatine (mažesne nei rinkos) kaina gautas naudotis arba įgyjamos nuosavybės teisės į turtą, paslaugą ar kitokią gaunamą naudą.

Plačiau aiškinant pajamos natūra suprantamos kaip neatlygintinai, mainais arba lengvatine kaina (konkrečiam gyventojui dėl tam tikrų interesų ar sandorių įtakos nustatyta mažesne negu tikroji rinkos kaina) gautas nuosavybėn arba naudoti (neįgyjant nuosavybės teisės) turtas arba gautos paslaugos, taip pat kita gauta nauda (jei naudos davėjas turėjo tikslą naudą duoti konkrečiam asmeniui), kai gauto turto, paslaugų ar kitos naudos ekvivalentas pinigine išraiška pagal GPM įstatymo nuostatas būtų priskiriamas pajamoms, išskyrus tam tikras šio įstatymo išimtis.

Kaip pripažįstamos pajamos natūra?

Pajamos natūra yra pripažįstamos gautomis tuomet, kai jos yra gaunamos/ uždirbamos, taip pat tuomet kai pajamos natūra suteikiamos mokesčius išskaičiuojančio asmens. Paprastai tariant, joms kaip ir pinigų gavimo atveju galioja pinigų principasGPM apmokestinama tuomet, kuomet tokia nauda natūra realiai suteikiama naudos gavėjui, pereina jo dispozicijoj.

Pajamų gavimą bei pripažinimą reglamentuoja GPM įstatymo 8 str.

Žinoma, finansinėje apskaitoje itin svarbu teisingai nustatyti pajamų vertę bei apskaičiuoti tikslias mokėtinų mokesčių sumas.

Pajamų mokesčio objektas: pajamos natūra

Kalbant apie pajamas natūra, tai pajamų mokesčio objektas yra pati gauta nauda (kuri gali įvertinama kaip pajamos pinigine verte), gautos natūra. Naudotis asmeniniais tikslais, pavyzdžiui, naudojant įmonės suteiktą automobilį, yra laikoma apmokestinamuoju pajamų šaltiniu. Šios pajamos (gauta naudą) yra apmokestinamos GPM jį reglamentuojančio įstatymo nustatyta tvarka.

Pajamų mokesčio objektas apima įvairias natūrine forma gautas pajamas.

Aktualios yra ir pajamų gautų natūra įvertinimo tvarkos taisyklės, patvirtintos 2009 m. gegužės 19 d. Nr. 1K-162 finansų ministro įsakymu (žiūrėti aktualią redakciją). Jos nustatyta tvarka įtvirtina kaip nustatyti pajamų natūra vertę, momentą bei kitus klausimus.

Dalykiniai drabužiai: apie apmokestinimą pajamų natūra

Taigi gauta nauda, kuomet šią naudą suteikia darbdavys, pajamomis natūra laikoma ir apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos. Todėl be GPM atsiranda ir socialinio draudimo, ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

Gali būti įvairios situacijis kuomet laikoma, kad gyventojas gavo pajamas natūra, pavyzdžiui, darbuotojo asmeniniais tikslais naudojamas įmonės (darbdavio) automobilis.

Praktinis dalykinių drabužių naudojimas kaip pajamos natūra

Dalykiniai drabužiai, suteikiami darbuotojams, gali būti laikomi pajamomis natūra, jei jie yra naudojami ne tik darbo metu, bet ir asmeniniais tikslais. Šiuo atveju, darbuotojo gauta nauda yra apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

Pajamų natūra vertė, gauta dėl dalykinių drabužių naudojimo, yra nustatoma pagal pajamų gautų natūra įvertinimo tvarkos aprašą. Ši tvarka nustato, kad pajamų natūra vertė yra lygi išlaidoms, kurias patyrė pajamų natūra davėjas.

Pavyzdžiui, jei darbdavys suteikia darbuotojui dalykinius drabužius, kurių rinkos kaina yra 100 Eur, o darbuotojas juos naudoja ne tik darbo metu, bet ir asmeniniais tikslais, tai darbuotojo gauta nauda yra apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

Darbdavys turi prievolę išmokėti darbuotojui pajamas, nuo jų išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą mokesčius, įskaitant privalomojo sveikatos draudimo sumas.

