Atnaujinta 2025-02-19
Terminuota darbo sutartis – tai tokia darbo sutartis, kuri sudaroma konkrečiam laikui arba tam tikrų darbų atlikimo laikui. Pagal terminuotą darbo sutartį – darbo santykiai tęsiasi iki nustatyto termino t.y. konkrečios kalendorinės datos, pavyzdžiui, 2026 10 01, taip pat konkrečiomis savaitėmis, mėnesiais ar metais skaičiuojamam laikui, sakykime – 3 savaitėms.

Ši darbo sutartis taip pat gali tęstis iki konkretaus darbo įvykdymo laiko ar aplinkybių pasikeitimo, kaip pavyzdžiui, naujas darbuotojas samdomas kitam darbuotojui pakeisti, kol šis turi nedarbingumo sveikatos pažymėjimą.
Terminuota darbo sutartis įteisinama rašytine forma. Valstybinė darbo inspekcija dalinasi pavyzdine darbo sutarties forma.
Kada galima sudaryti terminuotą darbo sutartį?
Terminuotos darbo sutarties sudarymo sąlygos yra nustatytos Darbo kodekso 67-71 straipsniuose.
Terminuotą sutartį galima sudaryti, kai darbas yra ne nuolatinis arba darbdavys negali užtikrinti nuolatinio darbo.
Dažniausios situacijos:
- darbuotojo pakeitimas šiam išėjus į vaiko priežiūros atostogas;
- darbdaviui pradėjus naują veiklą ir nežinant, kokios aplinkybės bus ateityje;
- asmuo samdomas sezoniniam darbui atlikti ir panašiai.
Darbdaviui nebūtina rasti pagrindą, kodėl sutartis yra laikina, tačiau terminuotos sutartys negali sudaryti daugiau nei 20 % visų darbdavio sudarytų darbo sutarčių.

Kokiam terminui galima sudaryti tokią sutartį?
Tokio tipo darbo sutartis gali tęstis ne ilgiau nei 2 metus tai pačiai darbo funkcijai atlikti, išskyrus atvejį, kai darbuotojas priimamas į laikinai nesančio darbuotojo vietą. Taigi, jeigu asmuo įsidarbina terminuotai darbo sutarčiai, pavaduojant į vaiko priežiūros atostogas 3 metams išėjusią darbuotoją – sutartis gali tęstis ir ilgiau nei 2 metus.
Jeigu su tuo pačiu darbuotoju yra paeiliui einančių darbo sutarčių skirtingoms funkcijoms atlikti, bendra jų trukmė turi būti ne ilgesnė nei 5 metai. Taigi, pagal terminuotą darbo sutartį asmuo gali 2 metus dirbti įmonėje kaip pardavėjas, 2 metus kaip vadybininkas ir likusius metus eiti dar kitas pareigas, tačiau po 5 metų šios terminuotos sutarties pratęsti jau negalima.
Darbo užmokesčio ir sąlygų specifika
Terminuotos darbo sutarties sąlygos negali būti blogesnės nei neterminuotos, taip pat ir darbo užmokestis turi atitikti tokias pačias pareigas užimančio darbuotojo atlyginimą. Jeigu sutartis nutraukiama anksčiau darbdavio iniciatyva, išdirbus trumpiau nei 1 metus, darbuotojui išmokama pusės jo vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžio išeitinė išmoka. Jeigu darbo santykiai tęsiasi ilgiau – išmokama 2 mėn VDU išeitinė kompensacija (jeigu darbuotojas atleidžiamas be jo kaltės).
Po 2 metus besitęsiančios terminuotos darbo sutarties – darbuotojas turi teisę į 1 mėnesio jo vidutinio dydžio darbo užmokesčio išeitinę išmoką.
Darbdaviui nutraukus terminuotą darbo sutartį anksčiau laiko darbuotojas turi gauti atlyginimą už faktiškai dirbtą laiką, už nepanaudotas atostogas, išeitinę išmoką, kurios dydis priklauso nuo darbo trukmės.
Terminuotos darbo sutarties pasibaigimas ir pratęsimas
Ši darbo sutartis gali būti nutraukta pasibaigus nustatytam terminui, tačiau darbuotojas privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą. Jeigu sutarties pasibaigimas neįforminamas ir darbo santykiai tęsiasi bent vieną darbdavio administracijos darbo dieną ilgiau – sutartis tampa neterminuota ir ją galima nutraukti tik kitais Darbo kodekse numatytais tikslais.
Jeigu terminuota darbo sutartis tęsiasi:
- ilgiau nei 1 metus, darbdavys privalo įspėti darbuotoją apie jos nutraukimą suėjus terminui ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas.
- ilgiau nei 3 metus – įspėti darbuotoją reikia ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų.
Darbdaviui neįspėjus darbuotojo apie darbo sutarties pasibaigimą, ji vis tiek nutraukiama įforminus jos pasibaigimą, tačiau darbuotojui priklauso kompensacija už kiekvieną pažeistą dieną, bet ne daugiau nei už 5 ar 10 dienų.
Skirtumai tarp terminuotos darbo sutarties ir neterminuotos
Reikšmingiausias terminuotos darbo sutarties skirtumas nuo neterminuotos tai, kad asmuo yra užtikrintas, kad jis turės darbą tik tam tikrą laiką, pavyzdžiui, 2 metus. Vėliau jam reikės spręsti, kaip gyventi ir užsidirbti, ieškoti naujo darbo. Be to, terminuota sutartis gali būti kliūtis imant būsto paskolą, nes bankui trūksta garantijų, kad klientas visada turės darbą.
Neterminuota darbo sutartis suteikia daugiau garantijų dėl ateities. Jeigu darbo santykiai nutrūktų darbdavio iniciatyvą – darbuotojas gautų išeitinę kompensaciją, tuo tarpu, pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai – kompensacijos neišmokamos.
Taigi, darbuotojui rekomenduojama pasirašyti terminuotą darbo sutartį tik tuo atveju, jeigu jis yra tikras, kad gali dirbti iki nustatyto termino. Prieš tai rekomenduojama gerai peržiūrėti tokią darbo sutartį, kad būtų tikras, kad visos sąlygos yra aiškios ir suprantamos.
Terminuota darbo sutartis įpareigoja asmenį imtis jam priskirtų funkcijų, tačiau ne visada mes norime atlikti neįdomias ir nuobodžias pareigas darbe. Tokiu atveju, galima dirbti pagal individualios veiklos ar verslo pažymėjimą, pasirinkus norimos veiklos pobūdį. Individualios veiklos vykdymą ypač palengvina sąskaitų tvarkymas su saskaita123.lt.