Taip pat, jei darbuotojas gauna dalykinius drabužius kaip dalį atlyginimo, tai yra laikoma pajamomis natūra, ir darbuotojo gauta nauda yra apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos. Šiuo atveju, darbdavys turi prievolę išmokėti darbuotojui pajamas, nuo jų išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą mokesčius, įskaitant privalomojo sveikatos draudimo sumas.

Visu atveju, pajamų natūra vertė, gauta dėl dalykinių drabučių naudojimo, yra nustatoma pagal pajamų gautų natūra įvertinimo tvarkos aprašą, ir darbuotojo gauta nauda yra apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

Išbandyk mūsų sistemą nemokamai!

Registruotis
author avatar
Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Doc. dr. Martynas Endrijaitis yra mokesčių teisės ekspertas, VU Teisės fakulteto ir Verslo mokyklos docentas, įvairių nacionalinių ir tarptautinių mokslinių bei praktinių straipsnių mokesčių, teisės, finansų temomis komentarų autorius. Martynas taip pat skaito paskaitas mokesčių teisės, finansinės apskaitos ir audito teisės bei viešųjų finansų teisės temomis, vadovauja kursiniams, magistro darbams ir disertacijoms. Švietimo ir mokymo tikslais straipsniuose, komentaruose pateikiama autoriaus kaip pedagogo ir mokesčių teisės eksperto nuomonė. Martynas turi VU socialinių mokslų (teisės) daktaro laipsnį, taip pat VU ekonomikos (finansinės apskaitos ir audito) magistrą ir gavęs apdovanojimą už nuopelnus mokslui.
Gaukite naudingiausius savaitės patarimus
Toliau skaitykite
3 min Darius Šoparas
Gaisrinės saugos instrukcija
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis 2024 metų rugpjūčio 1 dienos kilo 4639 gaisrai, kuriuose žuvo 49 gyventojai, o 101 žmogus patyrė sužalojimų gaisre. Taigi, verta žinoti ir laikytis bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių tiek organizacijoms, tiek paprastiems gyventojams ir išvengti situacijų, galinčių sukelti gaisrus. Gaisrinės saugos taisyklės – kur jas rasti? Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės […]
Tekstas „MMA“ balta spalva, centre vientisame rudame fone.
3 min Darius Šoparas
2025 minimali mėnesinė alga
Nuo 2025 m. sausio 1 d. Lietuvoje minimali mėnesinė alga (MMA) didės iki 1038 eurų neatskaičius mokesčių, o minimalus valandinis atlygis (MVA) sieks 6,35 euro. Minimali alga Lietuvoje Minimali alga Lietuvoje yra vienas svarbiausių socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytų rodiklių, kuris lemia darbuotojų pajamas ir gyvenimo lygį. Nuo 2025 m. sausio 1 d. minimali […]
Žalias fonas su baltu žodžiu „DAIS“, centre.
5 min Doc. dr. Martynas Endrijaitis
Nuolatinės buveinės nustatymas ir apmokestinimas pelno mokesčiu
Nuolatinė buveinė yra užsienio įmonės (vieneto) veiklos Lietuvos Respublikoje vieta, įskaitant veiklos vykdymą visoje arba tam tikroje atitinkamos valstybės teritorijoje. Užsienio įmonė (vienetas) laikomas veikiančiu per nuolatinę buveinę Lietuvos Respublikos teritorijoje, jeigu jis Lietuvos Respublikoje: nuolat vykdo veiklą ir su priklausomu atstovu (agentu) arba naudoja statybos teritoriją, statybos, surinkimo ar įrangos objektą ir pan. Tai […]

Išbandyk jau dabar.
Nemokamai!

Optimizuokite savo verslo procesus jau dabar.
Registruokitės ir pradėkite jau šiandien!

Išbandykite sistemą nemokamai